Tarihi Bursa Kapalı Çarşı'da 90'ların takıları vitrinleri süslüyor!

Tarihi Bursa Kapalı Çarşı'da 90'ların takıları vitrinleri süslüyor!

Altında 90'lı yıllarda favori olan "köstek, halka bileklik, pullu zincir ve firuze taş" takılar yeniden vitrinleri süslemeye başladı. 

Tarihi Bursa Kapalı Çarşı'da, sosyal medyanın da etkisiyle tekrar gündeme gelen 90'lı yılların çok satan bazı altın takıları özellikle gençlerden ilgi görüyor.

Bursa Kuyumcular Odası Başkanı İsa Altıkardeş, yaptığı açıklamada, eskiden revaçta olan altın takılara talep olması nedeniyle çarşı esnafının da vitrinini bu doğrultuda süslediğini söyledi.

Altıkardeş, 90'lı yıllarda moda olan bazı takıların tekrar gündeme geldiğini belirterek şöyle konuştu:

"Yıllar öncesinde takı denildiği zaman bir alyans, Adana burması ve şimdiki gençlerimizin çok tercih etmediği köstekler vardı. Şimdi köstekler geri dönmeye başladı. 'Pullu köstek' diye tabir ettiğimiz modeller önceden 2 metreden aşağı satılmazdı. Şimdi ise 60 santimetre civarında o köstekler tekrar satışa çıktı. Eskilerimizin bildiği firuze taşları vardı onlar tekrar döndü vitrinde yer almaya başladı." 

Bu takıların eskiyi anımsattığı için sevildiğini düşündüğünü aktaran Altıkardeş, bundan sonra bu tarz ürünlerin alternatiflerinin de görüleceğini ifade etti. 

Altıkardeş, sanatçıların ve bazı ünlülerin geçmiş dönem takılarını takmasıyla bu modellere talebin daha da arttığını dile getirerek "Sosyal medyadaki paylaşımların bu takılara olan talebi arttırdığını düşünüyorum. Bu altın takılar moda olma niteliğinden çok eskiyi anımsattığı için tercih ediliyor." diye konuştu.

- "Babaanne ve anneannelerinin alyanslarından istiyorlar"

Kuyumcu Metin Demirkaya ise bir süre öncesine kadar çok işçilikli alyansların tercih edildiğini hatırlatarak şunları kaydetti:

"Şimdi yeni evlenecek çiftler babaanne ve anneannelerinin kullandığı o düz bombeli alyanslardan istiyorlar. Takı olarak da setlerden ziyade Osmanlı tuğrası ya da köstek tarzı ürünler tercih ediliyor. Buradaki en büyük etken bu ürünlerin gram olarak daha hafif olması hem de her bütçeye uygun bulunması. Onların talepleri doğrultusunda biz de vitrinimizi güncelliyoruz." 

Bursa'da dünürler arasında bıçaklı kavga: 5 yaralı Bursa'da dünürler arasında bıçaklı kavga: 5 yaralı

Denize düşen genç kızı polis kurtardı Denize düşen genç kızı polis kurtardı

İTO Genel Sekreteri Öztürk: Cerrahapaşa'da idrar tahlillerinin bile yapılamadığı günler oluyor İTO Genel Sekreteri Öztürk: Cerrahapaşa'da idrar tahlillerinin bile yapılamadığı günler oluyor

İki otomobil kafa kafaya çarpıştı: 6 yaralı İki otomobil kafa kafaya çarpıştı: 6 yaralı

O banknotlar cuma günü tedavülden kaldırılıyor O banknotlar cuma günü tedavülden kaldırılıyor

Gece yarısı hareketli saatler! Çok sayıda polis sevk edildi... Gece yarısı hareketli saatler! Çok sayıda polis sevk edildi...

Kılıçdaroğlu'nun sığındığı evin sahibi konuştu Kılıçdaroğlu'nun sığındığı evin sahibi konuştu

Aile mezarı açtırdı: Hepsi gözaltına alındı! Aile mezarı açtırdı: Hepsi gözaltına alındı!

Sri Lanka Başbakanı'ndan çarpıcı açıklamalar Sri Lanka Başbakanı'ndan çarpıcı açıklamalar

Kolombiya'da toprak kayması felaketi! Kolombiya'da toprak kayması felaketi!

Düğünden dönen aile oğlunun cesediyle karşılaştı Düğünden dönen aile oğlunun cesediyle karşılaştı

Abdullah Gül'den Kılıçdaroğlu mesajı Abdullah Gül'den Kılıçdaroğlu mesajı

Evde bıçaklı saldırı: Anne öldü, oğlu komada Evde bıçaklı saldırı: Anne öldü, oğlu komada

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun: Bugün 4 şehidimizi toprağa verdik, unutmayacağız Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun: Bugün 4 şehidimizi toprağa verdik, unutmayacağız

Minibüs çarşı iznine çıkan askerlere çarptı Minibüs çarşı iznine çıkan askerlere çarptı

Bahçeli: Kılıçdaroğlu'na yapılan saldırıdan memnuniyet duymak mümkün değil Bahçeli: Kılıçdaroğlu'na yapılan saldırıdan memnuniyet duymak mümkün değil