Uzmanlar açıkladı: En önemlisi genetik yatkınlık

Uzmanlar açıkladı: En önemlisi genetik yatkınlık

Hormonlar, beslenme şekli, hareketli yaşam, stresle mücadele gibi başlıklar selülite yol açıp olanı artırsa da, "Bu konularda gereken her şeyi yapıp ideal yaşam sürenin selüliti olmaz!" diye bir şey yok. Uzmanlara göre selülitin bir numaralı nedeni genetik yatkınlık.

Pürüzlerden uzak kusursuz vücuda sahip olma hayalinin önünde engeller var. O engellerin en büyüklerinden biri de kadınların hiç sevmediği selülit.

Yaz mevsiminde pek çoğumuza rahatsızlık veren konuların başında gelen selülit dolaşımın bozulması ile başlayan, deri ve yağ dokusu arasında bulunan bağ dokusu yapılarının sertleşmesi ve ödemle birlikte, deride portakal kabuğu görünümü ve çukurcuklarla seyreden kozmetik bir sonuç. Beyaz ırkta ve kadınlarda çok sık karşılaşılan bu tablo sonucunda selülitsiz kadına rastlamak neredeyse imkansız hale geldi.  

Bu duruma ergenlik döneminde ki kız çocuklarında bile sık rastlanması sorunun yaygınlığını gösteriyor. Bu, kadınlara özgü bir durum olarak değerlendirilse de selülitin görüldüğü erkekler de bulunuyor. Erkeklerde selülite ancak hormonal bir bozukluk olması durumunda rastlanıyor. Bu görüntüden kurtulmak için çabalayan çok sayıda kadın olsa da selüliti ergenlik sonrası kadınların normal anatomik yapısı olarak kabul eden görüşler de bulunuyor.

ERGENLİK DÖNEMİNDE BAŞLIYOR

Selülitin başlayıp ilerlemesinde etkili olan en önemli hormonlardan birinin östrojen olduğu belirtiliyor. Peki selülit hangi nedenlerle meydana geliyor?  Selülite neden olan birçok faktör bulunduğunu söyleyen İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Server Serdaroğlu, "Bunların içinde en önemlisi genetik yatkınlıktır" diyor.  Diğer faktörler arasında kan ve lenfatik dolaşım bozukluğu, hormonal faktörler, stres, fiziksel aktivite eksikliği, düzensiz hayat, sigara ve alkol tüketimi bulunuyor.

Ergenlik dönemi ile başlıyor, hamilelik, menstrüasyon ve menopoz dönemlerinde artış gösteriyor. Düzenli spor yapan, sağlıklı beslenen kişilerin riski azalsa da yağ ve karbonhidrat tüketiminin fazla olduğu, aşırı tuz kullanan ve liften fakir diyetleri tercih eden kişiler bu riske daha açık hale geliyor.

Trump: Tarihte üzeri örtülen en kötü olay Trump: Tarihte üzeri örtülen en kötü olay

Drone'ların kayıt işlemleri artık e-devlet üzerinden yapılabilecek Drone'ların kayıt işlemleri artık e-devlet üzerinden yapılabilecek

Taksici merdivenlerden aşağı uçmaktan son anda kurtuldu Taksici merdivenlerden aşağı uçmaktan son anda kurtuldu

Eşini ellerini ve ayaklarını bağlayarak döven şahıs tutuklandı Eşini ellerini ve ayaklarını bağlayarak döven şahıs tutuklandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Trump, 11 Kasım'da buluşacak Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Trump, 11 Kasım'da buluşacak

Arazi kavgasında amca 2 yeğenini av tüfeğiyle öldürdü Arazi kavgasında amca 2 yeğenini av tüfeğiyle öldürdü

Ankara'da feci kaza: Bir aile yok oldu Ankara'da feci kaza: Bir aile yok oldu

Cemal Kaşıkçı soruşturmasında yeni görüntüler ortaya çıktı Cemal Kaşıkçı soruşturmasında yeni görüntüler ortaya çıktı

Yerel seçim ve 'ittifak' toplantısı yapıldı Yerel seçim ve 'ittifak' toplantısı yapıldı

İçişleri Bakanlığı duyurdu: Battal İlgezdi hakkında soruşturma başlatıldı İçişleri Bakanlığı duyurdu: Battal İlgezdi hakkında soruşturma başlatıldı

Terör örgütünün sözde İsveç yöneticisi Diyarbakır'da yakalandı Terör örgütünün sözde İsveç yöneticisi Diyarbakır'da yakalandı

ABD'den Konya'ya gelip eski eşinin kocasını öldürdü ABD'den Konya'ya gelip eski eşinin kocasını öldürdü

Mehmet Ali Erbil'in doktoru Jan Klod Kayuka'dan açıklama
Mehmet Ali Erbil'in doktoru Jan Klod Kayuka'dan açıklama

Jandarma kaçak kazı yapanlara nefes aldırmadı Jandarma kaçak kazı yapanlara nefes aldırmadı

BM: Türkiye'den talep gelirse değerlendiririz BM: Türkiye'den talep gelirse değerlendiririz

Kılıçdaroğlu'ndan 'Mansur Yavaş' sinyali Kılıçdaroğlu'ndan 'Mansur Yavaş' sinyali