YSK'den oy yüzdelerinin hesaplanmasına ilişkin genelge

YSK'den oy yüzdelerinin hesaplanmasına ilişkin genelge

Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) 24 Haziran 2018 tarihindeki 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde, il seçim kurullarının seçim sonuçlarına ilişkin görevleri ile yurt düzeyi seçim sonuçlarının belirlenmesinde uygulanacak esas ve ilkeleri içeren genelgesi, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı.

Genelge, milletvekili genel seçiminde, yurt düzeyinde seçim  sonuçlarının birleştirilmesi, Ankara İl Seçim Kurulunca Yurt Dışı İlçe Seçim  Kurulundan gelen yurt dışı ve gümrük kapısı sandık sonuçlarının birleştirilmesi,  ilan edilmesi, seçilenlerin tespiti, bildirilmesi ve tutanakların verilmesi,  siyasi partilerin oy yüzdelerinin hesaplanmasına ilişkin usul ve esasları  düzenliyor.

Genelgeye göre, aynı ittifak içerisindeki siyasi partilerin her  birinin geçerli oyu, ittifakı oluşturan siyasi partilerin ilgili ilçede tek  başına aldıkları oy sayısına, ittifakın ortak oylarından gelen payın ilave  edilmesiyle elde edilecek. İttifak yapan her bir partiye ortak oylardan gelen  pay, ittifak yapan siyasi partilerin tek başına aldıkları oyun bu partilerin  toplam oyuna bölünmesi ile elde edilen katsayının, ittifakın ortak oyu ile  çarpımı sonucu bulunacak. İl seçim kurulları, ilçe seçim kurullarından aldıkları  ilgili tutanakları ilçe itibarıyla yansıtmak suretiyle birleştirecek.

İttifakların yurt dışı ve gümrüklerde aldıkları toplam geçerli ortak  oyların ittifakı oluşturan siyasi partilere dağıtımı, Ankara İl Seçim Kurulunca  belirlenen esaslara göre yapılacak ve SEÇSİS üzerinden taranarak, Yüksek Seçim  Kuruluna gönderilecek.

SEÇSİS'ten "İl Seçim Çevresi Seçim Sonuçlan" alınacak

YSK tarafından, SEÇSİS'te il seçim kurullarından gelen toplam geçerli  oy sayısına Ankara İl Seçim Kurulundan gelen yurt dışı oy sayısı ilave edilerek,  yurt düzeyi oy toplamı ile her siyasi partinin aldığı geçerli oy miktarı  bulunacak.

Tespit edilen geçerli oy toplamına göre, siyasi partilerin ve  ittifakların yurt düzeyindeki oy yüzdesi hesaplanacak. Yüzde 10'luk genel barajı  tek başına veya ittifak yoluyla aşan siyasi partiler belirlenerek, ilan edilecek.

YSK tarafından yurt düzeyinde geçerli oyların yüzde 10'unu tek başına  veya ittifak yoluyla geçen siyasi partilerin, il seçim kurullarından gelen oy  miktarlarına ilgili siyasi partinin yurt dışı ve gümrük kapılarında aldığı toplam  oydan her il seçim çevresine isabet eden oy miktarı ilave edilecek. İl seçim  kurullarınca, SEÇSİS'ten "İl Seçim Çevresi Seçim Sonuçları" alınacak.

Yurt dışı oylarının eklenmesiyle genel oy miktarı bulunacak

Yurt düzeyinde geçerli oyların yüzde 10'unu geçemeyen siyasi partiler  ve ittifaklar milletvekili çıkaramayacak. Genel barajı aşamayan siyasi partinin  listesinde yer almış bağımsız aday da seçim çevresinde aldığı oy miktarı ne  olursa olsun seçilmiş sayılmayacak.

Yurt dışı seçmenlerce kullanılan toplam geçerli oy sayısı, YSK  tarafından Türkiye genelinde kullanılan toplam geçerli oy sayısına ilave edilerek  yurt düzeyinde genel oy miktarı ve her partinin ülke genelinde aldığı geçerli oy  miktarı bulunacak.

Her seçim çevresinde geçerli toplam oy, Yurt Dışı İlçe Seçim  Kurulundan, Ankara İl Seçim Kuruluna gelen toplam oyun diğer seçim kurullarından  gelen oylara bölünmesiyle elde edilen oranda artırılacak.

İlgili seçim çevresinde kullanılan toplam oylarla bu şekilde  hesaplanan toplam oy arasındaki fark partilere, Ankara İl Seçim Kurulundan gelen  oydaki hisseleri oranında taksim edilecek ve elde edilen rakamlar o seçim  çevresinde aldıkları geçerli oylara ilave edilecek.

Bakkalın önünde otururken başından vurulmuştu... Acı haber geldi Bakkalın önünde otururken başından vurulmuştu... Acı haber geldi

O yolu kullananlar dehşeti yaşadı O yolu kullananlar dehşeti yaşadı

Türkiye'den 533 milyon dolarlık misilleme Türkiye'den 533 milyon dolarlık misilleme

Katar Emiri'nden 15 milyar dolarlık ziyaret Katar Emiri'nden 15 milyar dolarlık ziyaret

İkiz kardeşleri F-16 pilotu yapmış İkiz kardeşleri F-16 pilotu yapmış

Ünlü yazar ve Youtuber mahkemelik oldu! Ünlü yazar ve Youtuber mahkemelik oldu!

Adnan Oktar'dan 'Dul Kadın Kesesi'ne 1 milyon euro! Adnan Oktar'dan 'Dul Kadın Kesesi'ne 1 milyon euro!

'God Orhan' çetesi çökertildi 'God Orhan' çetesi çökertildi

Türkiye'den ABD'ye davet! Türkiye'den ABD'ye davet!

Otomobil ve minibüs çarpıştı: 17 yaralı Otomobil ve minibüs çarpıştı: 17 yaralı

Rusya'dan vize adımı: ''İş adamı ve resmi pasaport...'' Rusya'dan vize adımı: "İş adamı ve resmi pasaport..."

Türkiye ile ticaret anlaşmazlığı ABD'de kayıpları artırdı Türkiye ile ticaret anlaşmazlığı ABD'de kayıpları artırdı

Bakan Albayrak: Bir kez daha Türkiye-Katar dostluğunu dünya gördü Bakan Albayrak: Bir kez daha Türkiye-Katar dostluğunu dünya gördü

Beyaz Saray'dan Türkiye açıklaması Beyaz Saray'dan Türkiye açıklaması

TSK açıkladı: 'Mam Zeki Şengali' öldürüldü TSK açıkladı: 'Mam Zeki Şengali' öldürüldü

Uluslararası Finans Enstitüsü'nden 'Türk Lirası' raporu Uluslararası Finans Enstitüsü'nden 'Türk Lirası' raporu