Venüs'ün yörüngesinde toz halkası keşfedildi

Venüs'ün yörüngesinde toz halkası keşfedildi

NASA'nın yeni çalışması, daha önceden keşfedilmemiş yüzlerce asteroidin Venüs'ün yörüngesinde 'saklandığını' ortaya koydu.

NASA, Venüs'ün yörüngesinde saklanan asteroitleri keşfettiği yeni çalışmasında bulgularını gezegenin etrafındaki toz bulutuna dayandırıyor. NASA'nın Helios uzay sondasıyla ilk olarak 2007 yılında ortaya çıkardığı ve 2013 yılında da doğruladığı Venüs toz halkaları, 25 yıl önce Dünya'da da olduğu fark edilen ve Mars ve Jüpiter arasındaki Asteroit Kuşağı'ndan kaynaklandığı düşünülen toz halkalarıyla benzerlik gösteriyor.

NASA gök bilimcisi Petr Pokorny'nin araştırmacı Marc Kuchner ile birlikte yürüttüğü çalışma, Venüs'ün çevresindeki toz halkasının daha önce hiç tespit edilmemiş asteroitler tarafından oluşturulduğunu ortaya koyuyor.

Gök bilimciler; bu halkaları doğrudan gözlemleyebilmeye başlarlarsa, Güneş Sistemi'nin nasıl oluştuğu, Dünya'nın ve Venüs'ün çok eski zamanlarda nasıl göründüğü ve Güneş sisteminin kimyasal bileşenleri ile çeşitlilikleri konusunda daha net fikirlere sahip olabilecekler.

Venüs'ün asteroitlerden oluşan toz halkasının aşağıdan yukarıya 25,7 milyon kilometre ve sağdan sola 9,6 milyon kilometre uzunluğunda olduğu belirtiliyor.

Yolcu minibüsü kamyona çarptı: 2 ölü, 10'dan fazla yaralı Yolcu minibüsü kamyona çarptı: 2 ölü, 10'dan fazla yaralı

İnşaatın en üst katına çıkıp intihara kalkıştı İnşaatın en üst katına çıkıp intihara kalkıştı

Düğün magandasını özel ekip yakaladı Düğün magandasını özel ekip yakaladı

Bursa'da devrilen kamyonun tankerindeki 20 ton süt tarlaya döküldü Bursa'da devrilen kamyonun tankerindeki 20 ton süt tarlaya döküldü

ABD Büyükelçiliğine ateş açılmasıyla ilgili davada FETÖ itirafı ABD Büyükelçiliğine ateş açılmasıyla ilgili davada FETÖ itirafı

Otomobilde kanlı infaz! Otomobilde kanlı infaz!

Kreşte 'çimdikli işkence' iddiası Kreşte 'çimdikli işkence' iddiası

Üniversiteli Berfin'in ölümüyle ilgili korkunç ifadeler Üniversiteli Berfin'in ölümüyle ilgili korkunç ifadeler

ABD'den Türkiye açıklaması ABD'den Türkiye açıklaması

Bursa'da ticari araca çarpan motosiklet sürücüsü hastanede öldü Bursa'da ticari araca çarpan motosiklet sürücüsü hastanede öldü