Yunanistan, Suriyeli yüzücüyü tutukladı

Yunanistan, Suriyeli yüzücüyü tutukladı

Suriye'den Yunanistan'a iltica etmeye çalışan onlarca mülteciyi batmakta olan bottan kurtaran Suriyeli yüzücü kardeşlerden Sarah Mardini insan kaçakçılarına yardım ettiği iddiasıyla Yunanistan tarafından tutuklandı.

Yunanistan polisi, Midilli adasında, Yunanistan'a insan kaçakçılığı, casusluk ve para aklamaktan şüphelendiği 30 kişiyi sorguladığını içlerinden iki kişiyi tutukladığını açıkladı.

Tutuklanan Sarah Mardini'nin (23) 2016 yılında Olimpiyat oyunlarında yüzme dalında yarışan Yusra Mardi'nin kardeşi olduğu kaydedildi. Yusra Mardini'nin Atina'daki üst seviye güvenlik tedbirlerinin uygulandığı bir hapishanede tutulduğu belirtildi. Yusra Mardini'nin avukatı Haris Petsikos, Yusra Mardini'nin mültecilere gönüllü yardım için çalıştığını, aleyhine hiçbir kanıtın olmadığını söyledi. 

Tutuklanan ikinci kişinin 24 yaşındaki Alman uyruklu Sean Binder olduğu belirtildi. Hayatının büyük bir kısmını İrlanda'da geçiren Binder'in de gönüllü olarak çalıştığı kendisine yöneltilen suçlamaları reddettiği kaydedildi. Yunanistan polisi, tutuklananların göçmen kaçakçılığı yapan suç örgütlerine yardım ettiğini iddia etti. 

Tutuklanan iki kişinin, dolandırıcılık, para aklamak, casusluk ve devlet sırlarını ifşa etmek, göç kanunu ve elektronik haberleşme kanununa karşı faaliyetlerde bulunan suç örgütlerine yardım etmekle suçlandığı kaydedildi. 

Mardini'nin avukatı, Almanya'da ikamet eden Sarah Mardini'in zamanını Almanya ile Yunanistan arasında geçirdiği, iddia edilen suçların işlendiği zaman kendisinin Yunanistan'da olmadığını söyledi. 

Duruşma tarihinin henüz netleşmediği, Yunan kanunlarına göre Mardini'nin 18 aya kadar hapiste kalacağı vurgulandı. 
Sarah Mardini ve kardeşi Yusra'nın BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'nde iyi niyet elçisi olduğu, 2016 yılında Rio Olimpiyatlarında yarıştığı belirtildi. Mardini kardeşler 2015 yılında Şam'dan Türkiye'e kaçan mülteci ekibinde bulunuyordu. Mardini kardeşler Yunanistan'a mülteci taşırken batmakta olan göçmen botundan atlayarak Midilli adasına kadar yüzmüş ve 19 mültecinin hayatını kurtarmıştı. 
 

Bursa'da BUDO'dan sefer iptalleri Bursa'da BUDO'dan sefer iptalleri

Estetiği beğenmeyen kocası hayatı zindan etti! Estetiği beğenmeyen kocası hayatı zindan etti!

Çocukların kavgasına aileler karıştı Çocukların kavgasına aileler karıştı

Meteoroloji bir kez daha uyardı: Bu gece başlıyor Meteoroloji bir kez daha uyardı: Bu gece başlıyor

ABD Adalet Bakan Yardımcısı Rosenstien istifa etti mi? ABD Adalet Bakan Yardımcısı Rosenstien istifa etti mi?

Hurdaya dönen araçtan burnu kanamadan çıktı Hurdaya dönen araçtan burnu kanamadan çıktı

Miss Turkey 2018 birincisi belli oldu Miss Turkey 2018 birincisi belli oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Guterres ile görüştü Cumhurbaşkanı Erdoğan, Guterres ile görüştü

Bursa Balkan Festivali'nde neler oldu neler? Bursa Balkan Festivali'nde neler oldu neler?

Otomobiliyle trafiğe kapalı sokağa giren sürücü dehşet saçtı Otomobiliyle trafiğe kapalı sokağa giren sürücü dehşet saçtı

Yıkılma tehlikesi olan 2 apartman tahliye edildi Yıkılma tehlikesi olan 2 apartman tahliye edildi

Belçika elektriksiz kalabilir Belçika elektriksiz kalabilir

Bursa'da kedi kurtaran itfaiye ekiplerine sağlıkçılardan sürpriz ziyaret Bursa'da kedi kurtaran itfaiye ekiplerine sağlıkçılardan sürpriz ziyaret

Fuhuş operasyonundan kaçarken düştüler Fuhuş operasyonundan kaçarken düştüler

Bursa'da deprem oldu! Bursa'da deprem oldu!