Bursa İnegöl Belediyesi istihdam merkezi hizmete girdi

Bursa İnegöl Belediyesi istihdam merkezi hizmete girdi

Bursa İnegöl Belediyesi'nin iş arayan vatandaşlarla işverenleri buluşturacak İstihdam Merkezi Ofisi hizmete girdi. Belediye Başkanı Alper Taban, iş arayan vatandaşlara yardımcı olmak istediklerini ve bu sebeple bu merkezi hayata geçirdiklerini söyledi.

İnegöl Belediyesi, iş arayan vatandaşlarla işverenleri buluşturacak İstihdam Merkezi projesini hayata geçirdi. Merkez belediye binası zemin katta oluşturulan İstihdam Merkezi Pazartesi günü itibariyle hizmet vermeye başladı.

EKSİK GÖRDÜĞÜMÜZ NOKTALARI TAMAMLIYORUZ

2 personelin görev aldığı merkezin açılışını kamuoyuna duyuran Belediye Başkanı Alper Taban, burada yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: "Bugün yine bir yeniliği paylaşmak adına sizlerle bir araya gelmiş bulunuyoruz. Biliyorsunuz 8 Kasım itibariyle göreve gelişimizin 1'inci yılını doldurmuş olacağız. Bu süreç içerisinde eksik gördüğümüz, daha neler katabiliriz dediğimiz diyebileceğimiz her ne varsa bunları hayata geçirmeye çalıştık. Bunlardan biri de İstihdam Merkezimiz. Benim de bulunduğum Belediye merkez binamız içerisinde yer alan İnsan Kaynakları Müdürlüğümüzü Beşinci Mevsim Kültür Merkezimize taşıdık. Buradaki odamızda bundan sonra 2 arkadaşımız İstihdam Merkezi olarak hizmet verecekler."

İŞ ARAYAN VATANDAŞLARIMIZA YARDIMCI OLMAK İSTİYORUM

"İnegöl nüfusuyla, ekonomisiyle gerçekten ciddi kazançlar sağlayan bereketli topraklar. Aslında istihdam denildiği zaman eksi istihdamdan bahsedebileceğimiz bir yer. Sadece kişilerin meslekleri ve yeteneklerine göre iş bulma pozisyonları noktasında iş bulma konusunda sıkıntılar yaşandığını düşünüyorum. Göreve geldiğimiz ilk günlerde 2017 Kasım ayında İstihdam Fuarı düzenlemiştik. Sonrasında yine İstihdam Fuarının ikincisini de düzenlemiştik. Bunun üzerine bir İstihdam Merkezimiz olsun istedik. Bunu da şöyle açıklamak istiyorum; bir Belediye Başkanı katıldığı açılışta, herhangi bir gittiği ziyarette önüne bu tür konular çok fazla geliyor. Sayın Başkanım ben iş arıyorum, iş bulmak istiyorum. Ben de bu konuda bir Belediye Başkanı olarak halkımıza, hemşerilerimize yardımcı olmak istiyorum. Ancak tabi iş deyince sadece belediyede veya bir kamu kurumunda iş bulmak değil. Özel sektör İnegöl'de çok güçlü. Fabrikalarımız var, imalatlarımız var, atölyelerimiz var, esnaflarımız var, pek çok iş yerimiz var. Bu gücü derli toplu olarak nasıl kullanırız noktasında düşündüğümüzde böyle bir istihdam ofisini açmanın faydalı olacağını düşündük."

İŞKUR SİSTEMİ DE KULLANILACAK

"İş arıyorum diyen vatandaşlarımızın öncelikle başvuracağı İşkur Merkezimiz var. Devletimizin oluşturduğu bir kurum burası. İş ve iş arayanların bir araya geldiği bir kurum. Biz de bunun bir benzerini hayata geçireceğiz burada. Ben küçük notlar alarak kim iş arıyordu, adı neydi demekten ziyade ya da bana bir CV getir demekten ziyade; benim İstihdam Merkezime uğramanızı istiyorum diyerek burada kayıtlarını da alalım istiyorum. Ben burada bir teşekkürü de İşkur Müdürümüze yapmak istiyorum. Sağ olsun o da İşkur ekranlarını, panelini bizlere açarak bizim burada açık iş pozisyonlarını görmemizi de sağlıyor. Dolayısıyla biz burada İşkur üzerinden sunulmuş imkanları da bizlere gelen kişilere teklif etme şansını yakalamış olacağız. Ama tabi bunun yanı sıra özel sektördeki insan kaynaklarıyla da koordineli çalışarak onlardaki iş ihtiyaçlarını da tespit ederek oralara da yönlendirme yapmak istiyoruz. Yani mevcuttan daha yararlı hale nasıl gelirizin hesabını yapıyoruz."

