Yunanistan, Suriyeli yüzücüyü tutukladı

Yunanistan, Suriyeli yüzücüyü tutukladı

Suriye'den Yunanistan'a iltica etmeye çalışan onlarca mülteciyi batmakta olan bottan kurtaran Suriyeli yüzücü kardeşlerden Sarah Mardini insan kaçakçılarına yardım ettiği iddiasıyla Yunanistan tarafından tutuklandı.

Yunanistan polisi, Midilli adasında, Yunanistan'a insan kaçakçılığı, casusluk ve para aklamaktan şüphelendiği 30 kişiyi sorguladığını içlerinden iki kişiyi tutukladığını açıkladı.

Tutuklanan Sarah Mardini'nin (23) 2016 yılında Olimpiyat oyunlarında yüzme dalında yarışan Yusra Mardi'nin kardeşi olduğu kaydedildi. Yusra Mardini'nin Atina'daki üst seviye güvenlik tedbirlerinin uygulandığı bir hapishanede tutulduğu belirtildi. Yusra Mardini'nin avukatı Haris Petsikos, Yusra Mardini'nin mültecilere gönüllü yardım için çalıştığını, aleyhine hiçbir kanıtın olmadığını söyledi. 

Tutuklanan ikinci kişinin 24 yaşındaki Alman uyruklu Sean Binder olduğu belirtildi. Hayatının büyük bir kısmını İrlanda'da geçiren Binder'in de gönüllü olarak çalıştığı kendisine yöneltilen suçlamaları reddettiği kaydedildi. Yunanistan polisi, tutuklananların göçmen kaçakçılığı yapan suç örgütlerine yardım ettiğini iddia etti. 

Tutuklanan iki kişinin, dolandırıcılık, para aklamak, casusluk ve devlet sırlarını ifşa etmek, göç kanunu ve elektronik haberleşme kanununa karşı faaliyetlerde bulunan suç örgütlerine yardım etmekle suçlandığı kaydedildi. 

Mardini'nin avukatı, Almanya'da ikamet eden Sarah Mardini'in zamanını Almanya ile Yunanistan arasında geçirdiği, iddia edilen suçların işlendiği zaman kendisinin Yunanistan'da olmadığını söyledi. 

Duruşma tarihinin henüz netleşmediği, Yunan kanunlarına göre Mardini'nin 18 aya kadar hapiste kalacağı vurgulandı. 
Sarah Mardini ve kardeşi Yusra'nın BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'nde iyi niyet elçisi olduğu, 2016 yılında Rio Olimpiyatlarında yarıştığı belirtildi. Mardini kardeşler 2015 yılında Şam'dan Türkiye'e kaçan mülteci ekibinde bulunuyordu. Mardini kardeşler Yunanistan'a mülteci taşırken batmakta olan göçmen botundan atlayarak Midilli adasına kadar yüzmüş ve 19 mültecinin hayatını kurtarmıştı. 
 

Bursa'da ulaşımı durdu! Sebebi ise... Bursa'da ulaşımı durdu! Sebebi ise...

Polis onu görünce hemen peşine düştü! Lüks araç bu hale geldi Polis onu görünce hemen peşine düştü! Lüks araç bu hale geldi

TEPAV: Türkiye'den sermaye çıkışı hız kazandı, 3.6 milyar dolar yurt dışına gitti TEPAV: Türkiye'den sermaye çıkışı hız kazandı, 3.6 milyar dolar yurt dışına gitti

Grup Yorum davasında 4 kişiye tahliye: 'Gizli tanık aileleri parçaladı' Grup Yorum davasında 4 kişiye tahliye: 'Gizli tanık aileleri parçaladı'

Kumar operasyonu: 21 kişi gözaltına alındı Kumar operasyonu: 21 kişi gözaltına alındı

22 kişi 35 dakika boyunca asansörde mahsur kaldı 22 kişi 35 dakika boyunca asansörde mahsur kaldı

Geriye sadece bu görüntü kaldı Geriye sadece bu görüntü kaldı

Babanın feryatları yürekleri dağladı! Okul harçlığını çıkarmak için gitmişti Babanın feryatları yürekleri dağladı! Okul harçlığını çıkarmak için gitmişti

Sokağa döküldüler... Koku sızıntısını gaz kaçağı sandılar Sokağa döküldüler... Koku sızıntısını gaz kaçağı sandılar

Kerç Boğazı'nda iki gemi alev aldı: 11 ölü Kerç Boğazı'nda iki gemi alev aldı: 11 ölü

Yoğun gaz kokusu paniğe neden oldu Yoğun gaz kokusu paniğe neden oldu

Kılıçdaroğlu ve Akşener ittifakı konuştu Kılıçdaroğlu ve Akşener ittifakı konuştu