"Türkiye'nin F-35 programından çıkarılmasına karşıyım"

''Türkiye'nin F-35 programından çıkarılmasına karşıyım''

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, "Türkiye'nin F-35 programından çıkarılmasına karşıyım. Türkiye'yi programdan çıkarmak ABD ordusu ve ortaklarımız için tedarik zincirinin bozulmasını tetikleyebilir; aynı zamanda programın diğer maliyetlerini yükseltebilir. Eğer Türk tedarik zinciri bugün bozulursa, uçak üretiminin durmasına yol açar. Bu, 50-75 civarında uçağın teslimatını geciktirir ve (Türkiye'nin ürettiği) parçaları tedarik etmek ve durumu düzeltmek 18-24 ay alır" dedi.

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, savunma bütçesine  ilişkin Kongre'ye gönderdiği mektupta, Türkiye'nin F-35 programından çıkarılması  teklifine karşı olduğunu bildirdi. 

Anadolu Ajansı'nın ulaştığı 7 Temmuz tarihli mektupta Mattis, Ulusal  Savunma Yetki Yasa Tasarısı olarak bilinen savunma bütçesine ilişkin kaygılarını  vurguladı.

Senato ve Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitelerine yolladığı  mektubunda Mattis, "Şu aşamada, Türkiye'nin F-35 programından çıkarılmasına  karşıyım." ifadesine yer verdi.

Bakan Mattis, Türkiye'nin programdan çıkarılması girişiminin F-35  uçağının uluslararası tedarik zincirini bozacağı uyarısında bulundu.

Mattis şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye, bir NATO müttefiki, 2002'den beri F-35 programının ortağı,  1,2 milyar dolar yatırım yapmış, tedarik zincirine katkı sağlıyor ve 100 F-35A  uçağı almayı planlıyor. Türkiye'yi programdan çıkarmak, ABD ordusu ve  ortaklarımız için tedarik zincirinin bozulmasını tetikleyebilir; aynı zamanda  programın diğer maliyetlerini yükseltebilir. Eğer Türk tedarik zinciri bugün  bozulursa, uçak üretiminin durmasına yol açar. Bu, 50-75 civarında uçağın  teslimatını geciktirir ve (Türkiye'nin ürettiği) parçaları tedarik etmek ve  durumu düzeltmek 18-24 ay alır."

Mektubunda, "Türkiye'nin otoriterliğe doğru kayması ve bunun Papaz  Brunson gibi Amerikan vatandaşlarının tutukluluğu dahil insan hakları ve hukukun  üstünlüğüne etkisini anlıyorum" ifadelerine yer veren Mattis yönetimin hem S-400  füze sistemlerinin alımı hem de Papaz Brunson davası konusunda Türkiye ile  görüştüğünü kaydetti.

Türkiye'nin F-35 programındaki rolü

F-35 programının üçüncü dereceden ortağı olan Türkiye, F-4 Phantom  tipi uçaklarının yerini alacak en az 100 F-35 uçağı satın almayı planlıyor.  Ayrıca, 10 Türk savunma şirketi F-35 uçağı için parça tedarik ediyor.

Türkiye geçen ay ilk iki F-35 uçağını teslim almış ve Türk pilotlar  ile bakım personeli F-35 için eğitim almak üzere Arizona'da bulunan Luke Hava  Kuvvetleri Üssü'ne gelmişti.

Bu gelişmelere karşı ABD Senatosu papaz Brunson'u ve Türkiye'nin Rus  S-400 füze sistemleri almasını bahane göstererek Pentagon'un 2019 bütçe yasası  olan Ulusal Savunma Yetki Yasa Tasarısına Türkiye'nin F-35 programından  çıkarılmasına ilişkin bir madde eklemişti.

Tasarının Temsilciler Meclisi versiyonunda ise Türk-Amerikan  ilişkileri konusunda Dışişleri Bakanlığı'nın Savunma Bakanlığı'na danışarak bir  rapor hazırlamasını ve bu rapor Kongre'ye iletilene kadar Türkiye'ye tüm silah  satışlarının durdurulmasına ilişkin bir madde eklenmişti.

Senato ve Temsilciler Meclisi'nin Ulusal Savunma Yetki Yasa Tasarısı  birleştirilerek tek yasa haline getirilmek üzere şu anda Konferans Komitesi'nde  görüşülüyor.

Bursa'da dünürler arasında bıçaklı kavga: 5 yaralı Bursa'da dünürler arasında bıçaklı kavga: 5 yaralı

Denize düşen genç kızı polis kurtardı Denize düşen genç kızı polis kurtardı

İTO Genel Sekreteri Öztürk: Cerrahapaşa'da idrar tahlillerinin bile yapılamadığı günler oluyor İTO Genel Sekreteri Öztürk: Cerrahapaşa'da idrar tahlillerinin bile yapılamadığı günler oluyor

İki otomobil kafa kafaya çarpıştı: 6 yaralı İki otomobil kafa kafaya çarpıştı: 6 yaralı

O banknotlar cuma günü tedavülden kaldırılıyor O banknotlar cuma günü tedavülden kaldırılıyor

Gece yarısı hareketli saatler! Çok sayıda polis sevk edildi... Gece yarısı hareketli saatler! Çok sayıda polis sevk edildi...

Kılıçdaroğlu'nun sığındığı evin sahibi konuştu Kılıçdaroğlu'nun sığındığı evin sahibi konuştu

Aile mezarı açtırdı: Hepsi gözaltına alındı! Aile mezarı açtırdı: Hepsi gözaltına alındı!

Sri Lanka Başbakanı'ndan çarpıcı açıklamalar Sri Lanka Başbakanı'ndan çarpıcı açıklamalar

Kolombiya'da toprak kayması felaketi! Kolombiya'da toprak kayması felaketi!

Düğünden dönen aile oğlunun cesediyle karşılaştı Düğünden dönen aile oğlunun cesediyle karşılaştı

Abdullah Gül'den Kılıçdaroğlu mesajı Abdullah Gül'den Kılıçdaroğlu mesajı

Evde bıçaklı saldırı: Anne öldü, oğlu komada Evde bıçaklı saldırı: Anne öldü, oğlu komada

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun: Bugün 4 şehidimizi toprağa verdik, unutmayacağız Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun: Bugün 4 şehidimizi toprağa verdik, unutmayacağız

Minibüs çarşı iznine çıkan askerlere çarptı Minibüs çarşı iznine çıkan askerlere çarptı

Bahçeli: Kılıçdaroğlu'na yapılan saldırıdan memnuniyet duymak mümkün değil Bahçeli: Kılıçdaroğlu'na yapılan saldırıdan memnuniyet duymak mümkün değil