BUGÜNDNE DAHA FAYDALI OLACAĞIZ

"İstihdam Merkezimize gelen kişilerin yaş grupları, cinsiyetleri, meslekleri, tecrübeleri, ne tür iş aradıkları gibi tüm detayları alarak bunlar üzerinden bir analizde gerçekleştirelim istiyorum. Örneğin; yaptığımız analiz neticesinde diyelim ki 25-40 yaş aralığında bayanlar iş arıyorlar. Genelde de eğitim seviyeleri birbirine yakın. Şöyle yapabiliriz; bizim de mobilya sektörümüz var burada atölyelerimizde dikiş kursları açarak bu mesleği onlara edindirerek bu mesleği icra etmelerini sağlayabiliriz. Dolayısıyla sanayideki dikiş atölyelerinin ihtiyaçlarını bizim de görmüş olduğumuz iş arayan kişilerle birleştirerek daha faydalı olabileceğimizi düşünüyoruz. Bu ve bunun gibi analizlerle bugünden daha fazla faydalı olabileceğimizi düşünüyorum. Onun için bu merkezi kurduk. İnşallah bu merkez bugünden itibaren hizmet vermeye başlayacak. 2 arkadaşımızı da burada görevlendirdik. Burada toplayacağımız bilgilerle reel durumu da yakalamış olacağız. Bütün detayları burada kullandığımız program sayesinde görmüş olacağız. Merkezimizin hayırlı olmasını diliyorum. Arkadaşlarıma da kolaylıklar diliyorum. Halkımıza en güzel hizmeti buradan vermiş olacağız."

İngiltere: Kaşıkçı cinayetinin sorumlularından hesap sorulmalı İngiltere: Kaşıkçı cinayetinin sorumlularından hesap sorulmalı

Boğazı kesilerek öldürüldü Boğazı kesilerek öldürüldü

İsrail jetleri El Aksa televizyonunu vurdu İsrail jetleri El Aksa televizyonunu vurdu

8. kattan düşen 12 yaşındaki çocuk öldü 8. kattan düşen 12 yaşındaki çocuk öldü

Stan Lee hayatını kaybetti Stan Lee hayatını kaybetti

Afyonkarahisar'da trafik kazası: 1 ölü, 5 yaralı Afyonkarahisar'da trafik kazası: 1 ölü, 5 yaralı

Eski eş cinayetinde şok ses kaydı ortaya çıktı  Eski eş cinayetinde şok ses kaydı ortaya çıktı

Cem Yılmaz Emanet'in çekimlerine başladı, oyuncuları duyurdu Cem Yılmaz Emanet'in çekimlerine başladı, oyuncuları duyurdu

2017'de 6 bin 18 kişi göç esnasında hayatını kaybetti 2017'de 6 bin 18 kişi göç esnasında hayatını kaybetti

Bakan Varank açıkladı: FETÖ üyesi bin 289 TÜBİTAK personelinin işine son verildi Bakan Varank açıkladı: FETÖ üyesi bin 289 TÜBİTAK personelinin işine son verildi

Bursa'da tapu vurgun soruşturmasında 4 kişi tutuklandı Bursa'da tapu vurgun soruşturmasında 4 kişi tutuklandı

CHP'li belediye başkanı AK Parti'ye geçti CHP'li belediye başkanı AK Parti'ye geçti

5 yıllık faiz 5 ayın dibinde 5 yıllık faiz 5 ayın dibinde

Akciğer kanserinin maliyeti 8.8 milyar TL! Akciğer kanserinin maliyeti 8.8 milyar TL!

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun: ''Cumhurbaşkanımızı 'siyasi oyunlar oynamakla' itham etmesi kabul edilemez'' Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun: "Cumhurbaşkanımızı 'siyasi oyunlar oynamakla' itham etmesi kabul edilemez"