YSK'den oy yüzdelerinin hesaplanmasına ilişkin genelge

YSK'den oy yüzdelerinin hesaplanmasına ilişkin genelge

Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) 24 Haziran 2018 tarihindeki 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde, il seçim kurullarının seçim sonuçlarına ilişkin görevleri ile yurt düzeyi seçim sonuçlarının belirlenmesinde uygulanacak esas ve ilkeleri içeren genelgesi, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı.

Genelge, milletvekili genel seçiminde, yurt düzeyinde seçim  sonuçlarının birleştirilmesi, Ankara İl Seçim Kurulunca Yurt Dışı İlçe Seçim  Kurulundan gelen yurt dışı ve gümrük kapısı sandık sonuçlarının birleştirilmesi,  ilan edilmesi, seçilenlerin tespiti, bildirilmesi ve tutanakların verilmesi,  siyasi partilerin oy yüzdelerinin hesaplanmasına ilişkin usul ve esasları  düzenliyor.

Genelgeye göre, aynı ittifak içerisindeki siyasi partilerin her  birinin geçerli oyu, ittifakı oluşturan siyasi partilerin ilgili ilçede tek  başına aldıkları oy sayısına, ittifakın ortak oylarından gelen payın ilave  edilmesiyle elde edilecek. İttifak yapan her bir partiye ortak oylardan gelen  pay, ittifak yapan siyasi partilerin tek başına aldıkları oyun bu partilerin  toplam oyuna bölünmesi ile elde edilen katsayının, ittifakın ortak oyu ile  çarpımı sonucu bulunacak. İl seçim kurulları, ilçe seçim kurullarından aldıkları  ilgili tutanakları ilçe itibarıyla yansıtmak suretiyle birleştirecek.

İttifakların yurt dışı ve gümrüklerde aldıkları toplam geçerli ortak  oyların ittifakı oluşturan siyasi partilere dağıtımı, Ankara İl Seçim Kurulunca  belirlenen esaslara göre yapılacak ve SEÇSİS üzerinden taranarak, Yüksek Seçim  Kuruluna gönderilecek.

SEÇSİS'ten "İl Seçim Çevresi Seçim Sonuçlan" alınacak

YSK tarafından, SEÇSİS'te il seçim kurullarından gelen toplam geçerli  oy sayısına Ankara İl Seçim Kurulundan gelen yurt dışı oy sayısı ilave edilerek,  yurt düzeyi oy toplamı ile her siyasi partinin aldığı geçerli oy miktarı  bulunacak.

Tespit edilen geçerli oy toplamına göre, siyasi partilerin ve  ittifakların yurt düzeyindeki oy yüzdesi hesaplanacak. Yüzde 10'luk genel barajı  tek başına veya ittifak yoluyla aşan siyasi partiler belirlenerek, ilan edilecek.

YSK tarafından yurt düzeyinde geçerli oyların yüzde 10'unu tek başına  veya ittifak yoluyla geçen siyasi partilerin, il seçim kurullarından gelen oy  miktarlarına ilgili siyasi partinin yurt dışı ve gümrük kapılarında aldığı toplam  oydan her il seçim çevresine isabet eden oy miktarı ilave edilecek. İl seçim  kurullarınca, SEÇSİS'ten "İl Seçim Çevresi Seçim Sonuçları" alınacak.

Yurt dışı oylarının eklenmesiyle genel oy miktarı bulunacak

Yurt düzeyinde geçerli oyların yüzde 10'unu geçemeyen siyasi partiler  ve ittifaklar milletvekili çıkaramayacak. Genel barajı aşamayan siyasi partinin  listesinde yer almış bağımsız aday da seçim çevresinde aldığı oy miktarı ne  olursa olsun seçilmiş sayılmayacak.

Yurt dışı seçmenlerce kullanılan toplam geçerli oy sayısı, YSK  tarafından Türkiye genelinde kullanılan toplam geçerli oy sayısına ilave edilerek  yurt düzeyinde genel oy miktarı ve her partinin ülke genelinde aldığı geçerli oy  miktarı bulunacak.

Her seçim çevresinde geçerli toplam oy, Yurt Dışı İlçe Seçim  Kurulundan, Ankara İl Seçim Kuruluna gelen toplam oyun diğer seçim kurullarından  gelen oylara bölünmesiyle elde edilen oranda artırılacak.

İlgili seçim çevresinde kullanılan toplam oylarla bu şekilde  hesaplanan toplam oy arasındaki fark partilere, Ankara İl Seçim Kurulundan gelen  oydaki hisseleri oranında taksim edilecek ve elde edilen rakamlar o seçim  çevresinde aldıkları geçerli oylara ilave edilecek.

Bursa Uludağ'da drift yapanlara ceza yağdı Bursa Uludağ'da drift yapanlara ceza yağdı

THY ekibine Güney Afrika'da silahlı soygun THY ekibine Güney Afrika'da silahlı soygun

Gasptan tutuklandı, 'Dondurma yemeye gelmiştim' dedi Gasptan tutuklandı, 'Dondurma yemeye gelmiştim' dedi

64 bin 348 kişi adres beyanında bulundu 64 bin 348 kişi adres beyanında bulundu

Şanlıurfa'da akraba kavgası: 10 yaralı Şanlıurfa'da akraba kavgası: 10 yaralı

Kayınpederinin evini basan damat kurşun yağdırdı Kayınpederinin evini basan damat kurşun yağdırdı

Yedek lastik içinde 70 bin uyuşturucu hap bulundu Yedek lastik içinde 70 bin uyuşturucu hap bulundu

Derede erkek cesedi bulundu Derede erkek cesedi bulundu

Evinin balkonunda kenevir yetiştiren şahıs tutuklandı Evinin balkonunda kenevir yetiştiren şahıs tutuklandı

Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi'nde konuşan Bilgili: ''Osmangazi ve Orhangazi Han'a devlet töreniyle anma yapılsın'' Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi'nde konuşan Bilgili: "Osmangazi ve Orhangazi Han'a devlet töreniyle anma yapılsın"

Aydın Keskin Kadıoğlu: ''Suriyeliler Bursa'da 400'ü aşkın fabrika kurdu'' Aydın Keskin Kadıoğlu: "Suriyeliler Bursa'da 400'ü aşkın fabrika kurdu"

Aktaş'tan Bursa Muradiye Su Fabrikası'nın Yahudilere satıldığı haberlerine açıklama Aktaş'tan Bursa Muradiye Su Fabrikası'nın Yahudilere satıldığı haberlerine açıklama

Bursa'da Suriyelilerin kaldığı ev alev alev yandı Bursa'da Suriyelilerin kaldığı ev alev alev yandı