Yaz tatillerinde sokak hayvanlarını beslediler

Yaz tatillerinde sokak hayvanlarını beslediler

Hatay'da, Hevesli İnsan Bilim Atölyesinin sosyal sorumluluk çalışmaları kapsamında bir araya gelen 8 genç, yaz tatillerinde mahalle mahalle gezerek sokak hayvanlarına yiyecek ve su ulaştırdı.

Hatay'da sosyal sorumluluk bilinciyle gönüllü olarak Defne Belediyesinin katkılarıyla faaliyet gösteren Hevesli İnsan Bilim Atölyesinin (HİBA) çalışmalarında yer alan yaklaşık 350 kişi bilim, sanat ve kültürel alanda etkinlikler düzenlerken, gruptaki 8 genç ise sokak hayvanlarına yönelik çalışma yaptı.

Günün erken saatlerinde HİBA merkezinde bir araya gelen gençler, temin ettiklerini mamaları Antakya'nın 13 farklı noktasındaki mama kutularına ulaştırdı.

Yaz tatillerini sokak hayvanlarının mama ihtiyacını karşılamakla geçiren gençler, hayvanların bakımına kış döneminde de devam edecek.

HİBA sorumlusu Timur Doğru, yaptığı açıklamada, Hevesli İnsan Bilim Atölyesinin toplumun her kesiminden kişileri bir araya getirdiğini söyledi.

Gönüllülük esasıyla projelerde yer alan kişilerin ellerinden geldiğince toplumsal sorunlara el uzattığına dikkati çeken Doğru, 8 gencin de sokak hayvanlarının bakımını üstlenerek, önemli bir görevi yerine getirdiğini aktardı.

"Hayırseverlerden mama desteği bekliyoruz"

Gençlerin adeta sokak hayvanlarının gönüllü bakıcıları olduklarını ifade eden Doğru, şöyle konuştu:

"Canlı odaklı bir sosyal sorumluluk projesi içinde sokak hayvanlarının yanında olmak bizleri ve arkadaşlarımızı çok mutlu ediyor. Temin edilen mamalar Antakya'da belirli noktalara arkadaşlarımız tarafından götürülüyor. Merkezimizde kurduğumuz gönüllü takımımız bu işi uzun süredir götürüyor. Haftanın belirli günlerinde mama bırakma işlemimiz oluyor, bu sayede ortalama 200 sokak hayvanının düzenli mama ihtiyacı karşılanıyor. Daha fazla sokak hayvanına ulaşmak için hayırseverlerden mama desteği bekliyoruz."

"Tedavi edilmelerini sağladık"

Gönüllü gençlerden Meryem Dilek Ertekin de haftanın belirli günleri sokak hayvanlarına mama götürdüklerini kaydetti.

Yaz tatilinde faydalı bir çalışma içerisinde yer almanın mutluluğunu yaşadığını anlatan Ertekin, "Sokak hayvanlarına mamanın yanı sıra sıcak havalarda bulmakta zorlandıkları suları da götürdük ve yaralı olanları ilgili yerlere bildirerek tedavi edilmelerini sağladık. Daha fazla hayvana mama ulaştırmak istiyoruz." dedi.

Ertekin, çalışmalarını sadece yaz aylarıyla sınırlamak istemediklerini belirterek, okul döneminde de uygun vakitlerde hayvanların bakımıyla ilgileneceklerini sözlerine ekledi.

Meteoroloji'den Bursa'ya kuvvetli yağış uyarısı Meteoroloji'den Bursa'ya kuvvetli yağış uyarısı

Bursa'da katil zanlısından 'pes' dedirten yanıt: ''Cinayeti zevkten işledim'' Bursa'da katil zanlısından 'pes' dedirten yanıt: "Cinayeti zevkten işledim"

ABD'de Türkiye'yi ilgilendiren gelişme! ABD'de Türkiye'yi ilgilendiren gelişme!

TIR ile otomobil kafa kafaya çarpıştı: 2 ölü, 2 yaralı TIR ile otomobil kafa kafaya çarpıştı: 2 ölü, 2 yaralı

Bursa'da zincirleme kaza Bursa'da zincirleme kaza

Bursa'da vatandaşın dikkati, faciayı önledi Bursa'da vatandaşın dikkati, faciayı önledi

Bursa'da ölüm tarlada yakaladı Bursa'da ölüm tarlada yakaladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump anlaştı! Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump anlaştı!

ABD, BM'nin Golan kararına ilk kez 'hayır' dedi ABD, BM'nin Golan kararına ilk kez 'hayır' dedi

İki saat içinde 41 kilo 655 gram esrar ele geçirildi! İki saat içinde 41 kilo 655 gram esrar ele geçirildi!

Elazığ'da midibüs şarampole uçtu! Çok sayıda yaralı var... Elazığ'da midibüs şarampole uçtu! Çok sayıda yaralı var...

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan: 2019'da başlamayı planlıyoruz Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan: 2019'da başlamayı planlıyoruz

3 yaşındaki çocuktan çok acı haber 3 yaşındaki çocuktan çok acı haber

FETÖ'cü Gözegir Türkiye'ye getirildi FETÖ'cü Gözegir Türkiye'ye getirildi

Bursa'da 'Uyuşturucu kullanma' diye uyaran ağabeyini vurdu! Bursa'da 'Uyuşturucu kullanma' diye uyaran ağabeyini vurdu!