Türkiye ve Rusya'nın İdlib planı yürürlüğe giriyor

Türkiye ve Rusya'nın İdlib planı yürürlüğe giriyor

İdlib'deki milyonlarca sivilin hayatını tehlikeye atan muhtemel operasyonu engellemek için Türkiye ile Rusya'nın ortaya koyduğu plan yürürlüğe giriyor. İki muhalif grup, silahsızlandırılmış koridordan ağır silahlarını çekmeye başladı.

Moskova ve Tahran'ın desteğiyle 3 milyondan fazla sivilin yaşadığı İdlib'e operasyon düzenlemek isteyen Beşar Esad rejimini durduran ve Birleşmiş Milletler'in "Yüzyılın insanlık felaketi yaşanabilir" uyarısını yaptığı İdlib'e ateşkes getiren plan gerçekleşiyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in vardığı mutabakat çerçevesinde oluşturdukları 15-20 kilometre genişliğindeki ağır silahtan arındırılmış koridordan muhaliflerin çekildiği haberi geldi. Associated Press haber ajansının, Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Başkanı Rami Abdurrahman'a dayandırdığı haberine göre Özgür İdlib Ordusu ve Feylak eş Şam adlı iki muhalif grup, bölgedeki top ve ağır silahlarını tahliye etmeye başladı. Sahadaki muhaliflerin çatı gruplarından Ulusal Kurtuluş Cephesi'nin sözcüsü Bassam Hacı Mustafa da silahların Maaret el Numan bölgesinden geri çekildiğini ve bu işlemin iki gündür devam ettiğini söyledi. Beşar Esad rejiminin olası saldırılarına karşı cephe hatlarındaki hafif silahlarının kalacağını, hendek açma ve siper kazma çalışmalarının devam edeceğini belirten Mustafa, "Ağır silahların çıkartılması Türk yetkililerin koordinasyonunda gerçekleşiyor" dedi.

15 EKİM SON TARİH

Suriye savaşının son perdesi olarak görülen ve milyonların hayatını tehlikeye atan olası İdlib operasyonu, 17 Eylül'deki Erdoğan-Putin zirvesi sayesinde engellenmişti. Rusya'nın Soçi şehrinde gerçekleşen zirvede, muhaliflerle Şam rejimi arasına 15-20 kilometrelik silahtan arındırılmış bir tampon bölge kurulması, bu bölgede Rus ve Türk askerlerin devriye gezmesi ve bölgenin 15 Ekim tarihine kadar silahtan arındırılması kararlaştırılmıştı.

Bursa Gemlik'te ahşap ev alev alev yandı Bursa Gemlik'te ahşap ev alev alev yandı

Bursa'daki hamam faciasında flaş gelişme! Bursa'daki hamam faciasında flaş gelişme!

Bursa İznik Belediye Başkanı Sargın isyan etti: Yazıklar olsun bunu yapanlara Bursa İznik Belediye Başkanı Sargın isyan etti: Yazıklar olsun bunu yapanlara

Bursa'da izne gelen asker kullandığı minibüsle otomobile çarptı Bursa'da izne gelen asker kullandığı minibüsle otomobile çarptı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na sert yanıt! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na sert yanıt!

Bursa'da eğlence mekanlarında denetim Bursa'da eğlence mekanlarında denetim

Bursa'da defineciler suçüstü yakalandı Bursa'da defineciler suçüstü yakalandı

ABD'den flaş FETÖ hamlesi! ''Gülen'i sınır dışı etmek için çalışıyoruz'' ABD'den flaş FETÖ hamlesi! "Gülen'i sınır dışı etmek için çalışıyoruz"

Bursa Uludağ'da hafta sonu yoğunluğu Bursa Uludağ'da hafta sonu yoğunluğu

Bursa'da GSM bayisinde dehşet saçtı: Gülünce silahımı çekip mermileri boşalttım Bursa'da GSM bayisinde dehşet saçtı: Gülünce silahımı çekip mermileri boşalttım

Dünyanın en az arızalanan otomobilleri belli oldu! Dünyanın en az arızalanan otomobilleri belli oldu!

Kredi kartlarınızdaki puanlar için sayılı günler kaldı Kredi kartlarınızdaki puanlar için sayılı günler kaldı

4 yıl sonra yine yıkıldılar! 4 yıl sonra yine yıkıldılar!

135 kilometre hızla facia! 135 kilometre hızla facia!

Kedinin gözlerini oyup kulaklarını kestiler Kedinin gözlerini oyup kulaklarını kestiler

Bursa'nın 700 yıllık tarihi: Gelemiç köyü Bursa'nın 700 yıllık tarihi: Gelemiç köyü

Çoraplarını kokladı, ciğerleri iflas etti! Çoraplarını kokladı, ciğerleri iflas etti!