Uzun ömürlü olmakta genetiğin etkisi sınırlı

Uzun ömürlü olmakta genetiğin etkisi sınırlı

Genetiğin, kişilerin yaşam süresi üzerinde sanıldığından daha az etkiye sahip olduğu belirlendi.

Calico ve Ancestry şirketi araştırmacıları tarafından yürütülen ve  sonuçları "GENETICS" dergisinde yayımlanan çalışmada, 400 milyondan fazla kişiyi  kapsayan soyağaçları üzerinde inceleme yapıldı.

 Çalışmanın bulguları, yaşam süresinin kalıtsallığının geçmiş  tahminlerin çok altında olduğunu gösterdi.

 Genetiğin uzun yaşam üzerindeki etkisinin incelendiği araştırma  sırasında Ancestry'nin soyağacı bilgilerini sadeleştirdiği, Calico ekibiyle ise  yalnızca kişilerin doğum ve ölüm yılları, doğum yerleri ve soyağacın yapısını  oluşturan aile bağlantılarıyla ilgili veri paylaşımı yapıldığı belirtildi.

 Matematiksel ve istatistiksel modellemeyi birleştiren bir yaklaşımı  kullanan araştırmacılar, 19. ve 20. yüzyıllarda doğmuş akrabalar üzerine  odaklandı.

Araştırmacılar, eşlerin, ana-baba ve çocukların, kardeşlerin, birinci  dereceden kuzenlerin ve uzak akrabaların yaşam süreleri arasındaki korelasyonu  inceledi.

Eşlerin yaşam süreleri arasındaki benzerliğin, kardeşlerin yaşam  sürelerindeki benzerlikten daha fazla olduğunu ortaya koyan çalışma, genetiğin  yaşam süresinde baskın etken olmadığını gösterdi.

Daha önce kişilerin yaşam sürelerindeki benzerlikte genetiğin, yüzde  20 ila 30 belirleyici olduğu tahmin edilirken, araştırmada bu oranın yüzde 10'dan  az olduğu belirlendi.

Bursa Yüksek İhtisas Kavşağı nefes aldı Bursa Yüksek İhtisas Kavşağı nefes aldı

Bursa'da teşhis edilemeyen hastalık bu ailenin çocuklarını teker teker öldürüyor Bursa'da teşhis edilemeyen hastalık bu ailenin çocuklarını teker teker öldürüyor

Aysın Komitgan; <br /> Sarıbal için ilginç iddialar Aysın Komitgan;
Sarıbal için ilginç iddialar

İstanbul - Bursa - İzmir otoyolu Cumhuriyet Bayramı'nda açılacak! İstanbul - Bursa - İzmir otoyolu Cumhuriyet Bayramı'nda açılacak!

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, grup toplantısında konuştu İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, grup toplantısında konuştu

Hemşire Ayşegül Terzi davasında karar açıklandı Hemşire Ayşegül Terzi davasında karar açıklandı

Bursa'da akü fareleri işbaşında! Sürücüler şokta... (ÖZEL HABER) Bursa'da akü fareleri işbaşında! Sürücüler şokta... (ÖZEL HABER)

Eski kız arkadaşının sevgilisine dehşeti yaşattı! Eski kız arkadaşının sevgilisine dehşeti yaşattı!

Evlenme teklifi edecekti, ceza yedi! Evlenme teklifi edecekti, ceza yedi!

Bursa'da sıfır otomobiller 30 bin lira ucuzladı, ikinci el elde kaldı Bursa'da sıfır otomobiller 30 bin lira ucuzladı, ikinci el elde kaldı

Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (13 Kasım 2018 Salı) Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (13 Kasım 2018 Salı)

Dekolteli kıyafeti başına dert oldu Dekolteli kıyafeti başına dert oldu

Yargıtay'dan çalışanları ilgilendiren iki emsal karar Yargıtay'dan çalışanları ilgilendiren iki emsal karar

Bursa'da kontrolünü kaybedip 2 araca çarptı Bursa'da kontrolünü kaybedip 2 araca çarptı