YPG/PKK için çalışan İtalyanlara ülkelerinde 'özel gözetim'

YPG/PKK için çalışan İtalyanlara ülkelerinde 'özel gözetim'

İtalya'nın Torino Savcılığı, terör örgütü PKK/YPG safında Suriye'de çatışan ve ülkeye dönen 5 İtalyan için "toplumsal tehlike" oluşturabilecekleri gerekçesiyle "özel gözetim" talep etti.

Savcılık tarafından yapılan yazılı açıklamada, son 2 yıldır terör örgütü YPG/PKK için çalıştığı tespit edilen söz konusu 5 kişinin, Suriye'deyken silahlı yabancı gruplardan aldıkları askeri eğitim nedeniyle "toplumsal tehlike" oluşturabilecekleri ve bu yüzden söz konusu kişiler için özel gözetim talep edildiği bildirildi.

Savcılık, 23 Ocak'ta Torino Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkarılacak 5 İtalyan'ın "terörist olarak soruşturulmadığını" belirtti.

Aşırı sol görüşlü gruplara bağlı 5 İtalyan ise "özgürlüklerini kısıtlayacağı" gerekçesiyle polis tarafından "özel gözetim" uygulanmasına karşı çıktı. İtalyan basınına açıklama yapan bu kişiler, Suriye'de silah kullanma ve askeri eğitim aldıklarını kabul etti, şartlar nedeniyle bunun zorunlu olduğunu ileri sürdü.

Öte yandan Suriye'de YPG/PKK için çalışan Giovanni Francesco Asperti adlı İtalyan vatandaşının, 7 Aralık'ta Deyrizor'da trafik kazasında hayatını kaybettiği belirtildi. İtalya Dışişleri Bakanlığı, Bergamo kenti doğumlu olan 50 yaşındaki Asperti'nin ölüm haberini doğruladı. Bakanlık yetkilileri, konuya ilişkin detay verilmeyeceğini söyledi.

Gece yarısı korkunç kaza! Gece yarısı korkunç kaza!

Otomobil, akaryakıt istasyonuna daldı; faciadan dönüldü Otomobil, akaryakıt istasyonuna daldı; faciadan dönüldü

Korkutan olay! 'Tek tek kapılara vurup herkesi dışarı çıkardım' Korkutan olay! 'Tek tek kapılara vurup herkesi dışarı çıkardım'

Beyaz Saray'dan Erdoğan-Trump görüşmesi için açıklama: İki lider anlaştı Beyaz Saray'dan Erdoğan-Trump görüşmesi için açıklama: İki lider anlaştı

Genç çifti korkunç kaza ayırdı Genç çifti korkunç kaza ayırdı

Yakalandılar! Cinsel ilişkiye girmek vaadiyle kandırıp... Yakalandılar! Cinsel ilişkiye girmek vaadiyle kandırıp...

Kömür kavgasında kan aktı! Kömür kavgasında kan aktı!

İş merkezinde yangın çıktı, tatlıcı tatlılarını kaçırdı İş merkezinde yangın çıktı, tatlıcı tatlılarını kaçırdı

Birlikte çay içti, sonrası korkunç! Birlikte çay içti, sonrası korkunç!

2 otomobil çarpıştı: 3 yaralı 2 otomobil çarpıştı: 3 yaralı

Zuhal Topal'ın tazminat kazandığı damat adayı: Bu parayı nasıl ödeyeceğim? Zuhal Topal'ın tazminat kazandığı damat adayı: Bu parayı nasıl ödeyeceğim?

Bursa'da iki otomobil çarpıştı: 3 yaralı Bursa'da iki otomobil çarpıştı: 3 yaralı

İnşaatta bulundu! Yüzü tanınmayacak halde... İnşaatta bulundu! Yüzü tanınmayacak halde...

Vitesleri karıştırdı, markete daldı! Vitesleri karıştırdı, markete daldı!

Taksi durağında silahlı çatışma: 3 yaralı Taksi durağında silahlı çatışma: 3 yaralı