Yolda ilginç görüntü! Her yıl bunu yapıyorlar

Yolda ilginç görüntü! Her yıl bunu yapıyorlar

Konya'nın merkez Karatay ilçesinin İsmil Mahallesi'nde çiftçiler, geçimini sağladıkları kabak çekirdeğini kurutabilmek için mahalledeki çift şeritli yolun bir şeridini trafiğe kapatıyor.

Konya'nın merkez Karatay ilçesinde ​İsmil Mahallesi'nde Eylül ayında kabak hasadın başlamasıyla birlikte çiftçileri de tatlı bir telaş sardı. Kabak çekirdeği üretimi yapan yaklaşık 100 aile, tarlalardan topladıkları kabaklardan elde ettikleri çekirdekleri kurutmak için, mahalleyi Konya-Adana yoluna bağlayan yaklaşık 1 kilometre uzunluğundaki çift şeritli asfalt yolun bir şeridine seriyor. Traktör römorklarından yola dökülen çekirdekler, asfalta özenle yayılıyor. Yolun diğer şeridinde ise trafik akışı sürüyor. 2 gün boyunca kurutulan çekirdekler yoldan kaldırılıyor, yerine başka bir çiftçi ürününü seriyor.

Eylül ayında yola sürekli kabak çekirdeği serildiğini belirten çiftçi Ahmet İnal, "Hasadın ardından hava durumunun uygun olduğu şartlarda mahallemize giden çift şeritli yolun tek şeridini kapatıp asfalt yola sermek suretiyle kurutuyoruz. Her sene bu şekilde kurutma işlemi yapıyoruz. Kabak çekirdeğini yola serip kuruduktan sonra topluyoruz. Yol müsait olunca mahalledeki kabak çekirdeği yetiştiren diğer vatandaşlar bu işlemi uyguluyor. Her mahalleli, bu yoldan faydalanıyor" dedi.

BAZILARI BU DURUMU GARİPSİYOR

Yoldan geçenlerin bazen bu durumu garipsediğini belirten İnal, "Yolun tek şeridinin trafiğe kapanmasından dolayı şimdiye kadar bir tepki almadık. Yoldan ilk defa geçen ve metrelerce serilmiş kabak çekirdeğini gören bazı vatandaşlar, durumu biraz garipsiyor, bazı vatandaşlar da araçlarından inip ne olduğuna bakıyor. Yaklaşık 100 hane bu yoldan yararlanıyor. Mahalleli, kabak çekirdeğini aynı ayda hasat etmeye başlayınca yolda herkese yer kalmıyor. Asfalt boş olunca hemen getirir, sereriz. Fakat dolu olduğu zaman mecburen çadırların üzerinde kurutmak zorunda kalıyoruz" diye konuştu.


 

Bursa'da içeride müşterilerin bulunduğu sırada kıraathane kurşunlandı Bursa'da içeride müşterilerin bulunduğu sırada kıraathane kurşunlandı

Bursa'da gözaltındaki DEAŞ'lı 2 kadın terörist adliyede Bursa'da gözaltındaki DEAŞ'lı 2 kadın terörist adliyede

Bursa'da Burak'ın ölümünde sanık polisler hakim karşısında Bursa'da Burak'ın ölümünde sanık polisler hakim karşısında

Günün yürek burkan fotoğrafı Bursa'dan Günün yürek burkan fotoğrafı Bursa'dan

Bursa'da mahkeme heyeti, hamile kadının vurulduğu yerde keşif kararı aldı Bursa'da mahkeme heyeti, hamile kadının vurulduğu yerde keşif kararı aldı

Bursa İznik'teki tarihi Roma Tiyatrosu, 10 yıldır kapalı Bursa İznik'teki tarihi Roma Tiyatrosu, 10 yıldır kapalı

Bursa'da kaza saniye saniye görüntülendi Bursa'da kaza saniye saniye görüntülendi

Yıllardır yanlış biliniyordu. Aslında botoks... (ÖZEL HABER) Yıllardır yanlış biliniyordu. Aslında botoks... (ÖZEL HABER)

Serkan Yetişmişoğlu; <br /> Kolay mı, olay mı? Serkan Yetişmişoğlu;
Kolay mı, olay mı?

Bursa'da alacağını isteyen şahsı baltayla öldüren sanık mahkemeye çıktı Bursa'da alacağını isteyen şahsı baltayla öldüren sanık mahkemeye çıktı

Polis otosunda tecavüz davasında flaş gelişme! Polis otosunda tecavüz davasında flaş gelişme!

Seyir halindeyken alev alan otomobil küle döndü Seyir halindeyken alev alan otomobil küle döndü

AK Parti'nin Meclis Başkanı adayı belli oldu AK Parti'nin Meclis Başkanı adayı belli oldu