Yayladağı çileği ihracat yolunda

Yayladağı çileği ihracat yolunda

Hatay'da 10 yıl önce devlet desteğiyle 20 dönüm alanda yetiştirilmeye başlanan Yayladağı çileği, verilen teşvikler ve çiftçilerin ilgisi sayesinde bin 30 dönüme kadar çıktı.

Hatay'da 10 yıl önce devlet desteğiyle yetiştirilmeye başlanan, büyüklüğü, aroması ve uzun raf ömrüyle öne çıkan Yayladağı çileğinin önümüzdeki sezon Rusya'ya ihraç edilmesi için ön anlaşma yapıldı. 

Yayladağı ilçesinde 10 yıl önce devlet teşvikiyle 20 dönüm alanda yetiştirilmeye başlanan çileğin dikili olan alanı, verilen teşvikler ve çiftçilerin ilgisi sayesinde bin 30 dönüme kadar çıktı. İlçe genelinde açık alanda üretimi kısa sürede yaygınlaşan çilekte yeni sezon dikim ve bakım çalışmalarında da sona gelindi.

Yayladağı Kaymakamı Ömer Faruk Yüce, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölge ikliminin çilek yetiştiriciliğine çok uygun olduğunu ve bunun da ilaç ve gübreden büyük oranda tasarruf sağladığını söyledi.

İlçenin çilek üretiminde gelişmesi için çabaladıklarını aktaran Yüce, "Çilek üretimi burada yaklaşık 10 yıl önce başlamasına rağmen toplam üretim miktarının düşük olması nedeniyle ürünler bugüne kadar pazardaki yerini alamamış. Biz bu durumun değişmesi için çeşitli teşviklerle üretimi artırmaya çalıştık." dedi.

Yüce, Suriye'deki iç savaş nedeniyle Türkiye'ye sığınmak zorunda kalan Bayırbucaklı 43 aileyi de çilek üretimine dahil ettiklerini anımsatarak, proje kapsamında ailelere 3'er dönüm çilek arazisi tahsis ettiklerini ve çalışmadan güzel sonuçlar aldıklarını ifade etti.

Bunun yanı sıra eğitimler de verdiklerini dile getiren Yüce, bu sayede birim alandan elde edilen üretim kapasitelerinin arttığını aktardı.

Yüce, verdikleri emeklerin karşılığını da almaya başladıklarını anlatarak, şöyle devam etti:

"Ülkemize sığınan Türkmen ailelerle Yayladağı halkının dayanışma içinde yetiştirdiği çilekler bu yıl bin dönümü aşkın alana dikildi. Tüm gelişmeler meyvelerini vermeye başladı. Yaklaşık 4 bin tona yakın rekolte beklediğimiz çileğin 2019 yılı ilkbaharında Rusya'ya ihracı için ise ön anlaşma sağlandı. İnşallah Yayladağı çileğinin ilk ihracatını yapacağız."

200 aile çilek yetiştiriciliğiyle uğraşıyor

Yüce, çilek üretiminin önemli bir istihdam alanı da oluşturduğuna dikkati çekerek, "Şu an Yayladağı'nda yaklaşık 200 aile çilek işiyle uğraşıyor. Çoğunluğu kadınlardan oluşan yaklaşık bin kişi de çilek üretimi sayesinde yevmiyelik iş bulmuş oluyor. Çilek hasat aylarında ise bu sayı ikiye katlanarak ilçe ekonomisine ciddi manada katkı sağlıyor." dedi.

Ömer Faruk Yüce, çilek üretiminden 15 milyon lira civarında gelir sağlanmasının hedeflendiğini sözlerine ekledi.

Çilek üreticisi Fatma Kafi de kendilerine tahsis edilen 3 dönümlük alanda çilek yetiştirdiğini belirterek, "Bu iş sayesinde ev ekonomisine ciddi manada katkı sağlar hale geldim. Yetiştirdiğimiz çileğe olan ilginin de artması bizi mutlu ediyor." ifadesini kullandı.

Suriyeli kuyumcunun otomobilinden 1.5 milyonluk soygun Suriyeli kuyumcunun otomobilinden 1.5 milyonluk soygun

İzmir'de dev uyuşturucu operasyonu İzmir'de dev uyuşturucu operasyonu

Türkiye'den Münbiç'teki terör saldırısına kınama Türkiye'den Münbiç'teki terör saldırısına kınama

Ankara'da yangın: 5 işçi yaşamını yitirdi Ankara'da yangın: 5 işçi yaşamını yitirdi

Bursa'da Uludağ'da telesiyej arızası Bursa'da Uludağ'da telesiyej arızası

Adana merkezli torbacı operasyonu: 18 gözaltı Adana merkezli torbacı operasyonu: 18 gözaltı

Tekstilde dehşet: 1 ölü, 1 yaralı Tekstilde dehşet: 1 ölü, 1 yaralı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

MSÜ Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı başvuruları başladı MSÜ Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı başvuruları başladı

İstanbul Havalimanı'na transfer programı açıklandı İstanbul Havalimanı'na transfer programı açıklandı

Bursa'da 93 seçmenli köyde 6 muhtar adayı Bursa'da 93 seçmenli köyde 6 muhtar adayı

Karne korkusuyla evden kaçan liseli 3 kız, cep telefonu sinyalinden bulundu Karne korkusuyla evden kaçan liseli 3 kız, cep telefonu sinyalinden bulundu

Kadın doktorun boğazını sıkıp yumruk attı Kadın doktorun boğazını sıkıp yumruk attı