Türkiye e-ihracatta hızlı teslimatla öne geçecek

Türkiye e-ihracatta hızlı teslimatla öne geçecek

Türkiye, e-ihracatta dünya devleriyle rekabet etmek için yurt dışında lojistik merkezler kurarak, bu merkezlerdeki depolardan hızla ürün teslimatı yapacak.

Türkiye, e-ihracatta dünya devleriyle rekabet etmek için yurt dışında lojistik merkezler kurarak, bu merkezlerdeki depolardan hızla ürün teslimatı yapacak.

"e-İhracat Stratejisi ve Eylem Planı"ndan derlediği bilgilere göre, e-ihracatta en büyük rekabet unsuru olan lojistik alanında Türk firmalarının öne çıkması için gerekli adımlar atılacak.

Özellikle, küçük parçaların daha ucuza ve hızlı şekilde taşınması sağlanacak. Bu amaçla, toplu gönderilerin dağıtımı, dünyanın çeşitli noktalarında özel olarak belirlenmiş tedarik üslerinden gerçekleştirilecek. Bu tedarik üsleri, iade maliyetlerinin azalmasını da sağlayarak, e-ihracatın artmasında rol oynayacak.

Yurt dışında söz konusu merkezlerin yer alması için serbest bölgeler kurulurken, Çin'de yer alan Şangay Serbest Bölgesi ve Dubai'de bulunan Jebel Ali ve Ajman serbest bölgeleri, örnek merkezler olarak incelemeye alındı.

Bu bölgelerde, sınır ötesi e-ticarete vergi avantajları, gümrük denetim süreçleri, firma kurma, yabancı firmalara esnek mevzuat, sermayenin ve karın tamamının yatırımcının ülkesine geri gönderilebilmesi gibi önemli kolaylıklar sağlanıyor.

e-ticaret yapmak isteyen firmaların da benzer serbest bölgelerde yer alması için destek modelleri geliştirilecek. Hızlı teslimat yollarının geliştirilmesi için diğer ülkelerdeki taşımacılık firmalarıyla iş birliği kurulacak. Türkiye için potansiyel taşıyan ülkelerin posta idareleriyle PTT arasında iş birliği yapılması için protokoller imzalanacak. Bu iş birlikleriyle e-ihracatçılar lehine daha kolay ve düşük maliyetle hizmet verilmesi sağlanacak.

PTT öncülüğünde gerçekleştirilecek iş birliklerinin, sektördeki diğer oyuncular için de yol gösterici olması bekleniyor.

Tercüme desteği verilecek

e-ticaretin henüz gelişmediği veya küreselleşmediği pazarlara gidilerek, bu pazarlarda şimdiden söz sahibi olunması için adım atılacak.

Türkiye'nin ihracata dönük aktif bir pazar yeri platformuna sahip olması sağlanacak. Küresel oyuncularla rekabet edecek uluslararası e-ihracat platformlarının kurulması ve işletilmesi için destek mekanizmaları geliştirilecek. Küresel kabul görmüş e-ticaret platformları incelenerek, başarılarındaki temel etkenler, altyapısı, lojistik çözümleri, müşteri güvenini sağlama ve ödeme yapısı gibi unsurlar analiz edilecek. Bu analiz sonuçlarına göre de yerli e-ihracat platformunun desteklenmesi sağlanacak.

Farklı ülkelerle ikili iş birliği çerçevesinde ortak e-ihracat platformlarının kurulması ve işletilmesi de teşvik edilecek.

İhracatçılara, e-ticaret platformlarını daha etkin kullanması için nitelikli personel, eğitim, tercüme, ürün stoklama ve teslimat gibi konularda da destek verilecek.

Türkiye'nin e-ihracat alanında öne çıkması için ülkede yerleşik ödeme hizmeti sağlayıcılarının, uluslararası alanda tanınırlığı sağlanacak. Bu firmaların yurt dışındaki bilinirliğinin sağlanması için tanıtım destekleri verilecek.

