Uzlaşı lideri Nelson Mandela

Uzlaşı lideri Nelson Mandela

Güney Afrikalıların efsanevi lideri Nelson Mandela, ölümünün 5. yılında ülkesinde ve dünyada düzenlenen çeşitli programlarla anıldı.

Güney Afrikalıların efsanevi lideri Nelson Mandela, özgürlük mücadelesine karşılık verilen müebbet hapis cezasını çekmek üzere gönderildiği Robben Adası'ndaki kötü şartların etkisiyle yakalandığı solunum yolu enfeksiyonundan 5 Aralık 2013'te, 95 yaşındayken hayatını kaybetti. 

Hayatı boyunca mücadele ettiği insanlara uzlaşıyla yaklaşan ve bu sebeple dünyada en çok saygı duyulan liderler arasında gösterilen Mandela'yı torunu ve bürokratlar AA muhabirine anlattı.

 Ndileka Mandela: Çok kızgın olabiliriz ama birlikte yaşamayı bilmeliyiz

Mandela'nın torunu Ndileka Mandela, "Yeni neslin Mandela'nın felsefesini yeteri kadar anladığı konusunda şüphelerim var. Bu yüzden gençlere Mandela felsefesini anlatmak için 'Mandela gibi liderlik yapmak' konferansını düzenledik ve felsefesinin ayrıntılarını anlattık. Büyük acılar yaşamış olabiliriz, çok kızgın olabiliriz ama birlikte yaşamayı bilmeliyiz." dedi.

Ndileka, dedesi Mandela'nın bugün yaşasaydı en büyük savaşını yoksulluğa karşı vereceğini söyledi.

 Dr. Liaqat Azam:Bugün Filistinliler bizim yaşadıklarımızı yaşıyorlar

Thambekile Mandela Vakfı yöneticisi Dr. Liaqat Azam, Mandela'nın Filistin mücadelesine verdiği desteğe dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Burada apartheid (ırk ayrımcılığı) adı altında büyük insan hakları ihlalleri oldu. Bu ihlaller Filistin'de de başka şekillerde olmaya devam ediyor. Bugün Filistinliler bizim yaşadıklarımızı yaşıyorlar. Bu sebeple Mandela, Filistin meselesine yaklaşımını Güney Afrika'nın, gerçek bağımsızlığımızın Filistin'in bağımsızlığından geçtiğini ifade ederek açıklamış ve önümüze böyle bir politika koymuş."

Elif Çomoğlu Ülgen: En aykırı rejimlerinden bir tanesine karşı mücadele verdi

Türkiye'nin Pretorya Büyükelçisi Elif Çomoğlu Ülgen, Güney Afrikalıların ırk ayrımcılığına karşı verdiği mücadelenin, Türk insanının Kurtuluş Savaşı'nda emperyalistlere karşı verdiği mücadele ile çok büyük benzerlikler gösterdiğini söyledi. 

Mandela'nın mirası yeni nesillere anlatılırken onun barışçıl mücadelesinin aktarılmasının önemine işaret eden Ülgen, Mandela'nın yüksek dirayete sahip bir lider olduğuna işaret etti.

Ülgen "Mandela bundan tam 100 yıl önce sömürgeciliğin içinde doğdu. Bölgenin yerlileri olan siyah ırk olarak o dönem katlanılması çok zor bir uygulamaya maruz kaldı. Mandela sabırla kanlı saldırı yollarına başvurmadan felsefesi, sözleri ve duruşuyla insan haysiyetine en aykırı rejimlerinden bir tanesine karşı mücadele verdi." dedi. 

Bursa'da otomobil ile motosiklet çarpıştı Bursa'da otomobil ile motosiklet çarpıştı

Bursa'da Ekinoks Festivali başladı Bursa'da Ekinoks Festivali başladı

Kumar borcu yüzünden kızını internetten satışa çıkardı Kumar borcu yüzünden kızını internetten satışa çıkardı

Trump flaş İsrail açıklaması: Zamanı geldi Trump flaş İsrail açıklaması: Zamanı geldi

Preslenmiş varil içerisinden ceset çıktı Preslenmiş varil içerisinden ceset çıktı

Facebook'un skandalı ortaya çıktı! Facebook'un skandalı ortaya çıktı!

Ele geçirildi! Hitit dönemine ait... Ele geçirildi! Hitit dönemine ait...

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş'tan Mustafa Bozbey'e vakıf ve proje eleştirisi Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş'tan Mustafa Bozbey'e vakıf ve proje eleştirisi

Bursa'da tekme tokat muhtarlık kavgası kamerada Bursa'da tekme tokat muhtarlık kavgası kamerada

Bursa'da protokolün ateşle imtihanı Bursa'da protokolün ateşle imtihanı

Irak'taki faciada ölü sayısı 72'ye yükseldi Irak'taki faciada ölü sayısı 72'ye yükseldi

Mehmet Ali Ekmekçi; <br /> İttifaka ihtiyaç yok ama... Mehmet Ali Ekmekçi;
İttifaka ihtiyaç yok ama...

Bursa Başsavcı Vekili Özel, son yolculuğuna uğurlandı Bursa Başsavcı Vekili Özel, son yolculuğuna uğurlandı