TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya: Turizmde rekorlar kırarak devam ediyoruz

TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya: Turizmde rekorlar kırarak devam ediyoruz

TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Bağlıkaya, "Avrupalı turistin ciddi bir dönüşü var. Yüzde 95 Hindistan, yüzde 88 Çin artış kaydetti. Katar'da inanılmaz artış var, yüzde 123... Yani turizmde rekorları kırarak devam ediyoruz." dedi.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, AA muhabirine yabancı turistlere ilişkin verileri değerlendirdi.

Bağlıkaya, açıklanan verilere göre, Türkiye'ye yılın ilk yedi ayında 21,6 milyon turist geldiğini ifade ederek, "Ülkemize 7 ayda ne kadar döviz girdisi olduğu henüz açıklanmadı ama 15 milyar doların üzerinde gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz. Burada sevindirici olan Almanya, İngiltere, Hollanda ve Fransa gibi klasik pazarlarımızın yani Orta Avrupa pazarlarımızın geri dönmüş olması. Hani Avrupalı turistle ilgili geçmişte yaşamış olduğumuz sıkıntıların artık yavaş yavaş bertaraf edilmesi... Dolayısıyla Avrupalı turistin ciddi bir dönüşü var." diye konuştu.

Katar'dan gelen turistte yüzde 123 artış

Gelen turist sayısında ortalama yüzde 25 seviyesinde artış olmasının yanında bu oranın İngiltere'den gelen turist sayısında yüzde 37, Hollanda'dan gelen turist sayısında yüzde 29'a çıktığına dikkati çeken Bağlıkaya, "Avrupa'dan gelen turist sayısı ortalamanın üzerinde. Dolayısıyla hedefe doğru emin adımlarla ilerlemeye devam ediyoruz. Klasik pazarların dışında yüzde 95 Hindistan, yüzde 88 Çin artış kaydetti. Katar'da inanılmaz artış var, yüzde 123... Yani turizmde rekorlar kırarak devam ediyoruz. İnşallah bu trend 2019'da da aynen devam edecek ve 2023'ten önce 50 milyon turist hedefimizi yakalayacağız." ifadelerini kullandı.

"Yoğunluğun devam edeceğini öngörüyorum"

Bağlıkaya, turizmdeki canlılığın yılın geri kalanında da devam etmesini beklediklerini dile getirerek, sezonun kasım ayının ortalarına kadar devam ettiğini söyledi. Bağlıkaya, "Doluluklar yüksek devam edecektir. Bu vesileyle erken rezervasyon fırsatlarını bir kez daha hatırlatmak isterim. Vatandaşlarımız erkenden rezervasyon yaparsa istediği tatili istediği yerde yapabilir. Sona kaldığınız zaman hem fiyatlar çok daha yüksek olabilir hem istediğiniz yerde ve standartta bir otelde yer bulamayabilirsiniz. Dolayısıyla eylül ve ekim de Türkiye için yüksek sezondur. Hatta kasımın bir kısmına kadar bayram yoğunluğu kadar olmasa da bir yoğunluğun devam edeceğini öngörüyorum." ifadelerini kullandı.  

Bursa'da televizyondan uyuşturucu çıktı Bursa'da televizyondan uyuşturucu çıktı

Trump Ortadoğu ülkelerini tehdit etti Trump Ortadoğu ülkelerini tehdit etti

Bursa'da T2 hattına 3 aylık süre Bursa'da T2 hattına 3 aylık süre

Yargıtay'dan Enis Berberoğlu kararı Yargıtay'dan Enis Berberoğlu kararı

İngilizler Rus uçaklarını engelledi İngilizler Rus uçaklarını engelledi

90 bin lirasını polis kurtardı 90 bin lirasını polis kurtardı

Bursa'daki FETÖ operasyonunda 7 tutuklama! Bursa'daki FETÖ operasyonunda 7 tutuklama!

Bursa'da gece güreşleri moda oldu Bursa'da gece güreşleri moda oldu

Mabel Matiz'e FETÖ soruşturmasında karar! Mabel Matiz'e FETÖ soruşturmasında karar!

Profesör Sakınç: ''Marmara'da 7,2 ile 7,4 civarında deprem olacak'' Profesör Sakınç: "Marmara'da 7,2 ile 7,4 civarında deprem olacak"

Bursa'da polisi metrelerce sürükledi Bursa'da polisi metrelerce sürükledi

Bursa'da tartıştığı abisini vurmuştu, adliyeye sevk edildi Bursa'da tartıştığı abisini vurmuştu, adliyeye sevk edildi

Günde 2 bardak idrar içiyor! Günde 2 bardak idrar içiyor!

Çalıştığı bankayı milyonlarca lira dolandırdı Çalıştığı bankayı milyonlarca lira dolandırdı

Bursa'da oto farelerini yakalamak için 60 güvenlik kamerasını incelediler Bursa'da oto farelerini yakalamak için 60 güvenlik kamerasını incelediler

İşitme engelli kadına saldırdı İşitme engelli kadına saldırdı

Bursa'da kamyonet çalan şahıslar yakayı ele verdi Bursa'da kamyonet çalan şahıslar yakayı ele verdi

Bursa'ya yeni şehitlik anıtı Bursa'ya yeni şehitlik anıtı