Türkiye İİT'nin ara buluculuk faaliyetlerinin güçlendirilmesini destekleyecek

Türkiye İİT'nin ara buluculuk faaliyetlerinin güçlendirilmesini destekleyecek

Dışişleri Bakanlığı, anlaşmazlıkların barışçıl yollardan çözümü ve ara buluculuk konularına önem atfeden Türkiye'nin, İslam İşbirliği Teşkilatının (İİT) bu alandaki faaliyetlerinin güçlendirmesine yönelik desteğini sürdüreceğini açıkladı.

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun katılımıyla Türkiye'nin öncülüğünde tesis edilen İİT Arabuluculuk Dostları Temas Grubu'nun ilk toplantısının, New York'taki Birleşmiş Milletler (BM) 73. Genel Kurulu marjında 24 Eylül'de yapıldığı hatırlatıldı.

Söz konusu temas grubunun, Türkiye'nin sunduğu ve Mayıs 2018'de kabul edilen "İİT'nin Arabuluculuk Alanındaki Kapasitesinin Güçlendirilmesi" başlıklı karar tasarısı kapsamında kurulduğu belirtilen açıklamada, "Türkiye, anlaşmazlıkların barışçıl yollardan çözümü ve ara buluculuk konularına önem atfetmektedir." ifadeleri kullanıldı.

Türkiye'nin, bu alanda uluslararası ve bölgesel düzeylerde öncü roller üstlendiği belirtilen açıklamada, yine Türkiye'nin bu kapsamda zirve dönem başkanlığını ve icra komitesi başkanlığını yürüttüğü örgütün ara buluculuk alanındaki kapasite inşa çalışmalarına da katkı sağladığı vurgulandı.

Açıklamada, "BM ve AGİT'ten sonra İİT'de de ara buluculuk alanındaki faaliyetlere önayak olan ülkemiz, İİT'nin bu alandaki kapasitesinin güçlendirilmesine yönelik güçlü desteğini İİT Sekretaryası ve üye ülkelerle iş birliği içinde sürdürecektir." ifadelerine yer verildi.

Bursa sanayisindeki yangın kontrol altına alındı Bursa sanayisindeki yangın kontrol altına alındı

Türk heyetinin konsolosluk konutundaki araması bitti Türk heyetinin konsolosluk konutundaki araması bitti

Usta fotoğrafçı Ara Güler hayatını kaybetti Usta fotoğrafçı Ara Güler hayatını kaybetti

Sıla, Bursa'da hayranlarıyla buluştu Sıla, Bursa'da hayranlarıyla buluştu

Erdek'te 'kolyos' bereketi Erdek'te 'kolyos' bereketi

Emniyetten açıklama: Fotoğraflar Kaşıkçı'ya ait değil Emniyetten açıklama: Fotoğraflar Kaşıkçı'ya ait değil

Bursa'da feci kaza saniye saniye görüntülendi Bursa'da feci kaza saniye saniye görüntülendi

ABD 'Kaşıkçı' için harekete geçti ABD 'Kaşıkçı' için harekete geçti

Bakan Albayrak: ''Yeni bir başarı hikayesi yazacağız'' Bakan Albayrak: "Yeni bir başarı hikayesi yazacağız"

Türkiye ile Moldova arasında imzalar atıldı! Kimlikle seyahat dönemi başladı Türkiye ile Moldova arasında imzalar atıldı! Kimlikle seyahat dönemi başladı

Gizem hemşirenin ölümüne neden olan alkollü sürücü tutuklandı Gizem hemşirenin ölümüne neden olan alkollü sürücü tutuklandı

Adıyaman'da iki terörist etkisiz hala getirildi Adıyaman'da iki terörist etkisiz hala getirildi

Trump'tan son dakika Cemal Kaşıkçı açıklaması
Trump'tan son dakika Cemal Kaşıkçı açıklaması

Bursa'da yüksek voltajdan çıkan yangın yürekleri ağızlara getirdi Bursa'da yüksek voltajdan çıkan yangın yürekleri ağızlara getirdi

Rusya ile Mısır anlaştı Rusya ile Mısır anlaştı