Üç kuşaktır işledikleri bağırsağa yoğun talep geliyor!

Üç kuşaktır işledikleri bağırsağa yoğun talep geliyor!

Çanakkale Biga'da, dedesinin Balkanlarda yapmaya başladığı bağırsak işlemeciliği mesleğini üçüncü kuşaktır sürdüren 71 yaşındaki Rahmi Seyan ve ailesinin ürettiği sucuk, salam ve kavurma muhafaza maddesi yoğun talep görüyor.

Çanakkale'nin Biga ilçesinde, dedesinin Balkanlarda yapmaya başladığı bağırsak işlemeciliği mesleğini üçüncü kuşak olarak sürdüren 71 yaşındaki Rahmi Seyan ve ailesi, ayda 400 büyükbaş hayvan bağırsağı işliyor. 

İlçe mezbahasından temin ettiği bağırsakları atölyesinde çeşitli işlemlerden geçirerek sucuk, salam ve kavurma muhafaza maddesi haline getiren Seyan ailesi, işlenmiş bağırsakları ağırlıkla yurt genelindeki baharatçılara pazarlıyor.

Aile mesleğini ailesiyle sürdüren Seyan (71), yaptığı açıklamada, dedesinin 1872 yılında Bosna Hersek'teki Mostar Köprüsü civarında bağırsak işlemeciliğine başladığını hatırlattı.

Osmanlı-Rus Savaşı sırasında, dedesinin kavurma yapıp, işlediği bağırsakların içine doldurduğunu belirten Seyan, kavurmaların 3 ay boyunca mahzende bozulmadan saklandığını, bu nedenle Osmanlı paşalarının dedesini madalya ile ödüllendirdiğini anlattı.

Seyan, dedesinin daha sonra Balkanlardan Türkiye'ye geldiğini ve Biga'ya yerleştiğini anlatarak, "Dedemden babama, babamdan bana, benden de çocuğuma ve torunuma devam edecek bir mesleği sürdürüyoruz." ifadelerini kullandı.

İlerleyen yaşına rağmen işini sürdürdüğünü vurgulayan Seyan, birçok meslekte olduğu gibi bağırsak işlemeciliğinde de usta kalmadığını, yakın gelecekte bu alanda sıkıntı yaşanacağını dile getirdi.

14 kez elden geçiyor

Seyan, ayda 400 büyükbaş hayvan bağırsağı işlediğini belirterek, sürece ilişkin şunları aktardı:

"Sucukluk dana bağırsağını 14 kez elden geçirerek satışa hazır hale getiriyoruz. Mezbahada kesilen dananın bağırsağını yağından çekerek ayırıyoruz. İçini temizledikten sonra ters çevrilip tarama işlemini gerçekleştirip, şişiriyoruz. İplere asarak doğal ortamda kurutulmaya bırakıyoruz. Kurutulan bağırsakları silindirden geçirerek havaları alındıktan sonra 20'şer metrelik hazırlanmış standart bağırsakları paketler halinde satışa sunuyoruz. Türkiye'nin birçok noktasına satış yapıyoruz. Tamamen doğal ortamda hazırlanan bağırsakların hava almamasından dolayı 100 yıl garanti veriyorum."

Rahmi Seyan, hazırladığı işlenmiş bağırsaklara yoğun talep olduğunu, bunları özellikle siparişle çalıştıkları baharatçılara pazarladıklarını sözlerine ekledi.

BUDO ve İDO'da sefer iptalleri yapıldı! BUDO ve İDO'da sefer iptalleri yapıldı!

Emlak vergisi 1 Mart'ta başlıyor! Emlak vergisi 1 Mart'ta başlıyor!

Annelere yarım gün iş tam maaş Annelere yarım gün iş tam maaş

Eğlence kanlı bitti Eğlence kanlı bitti

Beklenen kar geldi! Beklenen kar geldi!

Restoranda yemek yiyenler hastaneye koştu! Zehirlenme şüphesi... Restoranda yemek yiyenler hastaneye koştu! Zehirlenme şüphesi...

Karlar eridi, Atatürk'ün silüeti ortaya çıktı Karlar eridi, Atatürk'ün silüeti ortaya çıktı

Pilot uçuş sırasında uyuyakaldı! Pilot uçuş sırasında uyuyakaldı!

Trump Kelly Knight Craft'ı seçti! Trump Kelly Knight Craft'ı seçti!

Bursa'da meyve-sebze hırsızlığı! Bursa'da meyve-sebze hırsızlığı!

Bakan Akar ve Orgeneral Güler ABD'de askeri törenle karşılandı Bakan Akar ve Orgeneral Güler ABD'de askeri törenle karşılandı

Sahile uçan taksinin sürücüsü hayatını kaybetti Sahile uçan taksinin sürücüsü hayatını kaybetti

Ehliyetsiz sürücü ortalığı birbirine kattı Ehliyetsiz sürücü ortalığı birbirine kattı