Türkiye'den ABD'ye davet!

Türkiye'den ABD'ye davet!

Ticaret Bakanı Pekcan: "(Çelik ve alüminyum vergisi) Bugün 17.40 itibarıyla Dünya Ticaret Örgütünde ABD'yi panele davet ettik."

Bakan Pekcan, 10. Büyükelçiler Konferansı kapsamında Dış Ekonomik  İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) düzenlediği  çalışma yemeğine katıldı.

İçinden geçilen dönemin, dönüşümü beraberinde getirdiğini ifade eden Pekcan, bu doğrultuda ihracat ve yatırım ilişkileri, teknoloji transferi  konularının Türkiye'nin 21. yüzyıldaki ekonomik geleceği için son derece önemli  hususlar haline geldiğini vurguladı.

Pekcan, dünya ile ilişkilerin ticaret ile geliştiğine dikkati çekerek,  yarın da endüstri 4.0 ile akıllı araçlar ve yeni teknolojilerin dönüştürdüğü  küresel ekonomide ilişkilerin yine ticaret ile kurulacağını söyledi. Bu nedenle  Ticaret Bakanlığı olarak yurt dışı temsilcileri ile Büyükelçilerin her daim yakın  çalışma arkadaşları olmaya devam edeceğini belirtti.

Türkiye'nin orta gelirli bir ülkeden yüksek gelirli bir ülkeye  dönüşmesi için dünya ile ilişkileri ticari ilişkilerle yönlendirici çalışmaları  yapacaklarını belirten Ruhsar Pekcan, Türkiye'nin, İtalya'dan Doğu ve Güney  Asya'ya uzanan geniş coğrafyada Avrupa ekonomisinin bir parçası olarak, Avrupa'nın en dinamik nüfusuna ve üretim potansiyeline sahip ülkesi konumunda  olduğunun altını çizdi.

Pekcan, 2009 krizi sonrası, özellikle Kuzey Amerika şirketlerinin  yaşadığı karlılığın küresel liderliklerini güçlendirdiğine işaret ederek, "Bu  karlılık dünya genelinde yatırımlara dönüşecektir. Bu yatırım pastasından Türkiye olarak özellikle en büyük payı almak zorundayız. Bu yönde yoğun çalışmalarımız da  devam etmektedir. " ifadelerini kullandı.

Amerika Birleşik Devletleri'nin Türkiye'nin çelik ve alüminyum  ihracatına yönelik vergileri artırmasına ilişkin de değerlendirmelerde bulunan  Pekcan, şöyle konuştu:

"Bunlarda yüzde 25 ve yüzde 10 olarak uyguladığı vergileri iki katına  çıkarmış olmasına hemen karşılıklılık ilkesi gereği cevap verdik ve 22 kalem  ithal ürünümüzde toplam 533 milyon dolarlık vergiye tekabül eden yaptırımlarımızı  bugün itibarıyla duyurduk. Bugün saat 17.40 itibarıyla Dünya Ticaret Örgütünde  kendilerini panele davet ettik ve Amerika'ya da panel davetimiz ulaştı. Böylece  DTÖ'de dava sürecini başlatmış olduk. Bugün yapmamız çok önemliydi, çünkü Dünya  Ticaret Örgütü ayda iki kere toplantıya giriyor, eğer bugün yetiştiremeseydik 15  gün daha bekleyecektik. Hemen hareketimizi yönlendirmiş olduk."

Bursa'da Balkan Festivali'nde çiftetelli resitali Bursa'da Balkan Festivali'nde çiftetelli resitali

Bursa'da düğün magandası dehşet saçtı: 3 yaralı Bursa'da düğün magandası dehşet saçtı: 3 yaralı

İsrail'den Gazze'ye hava saldırısı! İsrail'den Gazze'ye hava saldırısı!

Kayıp genç aranırken ceset bulundu! Kayıp genç aranırken ceset bulundu!

Denize giren genç boğuldu Denize giren genç boğuldu

Çin'den ABD'ye sert yanıt Çin'den ABD'ye sert yanıt

13 yaşındaki çocuğa cinsel istismara tutuklama 13 yaşındaki çocuğa cinsel istismara tutuklama

Sedat'ın hayatına mal olan anlaşmadan Filistin'e tam özerklik Sedat'ın hayatına mal olan anlaşmadan Filistin'e tam özerklik

Erdoğan'dan sürpriz ziyaret Erdoğan'dan sürpriz ziyaret

Kazıklı tedavi yapan 'Kara Hekim' yakalandı! Kazıklı tedavi yapan 'Kara Hekim' yakalandı!

Kargo ile kendisine uyuşturucu yolladı Kargo ile kendisine uyuşturucu yolladı

112'yi arayıp cesedinin adresini verdi! 112'yi arayıp cesedinin adresini verdi!

48 yıllık sırrı kargocu ortaya çıkardı 48 yıllık sırrı kargocu ortaya çıkardı

Üniversite otobüsünde kabusu yaşadı! Üniversite otobüsünde kabusu yaşadı!

71 yaşındaki bekçi aşık olduğu kadını öldürdü sonra da... 71 yaşındaki bekçi aşık olduğu kadını öldürdü sonra da...

MHP'nin af teklifi açıklandı MHP'nin af teklifi açıklandı

Kars'ta bir çocuk daha kayboldu, korkulan olmadı Kars'ta bir çocuk daha kayboldu, korkulan olmadı

Bursa'da motosiklet otomobille çarpıştı: 1 ağır yaralı Bursa'da motosiklet otomobille çarpıştı: 1 ağır yaralı