Yemen zirvesinde anlaşmaya varıldı

Yemen zirvesinde anlaşmaya varıldı

BM'nin gözetiminde İsveç'te bir araya gelen iç savaşın tarafları, mahkumların, tutukluların, kayıp kişilerin, zorla gözaltına alınanların ve ev hapsinde tutulanların takasıyla ilgili anlaşmaya vardı.

Yemen'deki iç savaşı sonlandırmak amacıyla Birleşmiş  Milletler (BM) öncülüğündeki istişare toplantıları, İsveç'in başkenti Stockholm'e  77 kilometre uzaklıkta bulunan Rimbo kasabasındaki Johannesberg Sarayı'nda  başladı. 

Toplantıları başlatan İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström,  görüşmelere katılan Yemen meşru hükümeti ve Husilere uzlaşma çağrısında bulundu.

BM Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths, konuşmasında, istişarelerde  gelecek günlerin dönüm noktası olacağına işaret etti.

Griffiths, tarafların güven artırıcı adımların ilk aşaması olarak  mahkum değiş tokuşunda anlaşmaya vardığını duyurarak "Mahkumların, tutukluların,  kayıp kişilerin, zorla gözaltına alınanların ve ev hapsinde tutulanların  takasıyla ilgili anlaşmanın imzalandığını duyurmaktan memnuniyet duyuyorum."  dedi.

Johannesberg Sarayı'ndaki Yemen konulu istişare toplantılarının  yaklaşık 10 gün sürmesi bekleniyor.

Edinilen bilgiye göre, meşru hükümetin ve Husilerin ilk etapta  doğrudan görüşmesi öngörülmüyor. Özel Temsilci Martin Griffiths'in taraflar  arasında mekik diplomasisi yürüteceği belirtiliyor.

Yemen'de diyalog çabaları

Yemenli taraflar arasındaki diyalog görüşmeleri, 2015'te İsviçre'nin  Biel ve Cenevre kentleri ile 2016'da Kuveyt'te yapılan 3. turun ardından 2 yıl  önce sekteye uğramıştı.

2 yıl aradan sonra 6 Eylül'de Cenevre'de yapılması planlanan Yemen  konulu istişare toplantıları, Husilerin katılımının sağlanamaması nedeniyle  başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen'de, Husiler  ile meşru yönetime bağlı güçler arasında çatışmalar yaşanıyor. Husiler, Eylül  2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulundururken,  Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten bu yana  Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

ABD'nin skandal kararına Türkiye'den ilk tepki ABD'nin skandal kararına Türkiye'den ilk tepki

Trump skandal kararnameyi imzaladı Trump skandal kararnameyi imzaladı

İsrail, Gazze'deki Hamas hedeflerini vuruyor İsrail, Gazze'deki Hamas hedeflerini vuruyor

Bursa'da kurusıkıdan gerçek silah yapıyorlardı, yakalandılar Bursa'da kurusıkıdan gerçek silah yapıyorlardı, yakalandılar

Sofuoğlu, 560 bin liralık kol saatini çaldırdı Sofuoğlu, 560 bin liralık kol saatini çaldırdı

İstanbul'da trafikte şoke eden anlar! Gözaltına alındılar İstanbul'da trafikte şoke eden anlar! Gözaltına alındılar

Bursa'da zincirleme kaza! 2 kişi yaralandı Bursa'da zincirleme kaza! 2 kişi yaralandı

Bursa'da uyuşturucu çetesine operasyon: 18 kişiye gözaltı Bursa'da uyuşturucu çetesine operasyon: 18 kişiye gözaltı

'İlk deneyim korkunçtu' deyip evde doğum yaptı! Yetmedi bir de canlı yayınladı 'İlk deneyim korkunçtu' deyip evde doğum yaptı! Yetmedi bir de canlı yayınladı

Hindistan'da yoğun bakımdaki hasta toplu tecavüze uğradı Hindistan'da yoğun bakımdaki hasta toplu tecavüze uğradı

Malatya'da 4.5 şiddetinde deprem Malatya'da 4.5 şiddetinde deprem

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş: ''Daha önce maça gitmeyenler en ateşli Bursasporlu oldu'' Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş: "Daha önce maça gitmeyenler en ateşli Bursasporlu oldu"

Bursa İznik'te 120 dönümlük sazlık alan kül oldu Bursa İznik'te 120 dönümlük sazlık alan kül oldu

Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Bozbey: Bursa'da her yer eşit olacak Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Bozbey: Bursa'da her yer eşit olacak