Yayla yasağının kalkması peynir üreticilerine yaradı

Yayla yasağının kalkması peynir üreticilerine yaradı

Siirt'te terör örgütü PKK'ya yönelik başarılı operasyonların ardından güvenliğin sağlandığı yaylalarda göçer vatandaşların hazırladığı peynirler ile peynire katılan sirik otu satışa sunuldu.

Siirt'te terör örgütü PKK'ya yönelik başarılı operasyonların ardından vatandaşların güvenli şekilde gittikleri yaylalarda 2 ay boyunca hazırladıkları peynirler ile peynir yapımında kullanılan sirik otu tezgahlardaki yerini aldı.

Yaylalara çıkan vatandaşların 2 ay boyunca hazırladıkları peynirler ve toplanan otlar, kent merkezinde satışa sunuldu.

Yaylalarda hazırlanan peynirleri satın alanlar, evlerinde tuzlayıp parçaladıkları peynirlere sirik otunu karıştırıyor. Kış mevsimi için hazırlanan peynirler, bidonlarla soğuk hava depolarına bırakılıyor.

Siirt Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehmet Ali Şengöz yaptığı açıklamada, üyelerinin yüzde 85'inin ilkbaharda yaylaya çıktığını, Van, Hakkari, Muş ve Bitlis'te yaylalara giden vatandaşların peynirlerini Siirt'e getirip sattıklarını söyledi.

Yaylalara çıkan vatandaşların çok memnun olduğunu dile getiren Şengöz, "Siirt peynirinin yüzde 95'i koyun sütünden yapılan peynir. Yayla yasağının kalkması peynir üreticilerini mutlu etti. Yaylaları serbest hale getiren devletimizden Allah razı olsun." diye konuştu.

"Millet artık yaylalara rahat gidip geliyor"

Kentte 35 yıldır esnaflık yapan Abdulkadir Toprakçı da yaylalarda üretimi yaklaşık 2 ay gün süren peynirlerin kilogramını 20 liradan, peynir yapımında kullanılan sirik otunu da 15 liradan sattıklarını söyledi.

Peynirlerin, yaylalarda göçerlerin koyunlardan sağdığı sütle yapıldığını kaydeden Toprakçı, daha sonra kent merkezindeki tezgahlarda satışa sunulduğunu belirtti.

Vatandaşların aldıkları peynirleri evlerinde kış için hazırladıklarını ifade eden Toprakçı, şöyle konuştu:

"Kış mevsimine kadar peynir, toprak altında veya soğuk hava depolarında kalıyor. Yaylalara çıkmak artık serbest. Artık vatandaşlar bu seneden itibaren yaylalara rahatça çıkıyor. Çok şükür, artık terör olayları da olmuyor. Millet artık yaylalara rahat gidip geliyor. Bu yıl da geçen yıla oranla otlar daha çok var çünkü yaylara çıkan vatandaşlar rahat bir şekilde daha fazla ot toplayabiliyor."

Toprakçı, yaylalarda üretilen peynirin çok lezzetli olduğunu dile getirerek, diğer illerde de bu peynirin satışını yaptıklarını sözlerine ekledi.

"Artık sıkıntı yok"

Kentte 15 yıldır yaylaya çıkarak hazırladığı peynirleri satışa sunan esnaf Fadıl Baykan da vatandaşların yaylalara artık daha rahat çıktığını dile getirdi.

Artık vatandaşların daha fazla koyun alıp yaylalara çıkabileceğini ifade eden Baykan, şöyle konuştu:

"Peynir fiyatı şu an çok düşük. Özellikle yaylalarda hazırlanan peynir birçok ürüne göre daha lezzetli. 2 sene önce peynirde resmen kıtlık vardı. Ben de göçerim, yaylalara gidemiyordum. Artık sıkıntı yok. Bunu yapan devletimizden Allah razı olsun. Artık rahatız, gidiyoruz, peynirimizi getiriyoruz. Peynir yapımında kullanılan en güzel ot da yaylalarda yetişiyor.

Rahat bir şekilde bu güzel otu toplayıp peynirimizde kullanıyoruz ve otlu peynir haline getiriyoruz."

Bursa'da şehitliklerde buruk bayram Bursa'da şehitliklerde buruk bayram

Bursa'daki 2600 yıllık tarih açık hava müzesi oluyor Bursa'daki 2600 yıllık tarih açık hava müzesi oluyor

Bursa'daki camilerde bayram namazı yoğunluğu
Bursa'daki camilerde bayram namazı yoğunluğu

MHP lideri Bahçeli'den erken seçim açıklaması MHP lideri Bahçeli'den erken seçim açıklaması

Şahin fiyatları uçtu! Cep yakıyor Şahin fiyatları uçtu! Cep yakıyor

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Türkiye güvenli liman olmaya devam edecek Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Türkiye güvenli liman olmaya devam edecek

Bakan Akar: Önümüzdeki günlerde terörü mutlaka sona erdireceğiz Bakan Akar: Önümüzdeki günlerde terörü mutlaka sona erdireceğiz

Kurbanlık dana vinç yardımıyla kurtarıldı Kurbanlık dana vinç yardımıyla kurtarıldı

10 saat boyunca Adriyatik'te yaşam mücadelesi verdi 10 saat boyunca Adriyatik'te yaşam mücadelesi verdi

SGK'dan bayram tatiline denk gelen emekli ödemelerine ilişkin açıklama SGK'dan bayram tatiline denk gelen emekli ödemelerine ilişkin açıklama

Polis ceza yazınca otomobilini parçalamaya başladı Polis ceza yazınca otomobilini parçalamaya başladı

Kız arkadaşının sokağına bomba attı! Kız arkadaşının sokağına bomba attı!

Rusya: 'Ankara ile enteresan bir görüşmemiz olacak' Rusya: 'Ankara ile enteresan bir görüşmemiz olacak'

Bursa'da bayram yoğunluğu! Adım atacak yer kalmadı Bursa'da bayram yoğunluğu! Adım atacak yer kalmadı

Trump'tan flaş Brunson açıklaması Trump'tan flaş Brunson açıklaması

Silahlı satırlı kavga: 3 yaralı Silahlı satırlı kavga: 3 yaralı

Türkmenlerden sivil itaatsizlik hamlesi Türkmenlerden sivil itaatsizlik hamlesi

Bakanlık duyurdu! Süre uzatıldı Bakanlık duyurdu! Süre uzatıldı