Tarihi Bursa Kapalı Çarşı'da 90'ların takıları vitrinleri süslüyor!

Tarihi Bursa Kapalı Çarşı'da 90'ların takıları vitrinleri süslüyor!

Altında 90'lı yıllarda favori olan "köstek, halka bileklik, pullu zincir ve firuze taş" takılar yeniden vitrinleri süslemeye başladı. 

Tarihi Bursa Kapalı Çarşı'da, sosyal medyanın da etkisiyle tekrar gündeme gelen 90'lı yılların çok satan bazı altın takıları özellikle gençlerden ilgi görüyor.

Bursa Kuyumcular Odası Başkanı İsa Altıkardeş, yaptığı açıklamada, eskiden revaçta olan altın takılara talep olması nedeniyle çarşı esnafının da vitrinini bu doğrultuda süslediğini söyledi.

Altıkardeş, 90'lı yıllarda moda olan bazı takıların tekrar gündeme geldiğini belirterek şöyle konuştu:

"Yıllar öncesinde takı denildiği zaman bir alyans, Adana burması ve şimdiki gençlerimizin çok tercih etmediği köstekler vardı. Şimdi köstekler geri dönmeye başladı. 'Pullu köstek' diye tabir ettiğimiz modeller önceden 2 metreden aşağı satılmazdı. Şimdi ise 60 santimetre civarında o köstekler tekrar satışa çıktı. Eskilerimizin bildiği firuze taşları vardı onlar tekrar döndü vitrinde yer almaya başladı." 

Bu takıların eskiyi anımsattığı için sevildiğini düşündüğünü aktaran Altıkardeş, bundan sonra bu tarz ürünlerin alternatiflerinin de görüleceğini ifade etti. 

Altıkardeş, sanatçıların ve bazı ünlülerin geçmiş dönem takılarını takmasıyla bu modellere talebin daha da arttığını dile getirerek "Sosyal medyadaki paylaşımların bu takılara olan talebi arttırdığını düşünüyorum. Bu altın takılar moda olma niteliğinden çok eskiyi anımsattığı için tercih ediliyor." diye konuştu.

- "Babaanne ve anneannelerinin alyanslarından istiyorlar"

Kuyumcu Metin Demirkaya ise bir süre öncesine kadar çok işçilikli alyansların tercih edildiğini hatırlatarak şunları kaydetti:

"Şimdi yeni evlenecek çiftler babaanne ve anneannelerinin kullandığı o düz bombeli alyanslardan istiyorlar. Takı olarak da setlerden ziyade Osmanlı tuğrası ya da köstek tarzı ürünler tercih ediliyor. Buradaki en büyük etken bu ürünlerin gram olarak daha hafif olması hem de her bütçeye uygun bulunması. Onların talepleri doğrultusunda biz de vitrinimizi güncelliyoruz." 

Bursa'da bu yollara dikkat! (17 Ağustos 2018 Cuma)	Bursa'da bu yollara dikkat! (17 Ağustos 2018 Cuma)

Bursa'da adrenalin tutkunları maceraya doyacak Bursa'da adrenalin tutkunları maceraya doyacak

50'lik sapıktan 5 yaşındaki kıza iğrenç istismar!  ''Gel seninle Sünger Bob oynayalım'' 50'lik sapıktan 5 yaşındaki kıza iğrenç istismar! "Gel seninle Sünger Bob oynayalım"

Yolcu otobüsü minibüse çarptı: 2 yaralı Yolcu otobüsü minibüse çarptı: 2 yaralı

Bursa'da bugün ve hafta sonu hava durumu nasıl olacak? (17 Ağustos 2018 Cuma) Bursa'da bugün ve hafta sonu hava durumu nasıl olacak? (17 Ağustos 2018 Cuma)

ABD Başkanı Donald Trump'tan Türkiye açıklaması ABD Başkanı Donald Trump'tan Türkiye açıklaması

Flaş iddia: Emre Altuğ iflas mı etti? Flaş iddia: Emre Altuğ iflas mı etti?

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu açıkladı: Biletler tükendi Türkiye Otobüsçüler Federasyonu açıkladı: Biletler tükendi

Bursa'nın ölüm yolu... Aynı yolda 2 kaza, 2 ölü 5 yaralı Bursa'nın ölüm yolu... Aynı yolda 2 kaza, 2 ölü 5 yaralı

Tır traktöre çarptı: 2 ölü, 2 yaralı Tır traktöre çarptı: 2 ölü, 2 yaralı

Defne Samyeli formunun sırrını açıkladı Defne Samyeli formunun sırrını açıkladı

Marmara Depremi'nin 19. yılında hayatını kaybedenler anıldı Marmara Depremi'nin 19. yılında hayatını kaybedenler anıldı

Balıkesir'de besici kurbanlıkları ağır çeksin diye dışkıda bekletti Balıkesir'de besici kurbanlıkları ağır çeksin diye dışkıda bekletti

Feci kaza: Yaralılar var Feci kaza: Yaralılar var

THY uçağı tuvaletinde skandal! Atatürk Havalimanı'na iner inmez gözaltına alındı! THY uçağı tuvaletinde skandal! Atatürk Havalimanı'na iner inmez gözaltına alındı!

Eski baş ekonomist Ludema: Brunson krizi Trump'a hediye oldu Eski baş ekonomist Ludema: Brunson krizi Trump'a hediye oldu

5 adrese şafak operasyonu: Ölüm Patroniçesi'nin adamları yakalandı 5 adrese şafak operasyonu: Ölüm Patroniçesi'nin adamları yakalandı