Türkiye İİT'nin ara buluculuk faaliyetlerinin güçlendirilmesini destekleyecek

Türkiye İİT'nin ara buluculuk faaliyetlerinin güçlendirilmesini destekleyecek

Dışişleri Bakanlığı, anlaşmazlıkların barışçıl yollardan çözümü ve ara buluculuk konularına önem atfeden Türkiye'nin, İslam İşbirliği Teşkilatının (İİT) bu alandaki faaliyetlerinin güçlendirmesine yönelik desteğini sürdüreceğini açıkladı.

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun katılımıyla Türkiye'nin öncülüğünde tesis edilen İİT Arabuluculuk Dostları Temas Grubu'nun ilk toplantısının, New York'taki Birleşmiş Milletler (BM) 73. Genel Kurulu marjında 24 Eylül'de yapıldığı hatırlatıldı.

Söz konusu temas grubunun, Türkiye'nin sunduğu ve Mayıs 2018'de kabul edilen "İİT'nin Arabuluculuk Alanındaki Kapasitesinin Güçlendirilmesi" başlıklı karar tasarısı kapsamında kurulduğu belirtilen açıklamada, "Türkiye, anlaşmazlıkların barışçıl yollardan çözümü ve ara buluculuk konularına önem atfetmektedir." ifadeleri kullanıldı.

Türkiye'nin, bu alanda uluslararası ve bölgesel düzeylerde öncü roller üstlendiği belirtilen açıklamada, yine Türkiye'nin bu kapsamda zirve dönem başkanlığını ve icra komitesi başkanlığını yürüttüğü örgütün ara buluculuk alanındaki kapasite inşa çalışmalarına da katkı sağladığı vurgulandı.

Açıklamada, "BM ve AGİT'ten sonra İİT'de de ara buluculuk alanındaki faaliyetlere önayak olan ülkemiz, İİT'nin bu alandaki kapasitesinin güçlendirilmesine yönelik güçlü desteğini İİT Sekretaryası ve üye ülkelerle iş birliği içinde sürdürecektir." ifadelerine yer verildi.

Düzce'de feci kaza 4 kişi yaralandı Düzce'de feci kaza 4 kişi yaralandı

Bursa'da huzur operasyonu: 34 gözaltı Bursa'da huzur operasyonu: 34 gözaltı

Define için 2 yıldır kazı yapan şahıslar suçüstü yakalandı Define için 2 yıldır kazı yapan şahıslar suçüstü yakalandı

Muğla'da 4.3 büyüklüğünde deprem Muğla'da 4.3 büyüklüğünde deprem

Sinop'ta evde yangın: 3 ölü Sinop'ta evde yangın: 3 ölü

AK Parti Yüksek Seçim Kurulu Temsilcisi Özel: ''Belgelerimiz sağlam'' AK Parti Yüksek Seçim Kurulu Temsilcisi Özel: "Belgelerimiz sağlam"

Başkan Aktaş'ın teşekkür buluşmasına binlerce Bursalı katıldı Başkan Aktaş'ın teşekkür buluşmasına binlerce Bursalı katıldı

Bakan Çavuşoğlu: İran yerine petrolü herhangi bir ülkeden alın teklifi haddini aşmaktır Bakan Çavuşoğlu: İran yerine petrolü herhangi bir ülkeden alın teklifi haddini aşmaktır

YSK İstanbul itirazlarını yarın görüşmeye devam edecek YSK İstanbul itirazlarını yarın görüşmeye devam edecek

Baş dönmesi ve nefes darlığı şikayetiyle gitti, kalbinden tümör çıktı Baş dönmesi ve nefes darlığı şikayetiyle gitti, kalbinden tümör çıktı

Bursa'da Nilüfer, İnegöl ve Gürsu ilçelerinde su kesintisi Bursa'da Nilüfer, İnegöl ve Gürsu ilçelerinde su kesintisi

Devlet Bahçeli'den Kılıçdaroğlu'na yapılan saldırıyla ilgili yeni açıklama Devlet Bahçeli'den Kılıçdaroğlu'na yapılan saldırıyla ilgili yeni açıklama

60 yıldır aradığı kardeşlerini Esra Erol buldu 60 yıldır aradığı kardeşlerini Esra Erol buldu

Bursa'da korku dolu anlar! Karı kocayı silahla böyle vurdu Bursa'da korku dolu anlar! Karı kocayı silahla böyle vurdu

Meteoroloji'den kar uyarısı Meteoroloji'den kar uyarısı

Seçim bitti, Bursa'da bayraklar müdüre kaldı Seçim bitti, Bursa'da bayraklar müdüre kaldı