Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopulosi: "Bu karar ile yeni bir süreç başlıyor!"

Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopulosi: ''Bu karar ile yeni bir süreç başlıyor!''

Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulosi "Silahlı kuvvetlerimizin iki mensubunun serbest kalması Türk makamları tarafından yapılan temel bir hukuki işlem. Biz inanıyoruz ki, bu karar ile yeni bir süreç başlıyor" dedi.

Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos, Türkiye'de  tutuklu yargılanan iki Yunan askerin tahliye edilmesinin  "mutluluk verici bir  gelişme" olarak değerlendirdi. 

Pavlopulos, Yunanların ikinci büyük dini bayramı olan Meryem Ana'nın  yıl dönümüyle ilgili kutlamalar için gittiği Karpathos Adası'nda yaptığı  konuşmada, Edirne'de askeri bölgede yakalandıktan sonra tutuklu yargılanan Yunan  ordusuna mensup iki askerin tahliye edilmesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bu yılki Meryem Ana Bayramı'nın, 2 Yunan askerin tahliye edilmesine  denk geldiğinin altını çizen Pavlopulos, "Meryem Ana'nın ölüm yıl dönümü  bayramının silahlı kuvvetlerimizin iki mensubu Dimitris Kuklacis ve Aggelos  Mitredotis'in serbest bırakılmasına denk geldiğini vurgulamadan edemem. Bu  vesileyle, bu mutlu gelişmenin Türk makamları tarafından yapılan temel bir hukuki  işlem olduğunu bir kez daha vurguluyorum. Bu, aynı zamanda, Türkiye'nin, her  zaman bu yönde hareket ettiğini fiilen kanıtlayan, Yunanistan ile dostluk ve iyi  komşuluk atmosferini sağlayabilmesi için bundan sonra izleyebileceği ve izlemesi  gereken yolu gösteriyor." diye konuştu.

Pavlopulos, Yunanların Türk halkının sorunlarını bildiğini ve  dayanışma içerisinde olduğunu vurgulayarak şöyle devam etti:

"Çünkü biz Yunanlar, Türk halkının sorunlarını biliyoruz. Onlar da zor  anlar yaşıyor, biz bunu biliyoruz ve bizim dayanışmamızdan daha fazlasını  bulamayacaktır. Yeter ki, bizim samimiyetimize ve dostluğumuza inansınlar. İlk  olarak biz inanıyoruz ki, bu karar ile yeni bir süreç başlıyor."

Kandil gecesi Bursa karanlığa gömüldü, vatandaş isyan etti Kandil gecesi Bursa karanlığa gömüldü, vatandaş isyan etti

12 ülkeye büyükelçi atandı 12 ülkeye büyükelçi atandı

İran ve Türkiye anlaştı! İran ve Türkiye anlaştı!

Spor yorumcusu canlı yayında kalp krizi geçirdi Spor yorumcusu canlı yayında kalp krizi geçirdi

Bursa'da Mevlid Kandili'nin maneviyatı paylaşıldı Bursa'da Mevlid Kandili'nin maneviyatı paylaşıldı

Fransa'dan Kaşıkçı açıklaması Fransa'dan Kaşıkçı açıklaması

Bursa iş dünyasının acı kaybı Bursa iş dünyasının acı kaybı

Bursa'da Mevlit Kandili coşkusu Bursa'da Mevlit Kandili coşkusu

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş, vatandaşlara helva ikram etti Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş, vatandaşlara helva ikram etti

Hababam Sınıfı filmlerinde rol alan Tayfun Akalın'dan üzücü haber Hababam Sınıfı filmlerinde rol alan Tayfun Akalın'dan üzücü haber

Bursa'da Mevlit Kandili coşkusu Bursa'da Mevlit Kandili coşkusu

Ezan okurken hayatını kaybetti Ezan okurken hayatını kaybetti

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Putin'e hediye Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Putin'e hediye

Denizli'de düşen uçağın yeri tespit edildi Denizli'de düşen uçağın yeri tespit edildi

Bursa'da silahlı kavga: 1 yaralı Bursa'da silahlı kavga: 1 yaralı

Diyarbakır'da silahlı kavga: 2 ölü, 2 yaralı Diyarbakır'da silahlı kavga: 2 ölü, 2 yaralı

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'ın Mevlid Kandili mesajı Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'ın Mevlid Kandili mesajı