Yargıtay'dan emsal olacak 'gardırop' kararı

Yargıtay'dan emsal olacak 'gardırop' kararı

Bir mobilya mağazasından satın aldığı yatak odası takımının gardırobunda kusur bulunduğunu gören tüketici soluğu mahkemede aldı. Mahkeme, sadece gardırop ücretinin tüketiciye iadesine hükmetti. Devreye giren Yargıtay ise, ayıplı gardırobun iadesinden sonra yatak odası takımının renk ve model uyumunun bozulduğunu, bu yüzden takımın bütün parçalarının geri alınarak ücretinin tüketiciye iadesine karar verdi. 

Bir tüketici, mobilya mağazasından Mart 2013'te 6 bin 850 lira karşılığında yatak odası takımı, TV ünitesi ve koltuk takımı satın aldı.

Ürünler Mayıs 2013 tarihinde tüketiciye teslim edildi. Yaklaşık 3 ay sonra tekli koltukların kumaşlarının solduğunu, yatak odasının camının düştüğünü gören tüketici büyük şok yaşadı. Yatak odası takımının camı mobilya firması tarafından takıldı, ancak raflar yerinden oynadığı için sürtünmeden dolayı suntada aşınma meydana geldi. TV ünitesinin raf bağlantı yerlerinde açılmalar olduğunu gören tüketici firmanın kapısını çaldı. Firma tarafından görevlendirilen bilirkişi, kumaşta solma olduğunu, yatak odasının raydan çıktığı için zedelendiğini, ayna düştüğü için bankoyu zedelediğini, ünitenin parçalarının çift kat olduğu için aralarının belli olduğunu tespit etti. Tüketicinin ayıplı ürünlerinin bedelinin iadesine ya da ürünlerin değiştirilmesi talebine kulak asmayan firma, bilirkişi raporunu da hiçe saydı.

Yaklaşık iki yıl süren hak arama mücadelesinden geri adım atmayan tüketici, mobilya firmasını 2. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne şikayet etti. Mahkemede konuşan tüketici, firmanın taleplerine ilgisiz kalmasından yakındı. Ürünlerin bedelinin aynen iadesi ya da eşyaların değiştirilmesini istedi. Savunma yapan davalı firma yetkilisi ise davanın reddini talep etti. Davayı kısmen kabul eden mahkeme, gardırop ve televizyon ünitesinin satış bedeli olan 2 bin 350 liranın müşteriye verilmesine, bu iki ürünün ise firmaya iadesine karar verdi. Hüküm, davacı tarafından temyiz edilince devreye Yargıtay 13. Hukuk Dairesi girdi.

Davacının, davalıdan satın aldığı ürünlerin ayıplı olduğunu ileri sürdüğüne dikkat çeken Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, emsâl bir karara imza attı. İçtihat metni olarak da kayıtlara geçen kararda şu ifadelere yer verildi:

"Gardırobun yanlış montajı sebebi ile sürtünmelerin olduğu ve dolabı deforme ettiği, gardıroptaki sürtünmelerin kötü işçilikten kaynaklandığı yapılan bilirkişi incelemesi sonucu hazırlanan raporlardan anlaşılmaktadır. Dava konusu yatak odası takımının renk ve model olarak bir takım halinde satılan ürün olması ve umulan faydanın yanı sıra estetik amaçlı olarak da kullanılması hedeflenen bir mal olduğundan, tüketicinin ayıplı eşyanın görüntüsüne katlanmasını beklemek doğru olmaz. Ayıplı gardırobun iadesinden sonra elde kalan takımın diğer parçalarının da yatak odası takımının renk ve model uyumunun ve estetik görüntüsünün bozulması sebebiyle iadesi ile ödenen bedelin tahsiline karar verilmesi gerekirken, yazılı şekilde hüküm kurulması usul ve yasaya aykırı olup, bozmayı gerektirir. Temyiz olunan kararın davacı yararına bozulmasına oy birliğiyle karar verildi."

Yargıtay kararının önümüzdeki günlerde 2. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne ulaşmasıyla davanın görülmesine yeniden başlanacak. Mahkemenin, Yargıtay'ın kararı doğrultusunda yatak odası takımının ücretinin tüketiciye iadesi yönünde karar vermesi bekleniyor.

Bursa'da Timsah Arena'da ışıklar söndü! Bursa'da Timsah Arena'da ışıklar söndü!

Lüks araç derede bu halde bulundu! Yaralılar var Lüks araç derede bu halde bulundu! Yaralılar var

Din Kültürü öğretmeni 5 kız öğrenciye tacizden tutuklandı! Din Kültürü öğretmeni 5 kız öğrenciye tacizden tutuklandı!

Stephen Hawking için lokma döküldü Stephen Hawking için lokma döküldü

İYİ Parti ilçe başkanına silahlı saldırı! İYİ Parti ilçe başkanına silahlı saldırı!

17 yaşındaki PKK'lı teröristin şoke eden sözleri! 17 yaşındaki PKK'lı teröristin şoke eden sözleri!

Türkiye silikon dudaklarıyla tanımıştı! İşte genç kızın son hali... Türkiye silikon dudaklarıyla tanımıştı! İşte genç kızın son hali...

Bursa'da otomobile çarpan motosiklet sürücüsü ölümden döndü! Bursa'da otomobile çarpan motosiklet sürücüsü ölümden döndü!

Güzellik yarışmasında seks skandalı! Güzellik yarışmasında seks skandalı!

O ilde deprem korkuttu! O ilde deprem korkuttu!

Bursa'da sağlık ekipleri hamile kadın için seferber oldu! Bursa'da sağlık ekipleri hamile kadın için seferber oldu!

Bursa'da zehir tacirlerine jandarmadan suçüstü! Bursa'da zehir tacirlerine jandarmadan suçüstü!

Batman'dan acı haber geldi! Batman'dan acı haber geldi!

'Çiftlik Bank' anketi şaşırttı! Hala akıllanmadılar... 'Çiftlik Bank' anketi şaşırttı! Hala akıllanmadılar...

Başpehlivana silahlı saldırı yapıldı! Başpehlivana silahlı saldırı yapıldı!

Rum okulunda görülmemiş düşmanlık! ''Türk'' diye söktüler Rum okulunda görülmemiş düşmanlık! "Türk" diye söktüler

Bursa'da kayıp köpekleri ilanla arıyor Bursa'da kayıp köpekleri ilanla arıyor