Üniversitelerin kontenjanları planlanıyor

Üniversitelerin kontenjanları planlanıyor

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç başkanlığında, yükseköğretim alanında istihdam odaklı politikaların oluşturulması buna bağlı olarak yeni açılacak eğitim programları ve kontenjanların planlanması amacıyla 2019 yılının ilk "Yükseköğretim Programları Danışma Kurulu Toplantısı" yapıldı.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç başkanlığında, yükseköğretim alanında istihdam odaklı politikaların oluşturulması buna bağlı olarak yeni açılacak eğitim  programları ve kontenjanların planlanması amacıyla 2019 yılının ilk  "Yükseköğretim Programları Danışma Kurulu Toplantısı" yapıldı.

Üniversitelerin yeni programları ve kontenjanı planlanıyor. Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç  başkanlığında, yükseköğretim alanında istihdam odaklı politikaların oluşturulması  ile buna bağlı yeni açılacak eğitim programları ve kontenjanların planlanması  amacıyla 2019 yılının ilk "Yükseköğretim Programları Danışma Kurulu" toplantısı  gerçekleştirildi. 

Yapılan toplantıya kurul üyesi Sanayi ve Teknoloji  Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı  Strateji ve Bütçe Başkanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu  Başkanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinden yetkililer katıldı.

İlk toplantısı 26 Aralık 2017'de yapılan kurulun ikinci toplantısında ise, ilgili kurumların görüş ve önerileri doğrultusunda Türkiye'deki ve dünyadaki gelişme ve eğitimler, işgücü ve istihdam ihtiyaçları dikkate alınarak yeni meslek alanlarında yükseköğretim kurumları bünyesinde önlisans, lisans ve lisansüstü düzeyde açılabilecek yeni program önerileri ve yükseköğretimde kontenjan planlamaları üzerinde görüş alışverişinde bulunuldu.

Yükseköğretim alanında değişen dinamiklerin kamu ve özel sektör  alanlarında meydana getirdiği sonuçlara dikkat çekilerek mevcut diploma  programlarının ihtiyaç duyulan mesleki beceriler doğrultusunda revize edilmesi  gereği de üzerinde durulan konular arasında yer aldı. Ayrıca ilgili paydaşlar tarafından yapılan envanter çalışmaları  kapsamında elde edilen veriler ışığında, başta eğitim ve eğitim bilimleri  fakülteleri ve sağlık bilimlerindeki programlar olmak üzere, bakanlıklar  düzeyinde yapılan istihdam odaklı projeksiyon çalışmalarının ülkenin 2023  hedefleriyle uyumlu yeni stratejilerin geliştirilmesine katkı sağlayacağı  belirtildi.

BİR SONRAKİ TOPLANTI ŞUBATTA

Şubat ayının ilk haftasında yapılması kararlaştırılan Yükseköğretim Programları Danışma Kurulu'nun üçüncü toplantısında söz konusu konuların tekrar ele alınması ve daha somut adımlar atılmasına karar verildi.

Bursa'da damperi açılan TIR yönlendirme tabelalarını yıktı Bursa'da damperi açılan TIR yönlendirme tabelalarını yıktı

Bursa'da kendisini dolandırdığını iddia eden baba, kızına dehşeti yaşattı  Bursa'da kendisini dolandırdığını iddia eden baba, kızına dehşeti yaşattı

Kerç Boğazı'ndaki kazada 4 Türk hayatını kaybetti Kerç Boğazı'ndaki kazada 4 Türk hayatını kaybetti

Apartmanda yayılan kötü kokudan zemin kattaki komşunun öldüğü anlaşıldı Apartmanda yayılan kötü kokudan zemin kattaki komşunun öldüğü anlaşıldı

Bursa'da 17 yaşındaki genç, av tüfeğiyle ateş açtı: 5 yaralı Bursa'da 17 yaşındaki genç, av tüfeğiyle ateş açtı: 5 yaralı

Bursa'da muhtarlar korosu dinleyenleri coşturdu  Bursa'da muhtarlar korosu dinleyenleri coşturdu

Bursa'da kayıp engelli genç için ekipler seferber oldu Bursa'da kayıp engelli genç için ekipler seferber oldu

Hasta yakınları ile güvenlik görevlileri kavga etti Hasta yakınları ile güvenlik görevlileri kavga etti

Bursa'da FETÖ soruşturmasında 10 kişi tutuklandı Bursa'da FETÖ soruşturmasında 10 kişi tutuklandı

Kayınvalidesini doktora götürürken kazada öldü Kayınvalidesini doktora götürürken kazada öldü

İşte PKK'nın gerçek yüzü İşte PKK'nın gerçek yüzü

Gözyaşı içinde kalan arkadaşlarının sözleri yürek dağladı Gözyaşı içinde kalan arkadaşlarının sözleri yürek dağladı

Bursa'da suya yüzde 10'luk üçüncü indirim Bursa'da suya yüzde 10'luk üçüncü indirim

Kızı ihbar etti, polis ipten aldı Kızı ihbar etti, polis ipten aldı

Levyeyle otomobilin camını kıran kişi kameraya yakalandı Levyeyle otomobilin camını kıran kişi kameraya yakalandı

Hasarlı kaza sonrası otomobilin çarptığı baba ve oğlu öldü Hasarlı kaza sonrası otomobilin çarptığı baba ve oğlu öldü