Yayla yasağının kalkması peynir üreticilerine yaradı

Yayla yasağının kalkması peynir üreticilerine yaradı

Siirt'te terör örgütü PKK'ya yönelik başarılı operasyonların ardından güvenliğin sağlandığı yaylalarda göçer vatandaşların hazırladığı peynirler ile peynire katılan sirik otu satışa sunuldu.

Siirt'te terör örgütü PKK'ya yönelik başarılı operasyonların ardından vatandaşların güvenli şekilde gittikleri yaylalarda 2 ay boyunca hazırladıkları peynirler ile peynir yapımında kullanılan sirik otu tezgahlardaki yerini aldı.

Yaylalara çıkan vatandaşların 2 ay boyunca hazırladıkları peynirler ve toplanan otlar, kent merkezinde satışa sunuldu.

Yaylalarda hazırlanan peynirleri satın alanlar, evlerinde tuzlayıp parçaladıkları peynirlere sirik otunu karıştırıyor. Kış mevsimi için hazırlanan peynirler, bidonlarla soğuk hava depolarına bırakılıyor.

Siirt Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehmet Ali Şengöz yaptığı açıklamada, üyelerinin yüzde 85'inin ilkbaharda yaylaya çıktığını, Van, Hakkari, Muş ve Bitlis'te yaylalara giden vatandaşların peynirlerini Siirt'e getirip sattıklarını söyledi.

Yaylalara çıkan vatandaşların çok memnun olduğunu dile getiren Şengöz, "Siirt peynirinin yüzde 95'i koyun sütünden yapılan peynir. Yayla yasağının kalkması peynir üreticilerini mutlu etti. Yaylaları serbest hale getiren devletimizden Allah razı olsun." diye konuştu.

"Millet artık yaylalara rahat gidip geliyor"

Kentte 35 yıldır esnaflık yapan Abdulkadir Toprakçı da yaylalarda üretimi yaklaşık 2 ay gün süren peynirlerin kilogramını 20 liradan, peynir yapımında kullanılan sirik otunu da 15 liradan sattıklarını söyledi.

Peynirlerin, yaylalarda göçerlerin koyunlardan sağdığı sütle yapıldığını kaydeden Toprakçı, daha sonra kent merkezindeki tezgahlarda satışa sunulduğunu belirtti.

Vatandaşların aldıkları peynirleri evlerinde kış için hazırladıklarını ifade eden Toprakçı, şöyle konuştu:

"Kış mevsimine kadar peynir, toprak altında veya soğuk hava depolarında kalıyor. Yaylalara çıkmak artık serbest. Artık vatandaşlar bu seneden itibaren yaylalara rahatça çıkıyor. Çok şükür, artık terör olayları da olmuyor. Millet artık yaylalara rahat gidip geliyor. Bu yıl da geçen yıla oranla otlar daha çok var çünkü yaylara çıkan vatandaşlar rahat bir şekilde daha fazla ot toplayabiliyor."

Toprakçı, yaylalarda üretilen peynirin çok lezzetli olduğunu dile getirerek, diğer illerde de bu peynirin satışını yaptıklarını sözlerine ekledi.

"Artık sıkıntı yok"

Kentte 15 yıldır yaylaya çıkarak hazırladığı peynirleri satışa sunan esnaf Fadıl Baykan da vatandaşların yaylalara artık daha rahat çıktığını dile getirdi.

Artık vatandaşların daha fazla koyun alıp yaylalara çıkabileceğini ifade eden Baykan, şöyle konuştu:

"Peynir fiyatı şu an çok düşük. Özellikle yaylalarda hazırlanan peynir birçok ürüne göre daha lezzetli. 2 sene önce peynirde resmen kıtlık vardı. Ben de göçerim, yaylalara gidemiyordum. Artık sıkıntı yok. Bunu yapan devletimizden Allah razı olsun. Artık rahatız, gidiyoruz, peynirimizi getiriyoruz. Peynir yapımında kullanılan en güzel ot da yaylalarda yetişiyor.

Rahat bir şekilde bu güzel otu toplayıp peynirimizde kullanıyoruz ve otlu peynir haline getiriyoruz."

İnterpol'ün kırmızı bültenle aradığı Bursa'da yakalanan DEAŞ şüphelisi 3 kadın tahliye oldu İnterpol'ün kırmızı bültenle aradığı Bursa'da yakalanan DEAŞ şüphelisi 3 kadın tahliye oldu

Bursa'da pazarda en az fiyatı artan sebze enginar Bursa'da pazarda en az fiyatı artan sebze enginar

Bursa'da taksiciyi gasp eden sanıktan pes dedirten savunma: ''Param yoktu, panik yaptım'' Bursa'da taksiciyi gasp eden sanıktan pes dedirten savunma: "Param yoktu, panik yaptım"

Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (23 Nisan 2019 Salı)	Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (23 Nisan 2019 Salı)

Deniz Çakır'ın bir yıla kadar hapsi istendi Deniz Çakır'ın bir yıla kadar hapsi istendi

Kağıthane'deki enkaz gün ağarınca ortaya çıktı Kağıthane'deki enkaz gün ağarınca ortaya çıktı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun! 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun!

Ünlü ailenin 3 çocuğu hayatını kaybetti Ünlü ailenin 3 çocuğu hayatını kaybetti

Evlenene 24 maaş çeyiz parası! Evlenene 24 maaş çeyiz parası!

Gözler YSK'da! AK Parti temsilcisi Özel: Bugüne kadar verilmiş en kapsamlı dosya Gözler YSK'da! AK Parti temsilcisi Özel: Bugüne kadar verilmiş en kapsamlı dosya

Çayı bu şekilde içmek kansere neden oluyor Çayı bu şekilde içmek kansere neden oluyor

Hamile eşini öldürüp intihar etti Hamile eşini öldürüp intihar etti

Sri Lanka'da 23 Nisan ulusal yas günü ilan edildi Sri Lanka'da 23 Nisan ulusal yas günü ilan edildi

Kibariye'yi kızdıracak görüntüler Kibariye'yi kızdıracak görüntüler

Panikleyince ortalık savaş alanına döndü! Panikleyince ortalık savaş alanına döndü!

Alevleri gören itfaiyeyi aradı ama işin aslı bakın ne çıktı! Alevleri gören itfaiyeyi aradı ama işin aslı bakın ne çıktı!