Ozan Deveci

Ozan Deveci
Turquality... Şampiyonlar Ligine Hoş Geldiniz
iletisim@bursadabugun.com

Bir önceki yazımda Turquality programının amacı ve programa giriş süreci ile ilgili bilgiler aktarmıştık. Bakanlık tarafından belirlenen Yönetim Danışmanlık Firmaları tarafından yapılan ön inceleme çalışması çıktılarına göre hazırlanan rapora istinaden Ticaret Bakanlığınca verilecek onay ile Turquality firmaları arasına başka bir deyişle Şampiyonlar Ligine giriyorsunuz.

Programa girmeye hak kazanan firmalar öncelikle Yönetim Danışmanlık Firmaları arasından (firma ön inceleme çalışmasını yapan firma dışındakilerden) anlaşarak şirketin 5 yıllık stratejileri ve projelerini içeren "Gelişim Yol Haritası" çalışması yapmak zorundadır. Gelişim Yol Haritası çalışması, şirketin hedef pazarlarının belirlenmesi ve bu pazarlara giriş / büyüme stratejilerinin oluşturulmasının yanında program sürecince tedarik zinciri, yeni ürün geliştirme, insan kaynakları, bilgi sistemleri ve kurumsal yönetim alanlarında iyileştirme projelerini içerecektir. Bu çalışma tamamlanınca Ticaret Bakanlığı / İhracat Genel Müdürlüğü'ne sunumu bizzat şirket tarafından yapılmaktadır.

Gelişim Yol Haritası çalışmasının Bakanlık onayı ile firmanız destek kalemleri ile ilgili geri ödemeleri talep hak etmektedir. Gelişim Yol Haritası çalışmasının maliyetinin %75'i program dahilinde geri ödenmektedir.

Şirketlerin Gelişim Yol Haritası çalışmasına sadece bir zorunluluk olarak bakmamaları çok önemlidir. Zira bu çalışmaya gelen firma zaten Turquality kapsamına girmiştir. Bu çalışmada ki Yönetim Danışmanlık firma ekibi ve şirket arasında iyi bir eş güdümün sağlanması ile firmaların gelecek yıllarına ait önemli bir kılavuz ortaya çıkmaktadır. Nasıl Şampiyonlar Ligi'ne katılan takımlar UEFA'dan ekstra para kazanmanın yanında, takımlara uluslararası bir bakış açısı katıyorsa, iyi hazırlanan Gelişim Yol Haritaları firmaların küresel pazarlara yayılmak ve kurumsal süreçlerini geliştirmek için çok önemli katkılar sağlamaktadır.

Gelişim Yol Haritasından artık sıra Şampiyonlar Liginin parasal getirilerini kazanmaya gelmiştir. Turquality kapsamına giren firmalar, pazarlama giderleri (fuar, tv-radyo-internet-açık hava reklamları, basılı dokümantasyon, sponsorluk, tanıtım filmi, tanıtım toplantıları), yönetim danışmanlık giderleri, bilişim danışmanlığı ve yazılım giderleri, tasarımcı ücret giderleri, fikri haklar tescil giderleri, yurtdışı birim giderleri gibi birçok konuda %50 geri ödeme alacaklardır.

Desteklenen gider çeşidinin geniş bir yelpazede olmasından dolayı şirketlerin yıllık bütçe çalışmalarında destek alacakları gider kalemlerini tek tek belirlemeleri, daha planlı hareket etmelerini sağlayacaktır. Ayrıca firmaların organizasyonlarında sorumlu kişileri ve süreçleri tanımlamaları, kapsama giren harcamalardan maksimum düzeyde yararlanmalarını sağlayacaktır.  

Turquality programında şirketler çok önemli destekler sağlamaktadır. Programda ki firmaların salt geri ödeme alıyor diye harcamalar yapmalar yerine, gerçekten hitap ettikleri mevcut ve yeni pazarlarda ürünlerini ve şirketlerini dünya firması yapacak aksiyonları yürütmeleri programın amaçlarına katkı sağlayacaktır.

Şirketlerin bu misyon ile program süreçlerini yürütmeleri kamunun desteklerinin doğru kullanmalarını sağlayacaktır.

Şampiyonlar Liginde mücadele eden takımlarımız nasıl ülkemizi temsil ediyorsa, Turquality programında ki firmalarımızda kendi sektörlerinde Türk Marka İmajının yükselmesine hizmet edecekler ve ihracatımızın artarak ülke ekonomimizin gelişmesine katkı sağlayacaklardır.

Diğer Yazıları

Bursa'yı yönetmek

31 Mart günü yapılacak yerel seçimlerde beş yıl boyunca Bursa'mızı yönetecek Belediye Başkanlarımızı seçeceğiz. Öncelikle yapılacak seçimin şehrimize ve ülkemize hayırlı olmasını, Başkan adaylar...

2019'da şirket yönetimi

2018 Yılı iş ve ekonomi çevreleri için ağustos ayı öncesi ve sonrası olmak üzere çok farklı görünümler oluşturan bir yıl oldu. Özellikle yurtdışı kaynaklı siyasal gelişmelere bağlı olarak yaşana...

Engel olma başka ihsan istemem...

Bugün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü... Bu yazıyı yazarken kendimin engelli olarak yaşadıklarımdan elde ettiğim onca tecrübeye dayandırarak oluşturdum. Ülkemizde nüfusun yakl...

Mustafa Kemal ve yönetim dersleri

Hazan mevsimi hüzündür. Bu hüzne doğa, ağaç yapraklarını gözyaşı gibi dökmesi ile katılır. Milletimiz için bu hüzün, Atamızı kaybettiğimiz 10 Kasım 1938 ile bir kat daha artmıştır. Ata...

İhracat Destekleri - Küresel Tedarik Zinciri

Bu köşede en son Turquality Marka desteği hakkında bilgiler aktarmıştım. Turquality programının kendi markası ile yurtdışında büyümek isteyen firmalar için önemli bir destek ve gelişim aracı old...