Uluslararası Axe Capoeira Bursa Festivali'nin beşincisi gerçekleştirildi

Uluslararası Axe Capoeira Bursa Festivali'nin beşincisi gerçekleştirildi

Asya Capoeira Federasyonu kurucusu Mestre Eddy Murphy, müzikle yapılan Brezilya asıllı bu savunma sanatının Türk insanının mücadeleci ve savaşçı ruhuna çok yakıştığını söyledi.

Uluslararası Axe Capoeira Bursa Festivali'nin beşincisi, kentteki çeşitli noktalarda yapılan etkinliklerle gerçekleştirildi. Etkinliğe çeşitli yaş gruplarından onlarca capoeira öğrencisi katıldı.

Etkinlik için Bursa'ya gelen 52 yaşındaki dünyaca ünlü capoeira ustası Mestre Eddy Murphy, yaptığı açıklamada, bu sanata 10 yaşında başladığını dile getirdi.

Çin'e capoeirayı götüren kişinin kendisinin olduğunu belirten Murphy, Brezilya'da da dünya çapında organizasyonlar düzenlediklerini aktardı.

"Capoeira ihtiyacın olan her şeydir. Kavga etmeyi seviyorsan, kendini savunmayı istiyorsan, müzik istiyorsan kendini burada bulursun." diyen Murphy, bunu önce hissetmek gerektiğini vurguladı.

Murhpy, capoeiranın herkese açık bir sanat olduğunu anlatarak, "Her insanın mutlaka yapması gerekiyor. Capoeira, kung-fu ve tekvandoya göre biraz daha yeni bir spor dalı. Yaklaşık 500 yıllık bir tarihi var ve Brezilya'dan doğdu. Bu spor dalı 200 yerleşik ülkede yapılıyor." ifadelerini kullandı.

- "Türkler savaşçı ve mücadeleci bir millet"

Türkiye'ye ilk kez geldiği bilgisini veren Murphy, Bursa'daki etkinliğe olan yüksek katılımın kendisini mutlu ettiğini belirtti.

Dünyaca ünlü capoeira ustası Murhpy, şöyle konuştu:

"Capoeiranın Türkiye'de de yapılması gurur verici. Türk insanları capoeira ile çok yakıştı. Türk milleti savaşçı ve mücadeleci bir millet. İstediğini almak için mücadele eden insanlar. Bu sporla bir ortak noktaları olduğunu ve Türk milletinin bunu en iyi şekilde karşıladığını düşünüyorum. Capoeira aynı zamanda çocuklar için çok yararlı bir spor dalı. Müzik öğreniyorlar, farklılıklar edinip birbirlerine saygı duymayı öğreniyorlar. İnanılmaz bir disiplin sahibi oluyorlar. Capoeirada çocuklara biz aynı zamanda mücadele etmeyi öğretiyoruz. Şu anki dünya, eskiden bizim büyüdüğümüz dünya gibi değil. Çocuklar mücadele etmeyi artık sevmiyor. Her şeyin kolay olmasına alıştılar. Biz her derste onlara mücadele etmeyi ve bir şey uğruna çabalamayı öğretiyoruz. Bu yönüyle capoeira çok önemli."

- Türkiye'de 20'ye yakın kentte capoeira eğitimi

Dünya Capoeira Federasyonu Türkiye Temsilcisi Halit Yalçın da capoeiranın Afrika kökenli ancak Brezilya'da gelişim gösteren bir sanat ve spor dalı olduğunu aktardı.

Afrika'da dövüş sanatlarının yasaklandığı için insanların bu spor dalını dans ve müzikle kamufle ederek devam ettirdiğini belirten Yalçın, bu yönüyle insanların dikkatini çektiğini kaydetti.

Bu spora Türkiye'de 2000 yılında başlandığını anlatan Yalçın, şunları belirtti:

"O zamanlar çok fazla insan bilmiyordu bu sporu. Üniversitelerdeki yapılanmalarımız, yarışmalarımız ve festivallerimizle daha çok insana ulaştık. Yaklaşık 20 şehirde hem çocuklara hem de yetişkinlere capoeira öğretiliyor. İnsanlar artık capoeira denince ne tarz bir spor ve sanat dalı olduğunu biliyor. Gün geçtikçe daha çok tanınan ve bilinen bir branş haline geliyor. Biz de bu konudaki çalışmalarımızı hızla sürdürüyoruz. Uluslararası Axe Capoeira Bursa Festivali de bu etkinliklerden biri."

Uluslararası Axe Capoeira Bursa Festivali'ni düzenleyen Axe Capoeira Bursa İl Temsilcisi Fatih Sezer ise bu etkinliğe insanların çok güzel tepkiler verdiğini dile getirdi.

Bursa'da bu sporu insanlara sevdirmek için sürekli çalışmalar yaptıklarını aktaran Sezer, "Yaklaşık 20 yıldır Bursa'da eğitim veriyoruz. Nilüfer Belediyesi ile ortak çalışmalar yürüterek çeşitli organizasyon ve festivallere imza atıyoruz. Bursa'da özellikle çocukların yoğun ilgisiyle karşılaşıyoruz hatta artık yetişkinlerin ve velilerin bile capoeiraya başladığını söyleyebiliriz. Yakında bir okul daha açarak Bursa'da daha da çalışmaları güçlendireceğiz." diye konuştu.

Kılıçdaroğlu: Bir milim geri adım atmayacağım Kılıçdaroğlu: Bir milim geri adım atmayacağım

Bursalı firmadan müthiş üretim! Bu mermer kurşun geçirmiyor Bursalı firmadan müthiş üretim! Bu mermer kurşun geçirmiyor

Bursa'da definecilere jandarmadan suçüstü Bursa'da definecilere jandarmadan suçüstü

Konya'da korkutan deprem Konya'da korkutan deprem

İmamoğlu vatandaşlara seslendi İmamoğlu vatandaşlara seslendi

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: Her türlü şiddet eylemini kınıyoruz AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: Her türlü şiddet eylemini kınıyoruz

Bursa'da rahvan atları nefes kesti Bursa'da rahvan atları nefes kesti

Bursa'da teleferikte Nisan karı kuyruğu Bursa'da teleferikte Nisan karı kuyruğu

Sri Lanka'da kilise ve otellerde patlama! 2 Türk yaşamını yitirdi Sri Lanka'da kilise ve otellerde patlama! 2 Türk yaşamını yitirdi

Bursa Keles'e Nisan ayında kar sürprizi Bursa Keles'e Nisan ayında kar sürprizi

Bursa'da eşini öldüren kadına, tahrik indirimi isteği Bursa'da eşini öldüren kadına, tahrik indirimi isteği

Bahçeli'den önemli açıklamalar Bahçeli'den önemli açıklamalar

Bursa'da Tır devrildi tonlarca zeytinyağı yola saçıldı Bursa'da Tır devrildi tonlarca zeytinyağı yola saçıldı

Oğlunun acısını unutamayan Eşref Kolçak, 3 aydır Bursa'da tedavi görüyor Oğlunun acısını unutamayan Eşref Kolçak, 3 aydır Bursa'da tedavi görüyor

Yargıtay'dan Bursa'da emsal karar! Avukatlar artık ''Ödemezsen evine haciz gelecek'' diyemeyecek Yargıtay'dan Bursa'da emsal karar! Avukatlar artık "Ödemezsen evine haciz gelecek" diyemeyecek

Bursa'da düğün yapan aileye hırsız şoku Bursa'da düğün yapan aileye hırsız şoku

Bursa'da muhtarı bıçaklayan şahıs tutuklandı Bursa'da muhtarı bıçaklayan şahıs tutuklandı