Ürdün'den İsrail'e çağrı

Ürdün'den İsrail'e çağrı

Ürdün, İsrail'den Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlalleri acilen durdurmasını istedi. Ürdün Hükümet Sözcüsü Cumane Guneymat, Mescid-i Aksa'da yaşananlara ilişkin yaptığı açıklamada, İsrail'in Mescid-i Aksa cemaati ve Kudüs İslami Vakıflar İdaresi görevlilerine yönelik saldırıları başta olmak üzere Aksa'da gerçekleştirdiği kışkırtıcı eylem ve ihlallerini kınadı.

Guneymat, açıklamasında "Bu kabul edilemeyecek eylemler, mukaddes mekanın hürmetini ihlal ediyor ve tüm dünyadaki Müslümanların duygularını tahrik ediyor." ifadesine yer verdi.

İsrail'in uluslararası hukuk ve insan haklarına göre, Doğu Kudüs'te işgal gücü olarak sorumlulukları bulunduğuna dikkati çeken Guneymat, İsrail'in söz konusu ihlallerinin, tüm dinlerin ibadet yerlerine saygı gösterilmesi gerektiğini vurgulayan uluslararası sözleşmelerin de ihlali olduğunu kaydetti. Kudüs'ün tarihi-hukuki statüsüne ve Kudüs İslami Vakıflar İdaresi'ne saygı gösterilerek Harem-i Şerif'teki sükunetin korunması çağrısında bulunan Guneymat, Aksa'daki ihlallerden İsrail hükümetinin sorumlu olduğunu belirtti.

Guneymat, Aksa'ya yönelik ihlallerin acilen durdurulmasını ve mukaddes mekanların tarihi statüsünün korunmasını talep etti.

İsrail polisi, cuma namazı sonrası Mescid-i Aksa'daki cemaate göz yaşartıcı gaz ve ses bombalarıyla saldırmış, cemaati boşalttıktan sonra Harem-i Şerif'in tüm kapılarını kapatmıştı.

Bursa'da minik Su için yardım seferberliği Bursa'da minik Su için yardım seferberliği

Bursa'da makamlarıyla okuduğu ezanla ziyaretçileri hayran bırakıyor Bursa'da makamlarıyla okuduğu ezanla ziyaretçileri hayran bırakıyor

Sosyal medyada gündem olan 'rötar' kavgası! Sosyal medyada gündem olan 'rötar' kavgası!

İkinci el ürünler görenleri şaşırttı İkinci el ürünler görenleri şaşırttı

4 yaşındaki çocuğa cinsel taciz iddiası 4 yaşındaki çocuğa cinsel taciz iddiası

Mesut Demir; <br /> Bursa'da başkanlar ne yapıyor, ne yapacak? Mesut Demir;
Bursa'da başkanlar ne yapıyor, ne yapacak?

Bursa'da atıkların muhteşem dönüşümü Bursa'da atıkların muhteşem dönüşümü

Amerikan devinden Bursa'ya yatırım! 500 kişi istihdam edilecek Amerikan devinden Bursa'ya yatırım! 500 kişi istihdam edilecek

Bursa'da emsal karar! Maaşı geç yatan işçi istifâ ederse tazminat alacak Bursa'da emsal karar! Maaşı geç yatan işçi istifâ ederse tazminat alacak

Bursa'daki bu halıya paha biçilemiyor Bursa'daki bu halıya paha biçilemiyor

Bursa'da bugün ve hafta sonu hava durumu nasıl olacak? (26 Nisan 2019 Cuma) Bursa'da bugün ve hafta sonu hava durumu nasıl olacak? (26 Nisan 2019 Cuma)

Bursa'da karısını öldüren 80 yaşındaki sanık: ''Şeker hastasıyım, bir şeyi hatırlamıyorum''  Bursa'da karısını öldüren 80 yaşındaki sanık: "Şeker hastasıyım, bir şeyi hatırlamıyorum"

Bursa'da şeftali bahçesindeki cinayetin zanlıları yakalandı Bursa'da şeftali bahçesindeki cinayetin zanlıları yakalandı

5 yaşındaki çocuğa cinsel saldırıda bulunan zanlı suçunu itiraf etti 5 yaşındaki çocuğa cinsel saldırıda bulunan zanlı suçunu itiraf etti