Gürsu'da tarihi yapı için büyük restorasyon hamlesi! İhale tarihi belli oldu
Bursa Bölge, 2026.08.31 13:54Gürsu Belediyesi, İstiklal Mahallesi'ndeki Gastro Binası'nın restorasyonu için 22 Eylül'de ihaleye çıkıyor. 350 günde tamamlanacak projede tarihi yapının özgün dokusu korunarak yeniden işlevlendirilmesi hedefleniyor.
Bursa'nın Gürsu ilçesinde geçmişten günümüze ulaşan bir yapının yeniden kent yaşamına kazandırılması için önemli bir adım atıldı. Gürsu Belediyesi, İstiklal Mahallesi Taşköprü Sokak'ta bulunan taşınmazdaki Gastro Binası'nın restorasyonu için ihaleye çıkıyor. Kültürel miras niteliğindeki yapının korunarak yenilenmesini kapsayan çalışma, bölgenin tarihi dokusunun yaşatılması açısından dikkat çekiyor.
Belediye tarafından hazırlanan ihale ilanına göre restorasyon çalışması, korunması gerekli kültür varlıklarının onarım ve restorasyonlarına ilişkin özel mevzuat kapsamında gerçekleştirilecek. Projenin tamamlanmasıyla birlikte mevcut yapının özgün karakterinin korunması ve daha işlevsel hale getirilmesi hedefleniyor.
İhale kapsamında yapılacak çalışmaların yalnızca standart bir bina yenilemesi olmadığı, restorasyon uygulamasının kültür varlıklarının korunmasına yönelik teknik şartlara uygun biçimde yürütüleceği belirtildi. Bu nedenle ihaleye katılacak firmalardan belirli mesleki deneyim ve teknik personel şartlarını karşılamaları isteniyor.
Gürsu Gastro Binası restorasyonu için ihale düzenlenecek
Gürsu Belediyesi'nin mülkiyetindeki İstiklal Mahallesi, Taşköprü Sokak, 212 ada 17 parselde yer alan taşınmaz, restorasyon çalışmasının merkezinde bulunuyor. İhale kapsamında 1 adet restorasyon uygulama işi gerçekleştirilecek.
Çalışmanın ihale kayıt numarası 2026/1546236 olarak açıklandı. Açık ihale usulüyle yapılacak süreçte, ihaleye katılacak firmaların gerekli yeterlilik belgelerini sunması gerekecek.
Restorasyonun gerçekleştirileceği alanın Gürsu'nun tarihi dokusu açısından taşıdığı önem nedeniyle projede teknik yeterlilik öne çıkıyor. İhaleye katılacak isteklilerin, yalnızca teklif sunmaları yeterli olmayacak; şartnamede belirtilen mesleki ve teknik kriterleri de karşılamaları gerekecek.
İhale 22 Eylül'de yapılacak
Gürsu Belediyesi tarafından duyurulan takvime göre Gastro Binası restorasyon ihalesi 22 Eylül 2026 Salı günü saat 11.00'de gerçekleştirilecek. İhale, Gürsu Belediyesi Satın Alma Birimi'nde yapılacak.
İhale dokümanının belediyenin ilgili biriminde incelenebileceği ve 1.500 lira karşılığında satın alınabileceği bildirildi. İhaleye teklif sunmak isteyenlerin, onaylı ihale dokümanını ihale tarihinden en az üç gün önce temin etmesi gerekiyor.
Tekliflerin ihale günü ve saatine kadar Gürsu Belediye Başkanlığı Satın Alma ve İhale Birimi'ne elden teslim edilmesi mümkün olacak. İstekliler ayrıca tekliflerini iadeli taahhütlü posta yoluyla da aynı adrese gönderebilecek.
Restorasyon 350 takvim gününde tamamlanacak
İhaleyi kazanan yüklenici açısından işin başlangıç süreci de ilanda açıklandı. Sözleşmenin imzalanmasının ardından beş gün içerisinde yer teslimi yapılacak ve restorasyon çalışmalarına başlanacak.
