Veteriner hekimlerin sorunları TBMM'de

Veteriner hekimlerin sorunları TBMM'de

Türk Veteriner Hekimler Birliği (TVHB) Merkez Konseyi, veteriner hekimlerin yaşadığı sorunları, çözüm önerileriyle birlikte TBMM Tarım Komisyonu'na götürdü. Meclis Tarım Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Yunus Kılıç'a sunulan dosyada, Veteriner Hekimlikte Uzmanlık Sınavı'nın (VUS) bir an önce başlatılması talebi de yer aldı.

TVHB Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu ve Genel Sekreter H. Haluk Aşkaroğlu TBMM Tarım Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Yunus Kılıç'ı makamımda ziyaret ettiler.

Ziyaret sırasında konuşan Ali Eroğlu, TVHB Merkez Konseyi'nin veteriner hekimlerin sorunlarına çözüm getirilmesi, veteriner hekimlik hizmetlerinin daha etkin ve güçlü bir yapıya kavuşturulması başta olmak üzere veteriner hekimliği doğrudan ilgilendiren konularda kamuoyunu bilinçlendirmeye yönelik çalışmalar yürüttüğünü söyledi. Veteriner hekimlerin yaşadığı sorunları aktarıp çözüm önerilerinin konuşulduğu ziyarette, Başkan Ali Eroğlu, TBMM Tarım Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Yunus Kılıç'a çeşitli konulardaki taleplerini içeren bir dosya sundu. Dosyada gündeme getirdikleri konularla ilgili bilgi veren Ali Eroğlu, öncelikle Veteriner Hekimlikte Uzmanlık Sınavı'na (VUS) yönelik beklentileri dile getirdiklerini söyledi.

Eroğlu, fiili hizmet tazminatı, yıpranma payı ve sağlık çalışanlarının emekli maaşlarında yapılan iyileştirmelerden veteriner hekimlerin de yararlandırılmasını konularındaki isteklerini dile getirdiklerini belirtti. Eroğlu şu bilgileri de verdi:

"TVHB'nin Ulusal Beslenme Konseyi (UBK), Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu ve Yüksek Danışma Kurulu'nda temsil edilmesi ile Veteriner Hekimlerin UBK'nın Bilimsel Komisyonlarında yer alması gerektiğini dile getirdik. Ayrıca kamuda istihdam edilen veteriner hekim sayısının artırılması, veteriner tıbbi ürünler, E-reçete ve İlaç Takip Sistemi'nin (İTS) uygulanmasında yaşanın sıkıntıların giderilmesi, eğitime başlama ve eğitime devam için asgari standartlar geliştirilen programların içerisine veteriner fakültelerinin de dâhil edilmesi yönündeki beklentilerimize de dosyada yer verdik."
 

Bursasporlu taraftardan 1024 Kilometrelik umut yolculuğu Bursasporlu taraftardan 1024 Kilometrelik umut yolculuğu

Adıyaman'da üç otomobil çarpıştı! Bursa plakalı araç... Adıyaman'da üç otomobil çarpıştı! Bursa plakalı araç...

Bursa'da motosikleti ile intihar girişiminde bulundu iddiası Bursa'da motosikleti ile intihar girişiminde bulundu iddiası

Lahmacun sırasında iki grup birbirine girdi! Yaralılar var Lahmacun sırasında iki grup birbirine girdi! Yaralılar var

Yalova'da tanker devrildi: 1 yaralı Yalova'da tanker devrildi: 1 yaralı

Bursa'da trafik kazası: 2 yaralı Bursa'da trafik kazası: 2 yaralı

Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say Bursa'da öğrencilerle sahne aldı Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say Bursa'da öğrencilerle sahne aldı

Erdoğan, sanatçı ve sporcularla iftar programında buluştu Erdoğan, sanatçı ve sporcularla iftar programında buluştu

4 gündür her yerde aranıyor 4 gündür her yerde aranıyor

Gazeteci Sabahattin Önkibar'a evinin önünde saldırı Gazeteci Sabahattin Önkibar'a evinin önünde saldırı

İngilizlerin çoğunluğu ülkenin krizde olduğunu düşünüyor İngilizlerin çoğunluğu ülkenin krizde olduğunu düşünüyor

Görüntüler şoke etmişti... Açıklama geldi Görüntüler şoke etmişti... Açıklama geldi

Suç makinesi kız kardeşler yakalandı Suç makinesi kız kardeşler yakalandı

Taksi şoförü dehşet saçtı... Kanlı infaz! Taksi şoförü dehşet saçtı... Kanlı infaz!

Bursa'da işçi servisi devrildi! Bursa'da işçi servisi devrildi!

Numan Kurtulmuş'tan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş'a ziyaret Numan Kurtulmuş'tan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş'a ziyaret

Kimyevi madde taşıyan gemi yandı: 130 kişi hastanelik oldu Kimyevi madde taşıyan gemi yandı: 130 kişi hastanelik oldu