Üniversitelerin kontenjanları planlanıyor

Üniversitelerin kontenjanları planlanıyor

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç başkanlığında, yükseköğretim alanında istihdam odaklı politikaların oluşturulması buna bağlı olarak yeni açılacak eğitim programları ve kontenjanların planlanması amacıyla 2019 yılının ilk "Yükseköğretim Programları Danışma Kurulu Toplantısı" yapıldı.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç başkanlığında, yükseköğretim alanında istihdam odaklı politikaların oluşturulması buna bağlı olarak yeni açılacak eğitim  programları ve kontenjanların planlanması amacıyla 2019 yılının ilk  "Yükseköğretim Programları Danışma Kurulu Toplantısı" yapıldı.

Üniversitelerin yeni programları ve kontenjanı planlanıyor. Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç  başkanlığında, yükseköğretim alanında istihdam odaklı politikaların oluşturulması  ile buna bağlı yeni açılacak eğitim programları ve kontenjanların planlanması  amacıyla 2019 yılının ilk "Yükseköğretim Programları Danışma Kurulu" toplantısı  gerçekleştirildi. 

Yapılan toplantıya kurul üyesi Sanayi ve Teknoloji  Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı  Strateji ve Bütçe Başkanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu  Başkanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinden yetkililer katıldı.

İlk toplantısı 26 Aralık 2017'de yapılan kurulun ikinci toplantısında ise, ilgili kurumların görüş ve önerileri doğrultusunda Türkiye'deki ve dünyadaki gelişme ve eğitimler, işgücü ve istihdam ihtiyaçları dikkate alınarak yeni meslek alanlarında yükseköğretim kurumları bünyesinde önlisans, lisans ve lisansüstü düzeyde açılabilecek yeni program önerileri ve yükseköğretimde kontenjan planlamaları üzerinde görüş alışverişinde bulunuldu.

Yükseköğretim alanında değişen dinamiklerin kamu ve özel sektör  alanlarında meydana getirdiği sonuçlara dikkat çekilerek mevcut diploma  programlarının ihtiyaç duyulan mesleki beceriler doğrultusunda revize edilmesi  gereği de üzerinde durulan konular arasında yer aldı. Ayrıca ilgili paydaşlar tarafından yapılan envanter çalışmaları  kapsamında elde edilen veriler ışığında, başta eğitim ve eğitim bilimleri  fakülteleri ve sağlık bilimlerindeki programlar olmak üzere, bakanlıklar  düzeyinde yapılan istihdam odaklı projeksiyon çalışmalarının ülkenin 2023  hedefleriyle uyumlu yeni stratejilerin geliştirilmesine katkı sağlayacağı  belirtildi.

BİR SONRAKİ TOPLANTI ŞUBATTA

Şubat ayının ilk haftasında yapılması kararlaştırılan Yükseköğretim Programları Danışma Kurulu'nun üçüncü toplantısında söz konusu konuların tekrar ele alınması ve daha somut adımlar atılmasına karar verildi.

Bursasporlu taraftardan 1024 Kilometrelik umut yolculuğu Bursasporlu taraftardan 1024 Kilometrelik umut yolculuğu

Adıyaman'da üç otomobil çarpıştı! Bursa plakalı araç... Adıyaman'da üç otomobil çarpıştı! Bursa plakalı araç...

Bursa'da motosikleti ile intihar girişiminde bulundu iddiası Bursa'da motosikleti ile intihar girişiminde bulundu iddiası

Lahmacun sırasında iki grup birbirine girdi! Yaralılar var Lahmacun sırasında iki grup birbirine girdi! Yaralılar var

Yalova'da tanker devrildi: 1 yaralı Yalova'da tanker devrildi: 1 yaralı

Bursa'da trafik kazası: 2 yaralı Bursa'da trafik kazası: 2 yaralı

Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say Bursa'da öğrencilerle sahne aldı Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say Bursa'da öğrencilerle sahne aldı

Erdoğan, sanatçı ve sporcularla iftar programında buluştu Erdoğan, sanatçı ve sporcularla iftar programında buluştu

4 gündür her yerde aranıyor 4 gündür her yerde aranıyor

Gazeteci Sabahattin Önkibar'a evinin önünde saldırı Gazeteci Sabahattin Önkibar'a evinin önünde saldırı

İngilizlerin çoğunluğu ülkenin krizde olduğunu düşünüyor İngilizlerin çoğunluğu ülkenin krizde olduğunu düşünüyor

Görüntüler şoke etmişti... Açıklama geldi Görüntüler şoke etmişti... Açıklama geldi

Suç makinesi kız kardeşler yakalandı Suç makinesi kız kardeşler yakalandı

Taksi şoförü dehşet saçtı... Kanlı infaz! Taksi şoförü dehşet saçtı... Kanlı infaz!

Bursa'da işçi servisi devrildi! Bursa'da işçi servisi devrildi!

Numan Kurtulmuş'tan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş'a ziyaret Numan Kurtulmuş'tan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş'a ziyaret

Kimyevi madde taşıyan gemi yandı: 130 kişi hastanelik oldu Kimyevi madde taşıyan gemi yandı: 130 kişi hastanelik oldu