Uzmanlar açıkladı: En önemlisi genetik yatkınlık

Uzmanlar açıkladı: En önemlisi genetik yatkınlık

Hormonlar, beslenme şekli, hareketli yaşam, stresle mücadele gibi başlıklar selülite yol açıp olanı artırsa da, "Bu konularda gereken her şeyi yapıp ideal yaşam sürenin selüliti olmaz!" diye bir şey yok. Uzmanlara göre selülitin bir numaralı nedeni genetik yatkınlık.

Pürüzlerden uzak kusursuz vücuda sahip olma hayalinin önünde engeller var. O engellerin en büyüklerinden biri de kadınların hiç sevmediği selülit.

Yaz mevsiminde pek çoğumuza rahatsızlık veren konuların başında gelen selülit dolaşımın bozulması ile başlayan, deri ve yağ dokusu arasında bulunan bağ dokusu yapılarının sertleşmesi ve ödemle birlikte, deride portakal kabuğu görünümü ve çukurcuklarla seyreden kozmetik bir sonuç. Beyaz ırkta ve kadınlarda çok sık karşılaşılan bu tablo sonucunda selülitsiz kadına rastlamak neredeyse imkansız hale geldi.  

Bu duruma ergenlik döneminde ki kız çocuklarında bile sık rastlanması sorunun yaygınlığını gösteriyor. Bu, kadınlara özgü bir durum olarak değerlendirilse de selülitin görüldüğü erkekler de bulunuyor. Erkeklerde selülite ancak hormonal bir bozukluk olması durumunda rastlanıyor. Bu görüntüden kurtulmak için çabalayan çok sayıda kadın olsa da selüliti ergenlik sonrası kadınların normal anatomik yapısı olarak kabul eden görüşler de bulunuyor.

ERGENLİK DÖNEMİNDE BAŞLIYOR

Selülitin başlayıp ilerlemesinde etkili olan en önemli hormonlardan birinin östrojen olduğu belirtiliyor. Peki selülit hangi nedenlerle meydana geliyor?  Selülite neden olan birçok faktör bulunduğunu söyleyen İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Server Serdaroğlu, "Bunların içinde en önemlisi genetik yatkınlıktır" diyor.  Diğer faktörler arasında kan ve lenfatik dolaşım bozukluğu, hormonal faktörler, stres, fiziksel aktivite eksikliği, düzensiz hayat, sigara ve alkol tüketimi bulunuyor.

Ergenlik dönemi ile başlıyor, hamilelik, menstrüasyon ve menopoz dönemlerinde artış gösteriyor. Düzenli spor yapan, sağlıklı beslenen kişilerin riski azalsa da yağ ve karbonhidrat tüketiminin fazla olduğu, aşırı tuz kullanan ve liften fakir diyetleri tercih eden kişiler bu riske daha açık hale geliyor.

Üst üste darbe alan PKK panikte Üst üste darbe alan PKK panikte

Kılıçdaroğlu: Yerel seçime giderken tüzük kurultayı çağrısı yanlış Kılıçdaroğlu: Yerel seçime giderken tüzük kurultayı çağrısı yanlış

Bursa Muradiye Su Fabrikası'na Kızılay talip oldu Bursa Muradiye Su Fabrikası'na Kızılay talip oldu

Bursa Meclis'nde ''Büyükşehir battı'' tartışması Bursa Meclis'nde "Büyükşehir battı" tartışması

FETÖ sanığından şoke eden savunma! FETÖ sanığından şoke eden savunma!

 Sayıştay'tan Timsah Arena için Bursa Büyükşehir meclis üyelerine 35 milyonluk zimmet Sayıştay'tan Timsah Arena için Bursa Büyükşehir meclis üyelerine 35 milyonluk zimmet

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş: ''Yanan alanlar kesinlikle ağaçlandırılacak'' Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş: "Yanan alanlar kesinlikle ağaçlandırılacak"

Bursa'da motosiklet sürücüsü ölümden döndü Bursa'da motosiklet sürücüsü ölümden döndü

Bursa'da polisler çantalarını aldı, ruhları bile duymadı Bursa'da polisler çantalarını aldı, ruhları bile duymadı

Bursa'da otobüs kazasında ölen üniversiteli, son yolculuğuna uğurlandı Bursa'da otobüs kazasında ölen üniversiteli, son yolculuğuna uğurlandı

Bakan Albayrak: Bu dalgalanmalardan daha güçlü çıkacağız Bakan Albayrak: Bu dalgalanmalardan daha güçlü çıkacağız

Minik Ceylin'i vahşice öldürmüşlerdi! ''Bunların asılması lazım'' Minik Ceylin'i vahşice öldürmüşlerdi! "Bunların asılması lazım"

Bursa'da çocuğa istismar sanığının yargılanmasına başlandı Bursa'da çocuğa istismar sanığının yargılanmasına başlandı

17 Ağustos ve Bursa'nın depremselliği konuşuldu 17 Ağustos ve Bursa'nın depremselliği konuşuldu

Erzurum'da 1 yaşındaki bebek buzdolabında boğularak can verdi Erzurum'da 1 yaşındaki bebek buzdolabında boğularak can verdi

Öğretmenden şoke eden ağustos böceği paylaşımı Öğretmenden şoke eden ağustos böceği paylaşımı

Antalya'daki can alan kaza bile insanlara ders olmadı! Antalya'daki can alan kaza bile insanlara ders olmadı!

Kastamonu'daki alışveriş merkezinde rezalet! Kastamonu'daki alışveriş merkezinde rezalet!