Türkiye'den ABD'ye davet!

Türkiye'den ABD'ye davet!

Ticaret Bakanı Pekcan: "(Çelik ve alüminyum vergisi) Bugün 17.40 itibarıyla Dünya Ticaret Örgütünde ABD'yi panele davet ettik."

Bakan Pekcan, 10. Büyükelçiler Konferansı kapsamında Dış Ekonomik  İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) düzenlediği  çalışma yemeğine katıldı.

İçinden geçilen dönemin, dönüşümü beraberinde getirdiğini ifade eden Pekcan, bu doğrultuda ihracat ve yatırım ilişkileri, teknoloji transferi  konularının Türkiye'nin 21. yüzyıldaki ekonomik geleceği için son derece önemli  hususlar haline geldiğini vurguladı.

Pekcan, dünya ile ilişkilerin ticaret ile geliştiğine dikkati çekerek,  yarın da endüstri 4.0 ile akıllı araçlar ve yeni teknolojilerin dönüştürdüğü  küresel ekonomide ilişkilerin yine ticaret ile kurulacağını söyledi. Bu nedenle  Ticaret Bakanlığı olarak yurt dışı temsilcileri ile Büyükelçilerin her daim yakın  çalışma arkadaşları olmaya devam edeceğini belirtti.

Türkiye'nin orta gelirli bir ülkeden yüksek gelirli bir ülkeye  dönüşmesi için dünya ile ilişkileri ticari ilişkilerle yönlendirici çalışmaları  yapacaklarını belirten Ruhsar Pekcan, Türkiye'nin, İtalya'dan Doğu ve Güney  Asya'ya uzanan geniş coğrafyada Avrupa ekonomisinin bir parçası olarak, Avrupa'nın en dinamik nüfusuna ve üretim potansiyeline sahip ülkesi konumunda  olduğunun altını çizdi.

Pekcan, 2009 krizi sonrası, özellikle Kuzey Amerika şirketlerinin  yaşadığı karlılığın küresel liderliklerini güçlendirdiğine işaret ederek, "Bu  karlılık dünya genelinde yatırımlara dönüşecektir. Bu yatırım pastasından Türkiye olarak özellikle en büyük payı almak zorundayız. Bu yönde yoğun çalışmalarımız da  devam etmektedir. " ifadelerini kullandı.

Amerika Birleşik Devletleri'nin Türkiye'nin çelik ve alüminyum  ihracatına yönelik vergileri artırmasına ilişkin de değerlendirmelerde bulunan  Pekcan, şöyle konuştu:

"Bunlarda yüzde 25 ve yüzde 10 olarak uyguladığı vergileri iki katına  çıkarmış olmasına hemen karşılıklılık ilkesi gereği cevap verdik ve 22 kalem  ithal ürünümüzde toplam 533 milyon dolarlık vergiye tekabül eden yaptırımlarımızı  bugün itibarıyla duyurduk. Bugün saat 17.40 itibarıyla Dünya Ticaret Örgütünde  kendilerini panele davet ettik ve Amerika'ya da panel davetimiz ulaştı. Böylece  DTÖ'de dava sürecini başlatmış olduk. Bugün yapmamız çok önemliydi, çünkü Dünya  Ticaret Örgütü ayda iki kere toplantıya giriyor, eğer bugün yetiştiremeseydik 15  gün daha bekleyecektik. Hemen hareketimizi yönlendirmiş olduk."

Türkiye'den o şirketlere uyarı! Türkiye'den o şirketlere uyarı!

Çocuğu için eşinden para isteyen kadına şiddet! Çocuğu için eşinden para isteyen kadına şiddet!

Ölen eşinin dövmeli derisini tablo yaptı
Ölen eşinin dövmeli derisini tablo yaptı

Sevgilisiyle uyuşturucu satıcısını birlikte yakalayınca dehşet saçtı Sevgilisiyle uyuşturucu satıcısını birlikte yakalayınca dehşet saçtı

Bursa'da polis durdurmak istedi, jandarma ekiplerinin üzerine araç sürerek kaçtılar Bursa'da polis durdurmak istedi, jandarma ekiplerinin üzerine araç sürerek kaçtılar

Bursa'da muska içinde uyuşturucu ele geçirildi Bursa'da muska içinde uyuşturucu ele geçirildi

AK Parti Bursa'da E-Temayül heyecanı başladı AK Parti Bursa'da E-Temayül heyecanı başladı

Bakan Soylu: Otoyollarda hız sınırı artıyor Bakan Soylu: Otoyollarda hız sınırı artıyor

Annenin öldürdüğü bebeğin cenazesini baba gözyaşlarıyla aldı Annenin öldürdüğü bebeğin cenazesini baba gözyaşlarıyla aldı

Benzine ve motorine indirim geliyor Benzine ve motorine indirim geliyor

Bakan Turhan uyardı: Sakın ücret vermeyin Bakan Turhan uyardı: Sakın ücret vermeyin

Kombilerle ilgili önemli uyarı geldi! Kombilerle ilgili önemli uyarı geldi!

Yolcuların itirazına rağmen engelli çocuk için bunu yaptı Yolcuların itirazına rağmen engelli çocuk için bunu yaptı

Çocuk parkında korkunç görüntü! Çocuk parkında korkunç görüntü!

Bursa Karacabey Longozu'nda görsel şölen Bursa Karacabey Longozu'nda görsel şölen

Bursa'da engellilere destek için metal boğa heykeli yaptılar Bursa'da engellilere destek için metal boğa heykeli yaptılar