Uzlaşı lideri Nelson Mandela

Uzlaşı lideri Nelson Mandela

Güney Afrikalıların efsanevi lideri Nelson Mandela, ölümünün 5. yılında ülkesinde ve dünyada düzenlenen çeşitli programlarla anıldı.

Güney Afrikalıların efsanevi lideri Nelson Mandela, özgürlük mücadelesine karşılık verilen müebbet hapis cezasını çekmek üzere gönderildiği Robben Adası'ndaki kötü şartların etkisiyle yakalandığı solunum yolu enfeksiyonundan 5 Aralık 2013'te, 95 yaşındayken hayatını kaybetti. 

Hayatı boyunca mücadele ettiği insanlara uzlaşıyla yaklaşan ve bu sebeple dünyada en çok saygı duyulan liderler arasında gösterilen Mandela'yı torunu ve bürokratlar AA muhabirine anlattı.

 Ndileka Mandela: Çok kızgın olabiliriz ama birlikte yaşamayı bilmeliyiz

Mandela'nın torunu Ndileka Mandela, "Yeni neslin Mandela'nın felsefesini yeteri kadar anladığı konusunda şüphelerim var. Bu yüzden gençlere Mandela felsefesini anlatmak için 'Mandela gibi liderlik yapmak' konferansını düzenledik ve felsefesinin ayrıntılarını anlattık. Büyük acılar yaşamış olabiliriz, çok kızgın olabiliriz ama birlikte yaşamayı bilmeliyiz." dedi.

Ndileka, dedesi Mandela'nın bugün yaşasaydı en büyük savaşını yoksulluğa karşı vereceğini söyledi.

 Dr. Liaqat Azam:Bugün Filistinliler bizim yaşadıklarımızı yaşıyorlar

Thambekile Mandela Vakfı yöneticisi Dr. Liaqat Azam, Mandela'nın Filistin mücadelesine verdiği desteğe dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Burada apartheid (ırk ayrımcılığı) adı altında büyük insan hakları ihlalleri oldu. Bu ihlaller Filistin'de de başka şekillerde olmaya devam ediyor. Bugün Filistinliler bizim yaşadıklarımızı yaşıyorlar. Bu sebeple Mandela, Filistin meselesine yaklaşımını Güney Afrika'nın, gerçek bağımsızlığımızın Filistin'in bağımsızlığından geçtiğini ifade ederek açıklamış ve önümüze böyle bir politika koymuş."

Elif Çomoğlu Ülgen: En aykırı rejimlerinden bir tanesine karşı mücadele verdi

Türkiye'nin Pretorya Büyükelçisi Elif Çomoğlu Ülgen, Güney Afrikalıların ırk ayrımcılığına karşı verdiği mücadelenin, Türk insanının Kurtuluş Savaşı'nda emperyalistlere karşı verdiği mücadele ile çok büyük benzerlikler gösterdiğini söyledi. 

Mandela'nın mirası yeni nesillere anlatılırken onun barışçıl mücadelesinin aktarılmasının önemine işaret eden Ülgen, Mandela'nın yüksek dirayete sahip bir lider olduğuna işaret etti.

Ülgen "Mandela bundan tam 100 yıl önce sömürgeciliğin içinde doğdu. Bölgenin yerlileri olan siyah ırk olarak o dönem katlanılması çok zor bir uygulamaya maruz kaldı. Mandela sabırla kanlı saldırı yollarına başvurmadan felsefesi, sözleri ve duruşuyla insan haysiyetine en aykırı rejimlerinden bir tanesine karşı mücadele verdi." dedi. 

Fahrettin Altun'dan TSK'nın hava harekatı ile ilgili açıklama Fahrettin Altun'dan TSK'nın hava harekatı ile ilgili açıklama

Ankara'da yarın okullar tatil! Ankara'da yarın okullar tatil!

TSK'dan Sincar'a hava harekatı TSK'dan Sincar'a hava harekatı

Narenciye kamyonu polis aracını ezdi Narenciye kamyonu polis aracını ezdi

Kardeşinden Mehmet Ali Erbil'le ilgili flaş açıklama Kardeşinden Mehmet Ali Erbil'le ilgili flaş açıklama

Kaşıkçı cinayetinde Prens Selman sorumlu tutuldu Kaşıkçı cinayetinde Prens Selman sorumlu tutuldu

Baraj kapağı koptu, sel uyarısı yapıldı Baraj kapağı koptu, sel uyarısı yapıldı

Apartmanda yangın paniği Apartmanda yangın paniği

Hemşirenin şırıngalı intiharı Hemşirenin şırıngalı intiharı

Afrin'de bir asker şehit oldu Afrin'de bir asker şehit oldu

TEM'de başından vurulmuş bir kişinin cesedi bulundu TEM'de başından vurulmuş bir kişinin cesedi bulundu

Bursa İnegöl'de kayıp yaşlı kadının ayak izi bulundu Bursa İnegöl'de kayıp yaşlı kadının ayak izi bulundu

Bursa'da taksi, yolun karşısına yaya geçidinden geçti Bursa'da taksi, yolun karşısına yaya geçidinden geçti