Projenin toplam süresi ise yer tesliminden itibaren 350 takvim günü olarak belirlendi. Buna göre yüklenici firmanın, kendisine teslim edilen alandaki restorasyon uygulamalarını belirtilen süre içerisinde tamamlaması gerekecek.
İhale sonucunda işi üstlenecek firma ile birim fiyat sözleşmesi imzalanacak. Teklifler de iş kalemlerinin miktarları ile bu kalemlere ilişkin birim fiyatların çarpılması sonucu ortaya çıkan toplam bedel üzerinden hazırlanacak.
İhaleye katılacak firmalar için deneyim şartı
Gürsu Belediyesi, restorasyon işinin niteliği nedeniyle ihaleye katılacak istekliler için belirli mesleki ve teknik yeterlilik kriterleri belirledi. Buna göre firmaların, teklif ettikleri bedelin en az yüzde 60'ı oranında ihale konusu iş veya benzer işlere ilişkin tek sözleşmeye dayalı iş deneyim belgesi sunması gerekiyor.
Benzer iş kapsamında ise "Üstyapı (Bina) Grubu İşler I. Grup İşleri" kabul edilecek. İhale ilanında, yalnızca mühendislik veya mimarlık bölümlerine ait diplomaların benzer iş kapsamında değerlendirilmeyeceği de özellikle belirtildi.
Restorasyonun uzmanlık gerektiren yapısı nedeniyle projede görev alacak teknik personel için de deneyim şartı getirildi. Yüklenici tarafından en az beş yıl restorasyon deneyimine sahip bir restoratör ile yine en az beş yıl deneyimli bir mimar veya inşaat mühendisi görevlendirilmesi gerekiyor.
Bu şartlar, tarihi ve kültürel niteliği bulunan yapıların restorasyonunda uzman personel çalıştırılmasına verilen önemi ortaya koyuyor.
Geçici teminat ve teklif süresi belli oldu
İhaleye katılacak isteklilerin, teklif ettikleri bedelin yüzde 3'ünden az olmamak üzere belirleyecekleri tutarda geçici teminat sunmaları gerekiyor. Tekliflerin geçerlilik süresi ise ihale tarihinden itibaren 90 takvim günü olarak belirlendi.
İhalede ekonomik açıdan en avantajlı teklif, yalnızca fiyat esasına göre değerlendirilecek. Bununla birlikte belediye, sunulan tekliflerin tamamını reddetme ve ihaleyi iptal etme yetkisini saklı tutuyor.
İhaleye yalnızca yerli istekliler katılabilecek. Ortak girişim şeklinde teklif verilmesine izin verilirken, konsorsiyumların ihaleye teklif sunamayacağı bildirildi. İşin tamamının ya da herhangi bir bölümünün alt yüklenicilere yaptırılması da mümkün olmayacak.
Gürsu'nun tarihi dokusuna yönelik çalışma
Gürsu'da gerçekleştirilecek Gastro Binası restorasyonu, ilçedeki mevcut yapıların korunması ve yeniden işlevlendirilmesi açısından dikkat çeken projeler arasında yer alıyor. Restorasyon uygulamasında yapının mevcut özelliklerinin korunması, gerekli onarımların yapılması ve çevresinin düzenlenmesi hedefleniyor.
İhale sürecinin tamamlanmasının ardından yüklenici firmanın belirlenmesiyle birlikte bölgede restorasyon çalışmalarının başlaması bekleniyor. 350 günlük uygulama sürecinin ardından Gastro Binası'nın yenilenerek yeniden kullanılabilir hale getirilmesi planlanıyor.
Gürsu Belediyesi'nin açtığı ihale, ilçenin tarihi yapılarının korunması ve gelecek dönemlerde kullanılabilecek nitelikte yeniden düzenlenmesi açısından da önem taşıyor. İhale sürecinde teknik yeterliliklerin yanı sıra kültür varlıklarının restorasyonuna ilişkin özel mevzuat hükümleri esas alınacak.
Kaynak: BURSADA BUGÜN
Bursa Bölge, 2026.08.31 13:54