Yunanistan sınırı yakınlarında yakalanan 'VIP dinleme' davası sanığı tutuklandı

Yunanistan sınırı yakınlarında yakalanan 'VIP dinleme' davası sanığı tutuklandı

Siyasetçi, sanatçı, gazeteci ve iş adamı birçok kişiyi usulsüz dinledikleri iddiasıyla 210 kişinin yargılandığı dava sanıklarından, yurt dışına çıkmaya çalışırken yakalanan eski Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi görevlisi Demir tutuklandı.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) faaliyetleri çerçevesinde siyasetçi, sanatçı, gazeteci ve iş adamı birçok kişiyi usulsüz dinledikleri iddiasıyla 210 kişinin yargılandığı davanın sanıklarından olan ve yurt dışına çıkmaya çalışırken yakalandığı bildirilen eski Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi görevlisi Ömer Demir tutuklandı.

"VIP dinleme" davasını gören Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi, Demir'in 7 Mart'ta eşinin de arasında bulunduğu kişilerle Yunanistan sınırı yakınlarında yakalanmasının ardından İpsala Cumhuriyet Başsavcılığının yazısı üzerine resen celse açtı.

Telekonferans sistemiyle mahkemede savunma yapan Demir, Van'da yaşadığını ve yargılandığı dava kapsamında hakkında adli kontrol uygulandığını bildirdi. Eşinin de "silahlı terör örgütü üyeliği" iddiasıyla yargılandığını ancak hakkında adli kontrol kararı bulunmadığını ifade eden Demir, "Eşimin ailesini ziyaret için İstanbul'a gitmiştik. WhatsApp'tan konum ve mesaj gelince Edirne'ye gittik. Döviz ve paralarımızı da yanımıza almıştık. Sezer E. isimli şahsın aracına bindik. Hemen yurt dışına çıkarılacağımızı beklemiyorduk. Bu esnada polise yakalandık." dedi.

Mahkeme, Cumhuriyet Savcısı Murat Kaçan'ın da talebi doğrultusunda, "hakkındaki kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren samut olguların bulunması, Yunanistan sınırında yakalanması" gerekçeleriyle Demir'in tutuklanmasına karar verdi.

Davanın geçmişi

Arasında eski Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire başkanları Ramazan Akyürek ve Ömer Altıparmak, eski Emniyet müdürleri Ali Fuat Yılmazer ile Yurt Atayün'ün de yer aldığı çoğunluğu polis olan sanıklar, eski Başbakanlardan Necmettin Erbakan, bazı cumhurbaşkanlığı danışmanları ile Anayasa Mahkemesi üyelerinin yakınları, hakim, gazeteci, iş adamı, siyasetçi, emniyet müdürü ve insansız hava aracı projesinde yer alanların da aralarında bulunduğu çok sayıda kişiyi usulsüz biçimde dinlemeye almakla suçlanıyor.

Sanıklar, "terör örgütü FETÖ/PDY üyesi olmak", "resmi belgede sahtecilik", "haberleşmenin gizliliğini ihlal", "özel hayatın gizliliğini ihlal", "kişisel verilerin kaydedilmesi" ve "iftira" gibi suçlardan yargılanıyor.

Düğün salonunda asma tavan çöktü Düğün salonunda asma tavan çöktü

Atatürk Havalimanı'nda feci ölüm! 25 metreden düştü Atatürk Havalimanı'nda feci ölüm! 25 metreden düştü

Köpeği motosiklete bağlayıp sürüklediler Köpeği motosiklete bağlayıp sürüklediler

Türkiye'nin konuştuğu taksici hakkında flaş gelişme! Türkiye'nin konuştuğu taksici hakkında flaş gelişme!

BDDK ve SPK'dan flaş açıklama: Soruşturma başlatıldı BDDK ve SPK'dan flaş açıklama: Soruşturma başlatıldı

'Römork' faciası! Ölü ve yaralılar var... 'Römork' faciası! Ölü ve yaralılar var...

Korkunç kaza! Tır ikiye bölündü Korkunç kaza! Tır ikiye bölündü

Preslenen varildeki cesede 2 tutuklama Preslenen varildeki cesede 2 tutuklama

Van Gölü'ne düşen yamaç paraşütçüsü öldü Van Gölü'ne düşen yamaç paraşütçüsü öldü

Bursa'da İznik Müzesi, 7 yıl aradan sonra kapılarını açtı Bursa'da İznik Müzesi, 7 yıl aradan sonra kapılarını açtı

Su kuyusunda can verdiler! Su kuyusunda can verdiler!

Cumhur İttifakı'ndan Ankara'da ortak miting Cumhur İttifakı'ndan Ankara'da ortak miting

Bursa Osmangazi Belediye Başkanı Dündar: ''31 Mart'ta millet yeniden şahlanacak'' Bursa Osmangazi Belediye Başkanı Dündar: "31 Mart'ta millet yeniden şahlanacak"