Uluslararası destek ofisleri kurulacak

Firmaların, ihracat yaptıkları pazarlardaki yasal düzenlemeler, ödeme yöntemleri, lojistik firmalar gibi konularda bilgi alması için bir web sitesi oluşturulacak. Siteye, öncelikli olarak Azerbaycan, Almanya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Kuzey Afrika gibi ülkelere ilişkin veriler yüklenecek. Site sayesinde, çok sayıdaki ülkeye küçük miktarlarda ihracat yapan küçük firmalar, bu pazarlara dönük bilgiye sahip olabilecek. Sitede, tüketici ihtiyaçlarına yönelik bilgiler de yer alacak. Bu kapsamda, helal ürünler başta olmak üzere dünya pazarlarına açılması istenen yerel ve organik ürünlere de yer verilecek.

e-İhracatçılara hizmet verecek uluslararası destek ofisleri kurulacak. Bu ofislerde firmalara, pazarlama, ürün envanter yönetimi, dil, satış öncesi ve sonrası hizmetler, dikkat edilmesi gerekenler gibi konularda bilgi sağlanacak. Firmalar, ürün kataloglarının oluşturulması, müşteri hizmetleri sistemi kurulması, web sayfalarındaki ürün bilgilerinin yabancı dillerde yer alması gibi konularda hizmet alacak.

Firmaların, ilk aşamada ürünlerini satabileceği lojistik sistemlerini oturtmuş uluslararası e-ticaret siteleri belirlenecek. Bu siteler ile yapılacak müzakereler yoluyla e-ihracatçıların üyelik maliyetleri düşürülecek.

Bursa'da uyuşturucu operasyonlarında 5 gözaltı Bursa'da uyuşturucu operasyonlarında 5 gözaltı

Çeyrek altın için yarım saatte 151 adet çöp et şiş yedi Çeyrek altın için yarım saatte 151 adet çöp et şiş yedi

Bursa'da trafiğe Başbakan Binali Yıldırım ayarı! Bursa'da trafiğe Başbakan Binali Yıldırım ayarı!

Bursa'da erkeklerin çorap örmesiyle meşhur olan köy de Afrin için seferber oldu Bursa'da erkeklerin çorap örmesiyle meşhur olan köy de Afrin için seferber oldu

Bursa'da 3 benzinliği soyan soyguncular yakalandı! Bursa'da 3 benzinliği soyan soyguncular yakalandı!

Bursa'da 145 kişilik JÖH taburu Afrin'e dualarla uğurlandı  Bursa'da 145 kişilik JÖH taburu Afrin'e dualarla uğurlandı

Site sakinlerine kızdı, dükkanı ücretsiz kiraya verecek Site sakinlerine kızdı, dükkanı ücretsiz kiraya verecek

'Kürt Yaşar' ve çetesi yakalandı 'Kürt Yaşar' ve çetesi yakalandı

En kıymetli hatıra Bursa'da sergileniyor En kıymetli hatıra Bursa'da sergileniyor

Kadir İnanır şah damarından ameliyat olacak Kadir İnanır şah damarından ameliyat olacak

Bursa'da faciaya ramak kaldı! Bursa'da faciaya ramak kaldı!

Hamamlara fuhuş baskını! 6 kişi gözaltında Hamamlara fuhuş baskını! 6 kişi gözaltında

Ankara'daki düğünü böyle kana buladı Ankara'daki düğünü böyle kana buladı

Bursa'da darbe girişimi davasında tanıklık yapan emekli albaya tutuklama Bursa'da darbe girişimi davasında tanıklık yapan emekli albaya tutuklama

Fındık çuvalları arasında Bursa'ya getirirken yakalandılar! Fındık çuvalları arasında Bursa'ya getirirken yakalandılar!

İşte TBMM'deki iğrenç tacizin cezası! İşte TBMM'deki iğrenç tacizin cezası!

Kreşte şiddet kamerada Kreşte şiddet kamerada

İllere göre popüler bebek isimleri açıklandı! Bursa'da en popüler... İllere göre popüler bebek isimleri açıklandı! Bursa'da en popüler...