Zeytin Dalı'nın görünmez kahramanları

Zeytin Dalı'nın görünmez kahramanları

Zeytin Dalı Harekatı kapsamında binlerce asker bölgeye sevk edilirken, Mehmetçiğin sağlık tedbirleri ise 112 ile UMKE ekipleri tarafından sağlanıyor. Adata harekatın görünmez kahramanı olarak çalışan ekipler, sınırın sıfır noktasında cansiperane görev yapıyor.

Zeytin Dalı Harekatı kapsamında, sınır ötesinde en sıcak operasyonlarda Türk Silahlı Kuvvetleri ekipleri görev yapıyor. Jandarma ile polis ekipleri de bölgede askerlere destek veriyor. Operasyon bölgesinde sadece askerler değil, sağlık ekipleri de büyük bir risk alarak başarılı görevlere imza atıyor. Sınırın sıfır noktasında 24 saat boyunca görev yapan ekipler, adeta cepheden cepheye koşuyor. Yaralanan Mehmetçikleri TSK ekiplerinin de yardımıyla bölgeden alan UMKE ile sağlık ekipleri, en yakın hastanelere sevkini başarıyla gerçekleştiriyor. Daha kritik bölgelerde süren çatışmalarda yaralanan askerler ise farklı bölgelere kurulan sahra hastanelerine götürülüyor. Bölgede kurulan sahra çadırlarında ise tam donanımlı malzemeler bulunuyor. Adeta küçük bir hastaneyi andıran sahra çadırlarında doktor ile hemşireler de canla başla çalışıyor.

Ekipler sadece yaralı askerleri değil, Suriye'den gelen hastalara da müdahale ediyor. Cilvegözü Sınır Kapısı'na getirilen hastalar, burada oluşturulan tampon bölgede Türk sağlık ekiplerine teslim ediliyor. Ekipler aldıkları Suriyeli hastaları bölgede bulunan en müsait hastaneye anında sevk ediyor.

"Vatan millet için buradayız"

Sınırın sıfır noktasındaki Reyhanlı ilçesinde, paramedik olarak görev yapan Esra İpar, bölgede yaklaşık bir aydır çalıştığını belirtti. Sadece Türk vatandaşlarının değil, tüm yaralıların yanında olduklarını ifade eden İpar, "Vatan için millet için buradayız. Suriye'de yaralanan anne, baba ve çocukların da uygun hastanelere sevklerini sağlıyoruz" dedi.

UMKE ekibinde yer alan kadın personel Sevda Duman ise, "UMKE ekibi Mehmetçiğin bulunduğu her yerde ara transferi sağlıyor. Manevi yönden büyük bir onur duyuyoruz" diye konuştu.

"Evimize gitmesek, aç kalsak, dağda da yatsak ordumuzun, devletimizin yanındayız"

Bölgede gönüllü olarak görev yapan UMKE personeli Selami Kuşak ise, "Operasyon başladığı andan itibaren sınır bölgesindeyiz. UMKE gönüllülük isteyen bir sağlık ekibi. UMKE'yi sevmek gerekiyor. Biz Mehmetçiğimiz için buradayız. Ordumuzun yanındayız. Evimize gitmesek, aç kalsak, dağda da yatsak ordumuzun, devletimizin yanındayız. Halkımız rahat olsun. Biz gereken sağlık tedbirlerini aldık. Fazlasını da yapmaya hazırız" şeklinde konuştu.

4 çocuğunu evde bırakarak operasyon bölgesine koşa koşa gelen UMKE personeli Hüseyin Çil ise, "Mehmetçik ve ailelerimiz rahat olsunlar. Bayrak inmez, ezan dinmek, bu vatan bölünmez" dedi.

112 ambulansında şoför olarak görev yapan Ufuk Keleş de, "10 gündür buradayız. Mehmetçiğimize yardımcı oluyoruz. İçeriden gelen yaralılarımızı UMKE ekibi ile alıp ilk müdahalelerini gerçekleştiriyoruz" ifadelerini kullandı.

Zorlu arazileri başarı ile geçen UMKE ekiplerinin başında ise Dr. Muhsin Yıldız bulunuyor. UMKE'de gönüllü olarak çalışmanın önemine dikkat çeken Yıldız, fedakarca çalışan ekiplere teşekkür etti.

Zeytin Dalı Harekatı bünyesinde bölgede 100'e yakın 112 personeli, 50'ye yakın UMKE personeli görev yapıyor.

Minibüs uçuruma yuvarlandı: 3 ölü, 3 yaralı Minibüs uçuruma yuvarlandı: 3 ölü, 3 yaralı

Koyun sürüsüne çarptı, çoban minibüsü ateşe verdi Koyun sürüsüne çarptı, çoban minibüsü ateşe verdi

Banka aracını soyan hırsızlar iki valiz para ile yakalandı Banka aracını soyan hırsızlar iki valiz para ile yakalandı

Tünelde iskele devrildi: 1 ölü, 2 yaralı Tünelde iskele devrildi: 1 ölü, 2 yaralı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

FETÖ'cü polisler cezaevinde rahat durmadı FETÖ'cü polisler cezaevinde rahat durmadı

AB'ye yasa dışı girmeye çalışan Türk sayısı 3 kat arttı AB'ye yasa dışı girmeye çalışan Türk sayısı 3 kat arttı

Tam 2 bin 200 yıllık Tam 2 bin 200 yıllık

Türkiye uyarı atışı yaptı, Esad güçleri geri çekildi Türkiye uyarı atışı yaptı, Esad güçleri geri çekildi

Acilde kameralı yeni dönem! Acilde kameralı yeni dönem!

Markette önce öptü, sonra boğazını kesti Markette önce öptü, sonra boğazını kesti

Antalya'da şantaj iddiası! İki gözaltı... Antalya'da şantaj iddiası! İki gözaltı...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan çiftçilere müjde Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan çiftçilere müjde

Fuhuş çetesi çökertildi: 15 tutuklu Fuhuş çetesi çökertildi: 15 tutuklu

Bursa'da taksi ücretlerine zam geldi! Bursa'da taksi ücretlerine zam geldi!

Üniversite öğrencisi genç kız ölümden döndü! Üniversite öğrencisi genç kız ölümden döndü!

Türkiye'yi dehşete düşüren katil yakalandı! Türkiye'yi dehşete düşüren katil yakalandı!

Bursa'da lise diplomalı sahte profesör gözaltına alındı Bursa'da lise diplomalı sahte profesör gözaltına alındı