Yeni Sistem Eşit Ağırlık ve Sözel bölümü öğrencilerini zorlayacak

Yeni Sistem Eşit Ağırlık ve Sözel bölümü öğrencilerini zorlayacak

YKS puanlarının açıklanmasının ardından resmi kılavuzlar da öğrencilerin eline ulaştı. İstanbul Aydın Üniversitesi Rehberlik Koordinatörü Rehberlik Uzmanı Sebahattin Kutlu: "Özellikle Eşit Ağırlık ve Sözel bölümü öğrencileri tercih döneminde çok zorlanacak. Öğrenciler tercihlerde mutlaka destek almalı, aksi halde gidecekleri güzel bölümleri kaçırabilirler" diye konuştu." 

Üniversite yolunda önemli süreç başladı. İstanbul Aydın Üniversitesi, tüm akademik kadrosu, psikolog ve psikolojik danışmanlar eşliğinde üniversite adaylarına ve ailelerine tercihler konusunda yardımcı oluyor. 

"En yanlış tercih üniversiteyi gidip görmeden yapılan tercihtir" 

Öğrencilerin yıllardır hedeflerine ulaşmak için çalıştıklarını ve bunu iyi bir tercihle sonlandırmaları gerektiğinin altını çizen, İstanbul Aydın Üniversitesi Rehberlik Koordinatörü Rehberlik Uzmanı Sebahattin Kutlu, tercih önerileri için gelen öğrencilere şu tavsiyelere bulundu: "Sonuçlar açıklandı, resmi kılavuz da öğrencilerin eline ulaştı. Öğrenciler yıllardır hedeflerine ulaşmak için çalıştılar. Tercihlerimizi yaparken başarı sıralarınızı doğru değerlendirmek için uzmanlardan yardım alın. Sadece puan ve başarı listesine bakarak puanlama yapılmaz. Üniversite seçiminde dikkat edilmesi gereken birçok nokta var. Seçilen bölüm öğrenciyi, beklentilerini karşılayacak mesleğe yönlendirilmelidir. Ayrıca seçilen bölümle ilgili ön hazırlık yapılmalıdır. En yanlış tercih, üniversiteyi gidip görmeden yapılan tercihlerdir. Bir bölümü tercih edecekseniz o bölümün öğretmeniyle bir araya gelin üniversiteleri gidip yakından görün." 

"Okuyacağınız üniversiteyi iyi tanıyın" 

Öğrencilerin seçecekleri bölüm ve üniversiteyi gidip görmeleri ve öğretim görevlileriyle tanışmaları gerektiğini söyleyen Kutlu, "Bulundukları şehirden başka şehre üniversite görmeye gitmeyen öğrencilerin sonradan pişman olmamaları için önceden okuyacakları yerleri görerek bu bilgilendirme sürecini iyi değerlendirsinler" dedi. 

"334 tane tercih merkezimiz var" 

Öğrencilere seçecekleri bölüm ve üniversitelerle ilgili önerilerde bulunan Kutlu sözlerine şöyle devam etti: " İstanbul Aydın Üniversitesi olarak 81 ilde 334 tercih merkezimizle öğrencilere doğru kararı verdirmek için yanındayız. 

Akademisyenlerimiz, rehber öğretmenlerimiz, uzman psikologlarımız bu merkezlerde aday öğrencilere yardımcı oluyor. 7 - 14 Ağustos tarihleri arasında resmi tercihler başlayacak. Bu tercihlerini aday öğrenciler asla kendileri yapmasınlar. Bu kadar emekten sonra yeniden sınava girmek hem maddi hem de manevi açıdan çok zor. Bunları yaşamak istemiyorsak bölüm ve üniversite tercihini doğru yapmalıyız bunda da adaylar destek almalılar." 

7-14 Ağustos'ta resmi tercih günleri başlıyor 

Reklamcılara, gazetecilere, hemşirelere, mühendislere, hukukçulara, anestezi teknisyenlerine ihtiyacımız var diyen Kutlu, sonuç olarak önemli olan aday öğrencinin hangi alanda ülkesine ve insanlığa hizmet edeceğidir. Böylece öğrenciler mesleklerinde mutlu ve başarılı olacaklar. Öğrenciler tercihlerle ilgili önerileri aldıktan sonra asıl tercih gününde hedeflerine ve kişilik yapılarına uygun meslekleri tercih etsinler" diye konuştu. 

Bursa'da alkollü sürücü üç araca çarptı: 3 yaralı Bursa'da alkollü sürücü üç araca çarptı: 3 yaralı

Bakan Soylu'yu karşılarında görünce şoke oldular Bakan Soylu'yu karşılarında görünce şoke oldular

 Şişko Nuri lakaplı sanatçı Sıtkı Sezgin'in cenazesini huzurevi görevlileri teslim aldı Şişko Nuri lakaplı sanatçı Sıtkı Sezgin'in cenazesini huzurevi görevlileri teslim aldı

Feryadı yürekleri dağladı! Feryadı yürekleri dağladı!

Denizbank'ın satışında sona gelindi Denizbank'ın satışında sona gelindi

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu şarkının sonu yok Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu şarkının sonu yok

Metro kazısından çıktı! Tam 5500 yıllık... Metro kazısından çıktı! Tam 5500 yıllık...

Erdoğan'ın yeni atama kararları Resmi Gazete'de yayımlandı Erdoğan'ın yeni atama kararları Resmi Gazete'de yayımlandı

5 ev ve ahır küle döndü! 5 ev ve ahır küle döndü!

Gece yarısı hareketli dakikalar! 2 kişi... Gece yarısı hareketli dakikalar! 2 kişi...

8 vatandaşın imdadına TSK yetişti 8 vatandaşın imdadına TSK yetişti

Merkel ile Putin görüştü Merkel ile Putin görüştü

Askeri gazinoda yangın çıktı! Askeri gazinoda yangın çıktı!

AK Parti'de yeni MYK belli oldu AK Parti'de yeni MYK belli oldu

Karatay'dan bayram önerisi! Kuyruk yağını... Karatay'dan bayram önerisi! Kuyruk yağını...

Çaresiz izlediler! Herkesin gözü önünde... Çaresiz izlediler! Herkesin gözü önünde...

Şişko Nuri lakaplı sanatçı hayatını kaybetti Şişko Nuri lakaplı sanatçı hayatını kaybetti

Kavşakta feci kaza: Ölüler ve yaralılar var Kavşakta feci kaza: Ölüler ve yaralılar var