Ureykat: Hamas, İsrail'le ateşkes görüşmelerini sonlandırmalı

Ureykat: Hamas, İsrail'le ateşkes görüşmelerini sonlandırmalı

Filistin Kurtuluş Örgütü Genel Sekreteri ve Filistin Başmüzakerecisi Ureykat, "Hamas'ın, İsraille tek taraflı ateşkes çabasını sonlandırmasından ve 2014'te imzalanan ateşkes üzerinden bir anlaşma sağlanmasından yanayım." dedi.

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Genel Sekreteri ve Filistin Başmüzakerecisi Saib Ureykat, Hamas'ın İsraille tek taraflı ateşkes çabasını sonlandırmasından ve 2014'te imzalanan ateşkes üzerinden bir anlaşma sağlanmasından yana olduğunu söyledi.

AA muhabirine konuşan Ureykat, müzakereler ve ateşkesin, FKÖ'nün eliyle yapılması gerektiğini belirterek, ateşkesten yana olduğunu ancak 2014'te Mısır aracılığıyla İsrail ile varılan ateşkese dönülmesi gerektiğini kaydetti.

Hamas'a hitaben, "Bir grubunun Eriha'da veya El-Halil'de İsrail'le ateşkes yapması mümkün mü? Kendi aklınızla karar verin?" ifadelerini kullanan Ureykat, ABD ve İsrail tasarımı olan Yüzyılın Anlaşması'nın, Gazze Şeridi'ni Batı Şeria ve Kudüs'ten ayırma temeli üzerine oturduğunu aktardı.

Ureykat, "Gazze'siz bir Filistin devleti olamayacağı gibi Gazze'de tek başına bir devletin de kurulamayacağını" savunarak, 2014'te olduğu gibi Mısır'ın girişimi ve arabuluculuğunda İsrail, FKÖ, Hamas ve İslami Cihad arasında bir ateşkes sağlanmasından yana olduğunu belirtti.

"Bir Filistinli bir grubun İsrail ile ateşkes görüşmesi, tarihte hiç olmamış bir durum." diyen Ureykat, bu durumu "abes" olarak nitelendirerek, Hamas'ın görüşmeleri durdurmasını talep etti.

Ureykat, Filistinli grupların değil FKÖ'nün, Filistin halkı adına İsrail'le herhangi bir ateşkes için görüşme yetkisine sahip taraf olduğunu söyleyerek "Şu anda ateşkes için yürütülen çabalar, ulusal projeyi yok etmeye çalışan ABD'nin Yüzyılın Anlaşması'nın ayağını oluşturuyor." şeklinde konuştu.

İsrail'in Haaretz gazetesi, dün, perşembe akşamı toplanan İsrail Güvenlik Kabinesi'nin Hamas ile 6 maddede anlaşmaya vardığını iddia etmişti.

Gazetenin iddiasına göre anlaşma, Gazze ile İsrail arasında kapsamlı bir ateşkes sağlanması, Gazze Şeridi'ndeki tek ticari sınır kapısı olan Kerm Ebu Salim'in (Kerem Şalom) yeniden açılması, balıkçıların avlanma mesafesini 9 mile çıkarması Gazze'ye tıbbi ekipman ve insani yardım malzemesinin girişinin sağlanması, Hamas'ın elinde olduğu iddia edilen İsrailli 2 asker ve 2 sivilin iade edilmesi, Gazze'nin altyapısının yabancı sermaye ile yeniden inşa edilmesi ile hava ve deniz limanının inşa edilmesi konularını içeriyor.

İsrail'in 2014'teki saldırılarında 2 bin 158 Filistinli şehit oldu

Birleşmiş Milletler (BM) raporuna göre, İsrail'in "Koruyucu Hat Operasyonu" adını verdiği ve 7 Temmuz 2014'te başladığı saldırılarda, 551'i çocuk olmak üzere 2 bin 158 Filistinli şehit olmuştu.

Filistinli grupların İsrail'in hava saldırılarına roket ve füzelerle karşılık vermesi sonucu yaşanan çatışmalar ve atılan roketler nedeniyle 67'si asker, 73 İsrailli öldü.

Gazze'nin altyapısına büyük ölçüde zarar veren ve bir çok kişiyi evsiz bırakan saldırılar, Mısır'ın ara buluculuğunda, taraflar arasında 27 Ağustos 2014'te varılan ateşkes ile son bulmuştu.  

Maersk: Ticaret savaşlarının bir bedeli olacak Maersk: Ticaret savaşlarının bir bedeli olacak

Bursa'da gece yarısı iş yerine silahlı saldırı! Bursa'da gece yarısı iş yerine silahlı saldırı!

19 yaşındaki genç ölü bulundu 19 yaşındaki genç ölü bulundu

İzmir'in göbeğinde ilginç sandalye önlemi! İzmir'in göbeğinde ilginç sandalye önlemi!

Annesine boynup atıp yaralayan koçu kesti Annesine boynup atıp yaralayan koçu kesti

Sedat Yalçın yeşil Bursa için fidan dağıttı Sedat Yalçın yeşil Bursa için fidan dağıttı

Karşı şeride geçen araç bariyerlere çarptı Karşı şeride geçen araç bariyerlere çarptı

Kayıp kadının cesedi günlerce aranan bölgede bulundu Kayıp kadının cesedi günlerce aranan bölgede bulundu

Maçta kalp krizi geçiren futbolcu hayatını kaybetti Maçta kalp krizi geçiren futbolcu hayatını kaybetti

Cezaevi firarisi 2'si yoldan geçen 3 kişiyi vurdu Cezaevi firarisi 2'si yoldan geçen 3 kişiyi vurdu

Karakol önünde drift yapınca cezayı yedi Karakol önünde drift yapınca cezayı yedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan hasta ziyareti Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan hasta ziyareti

TSK, Afrin'de operasyon başlattı TSK, Afrin'de operasyon başlattı

Eskişehir'de feci kaza: 2 ölü, 5 yaralı Eskişehir'de feci kaza: 2 ölü, 5 yaralı

Bursa'da sır ölüm! Arkadaşları 112'yi arayıp kaçtı Bursa'da sır ölüm! Arkadaşları 112'yi arayıp kaçtı

Yalnız yaşadığı evinde intihar etti Yalnız yaşadığı evinde intihar etti

Başak Sayan'ı yıkan ölüm haberi! Başak Sayan'ı yıkan ölüm haberi!