Türkiye bayramda tatil yerine aileyi tercih ediyor

Türkiye bayramda tatil yerine aileyi tercih ediyor

Hopi ve Boyner'in ortaklaşa gerçekleştirdiği bayram alışverişi araştırmasına göre, Türkiye bayramlarda ailesiyle vakit geçirmeyi tercih ediyor. Bayram denince akıllara ilk önce 'aile ziyaretleri' ve 'bayram sofraları' geldi.

Hopi ve Boyner, son 18 yılda Boyner'in 37 ildeki 118 mağazasında yapılan alışverişlerden çıkan sonuçlar ve Hopi üzerinde yapılan araştırma verilerini birleştirerek Türkiye'nin bayram alışkanlıklarını ortaya çıkardı. Buna göre; müşterilerinyüzde 70'i "Bayram dendiğinde aklıma aile ziyareti ve bayram sofraları geliyor' dedi. Son yıllarda sanılanın aksine, bayramda tatili tercih edenlerin oranı ise yüzde 20'yi geçmedi. 

BAYRAMI TATİLE EŞDEĞER GÖRENLER YÜZDE 18 
Verilere göre; yüzde 70'den fazlası bayramda ailesini tercih ederken, yüzde 11'i tatile çıkmayı reddedip boşalan şehrin tadını çıkartmayı tercih ettiğini belirtildi. Yüzde 18'i ise bayramı şehirden kaçış ve tatil fırsatı olarak gördüğünü söyledi. 

BAYRAM ALIŞVERİŞİNİN OLMAZSA OLMAZI 'BAYRAMLIK' 
Yüzde 30 oranla neredeyse her 3 kişiden birinin 'bayramlık' almayı sürdürdüğünü ortaya koyan araştırmaya göre yüzde 28 oran ile alışveriş listesinde ikinci sırada hediyeler ve bayram ikramının olmazsa olmazı çikolata/şeker yer aldı. Müşterilerin yüzde 60'a yakını ailesine en az bir hediye aldığını belirtildi. 

BAYRAM ALIŞVERİŞİNDE 'SON DAKİKACIYIZ' 
Bayram alışverişinin ne zaman yapıldığı incelendiğinde müşterilerin yüzde 68'inin son dakikacı olduğu göründü. Yüzde 57'si alışverişlerini son hafta yaparken yüzde 11'i ise Arefe günü yapıyor. Yani her 10 kişiden 6'sı alışverişte son dakikacı. 

EN ÇOK ÇORAP ALINDI 
Alışveriş verilerine bakıldığında eski bir bayram geleneği olan 'çorap hediye etme'nin hala güncelliğini koruduğu görüldü. Son 18 yılın bayram döneminde 'çorap' en fazla satılan ürün olarak kayda geçti. 

ALIŞVERİŞ YAPAN TARAF DEĞİŞTİ: "BAYRAM ALIŞVERİŞİ ARTIK ERKEKLERDEN SORULUYOR" 
Boyner'in 2000 yılından bu yana yapılan bayram alışverişi alışkanlıklarından derlenen verilere göre ise yıllar içinde Türkiye'de bayram alışverişi yapan taraf değiştirdi. Verilere göre; geçmiş yıllarda bayram alışverişinde karar verici olan kadınların, alışverişi daha çok erkeklere bıraktığı ve yüzde 40'larda olan bu oranın son yıllarda yüzde 50'nin üstüne çıktığı görüldü. 

Bursa'da 4 katlı binanın çatısı yandı Bursa'da 4 katlı binanın çatısı yandı

Hatay'daki tarihi meclis, künefeci oldu Hatay'daki tarihi meclis, künefeci oldu

Yargıtay'dan ticari hayatı etkileyecek karar! Yargıtay'dan ticari hayatı etkileyecek karar!

Maaşı bin liranın altında olan emeklilere seyyanen zam yapılacak Maaşı bin liranın altında olan emeklilere seyyanen zam yapılacak

İnşaata dalıp iskeleye saplandı! İnşaata dalıp iskeleye saplandı!

Dur ihtiyarına uymadı! Hepsi bagajından çıktı Dur ihtiyarına uymadı! Hepsi bagajından çıktı

Orhan Gencebay: Erdoğan harika işler yapıyor, Allah razı olsun Orhan Gencebay: Erdoğan harika işler yapıyor, Allah razı olsun

Hz. İsa'nın 1500 yıllık resmi bulundu Hz. İsa'nın 1500 yıllık resmi bulundu

Korkunç olay! Kaçırıp cinsel istismarda bulundular iddiası Korkunç olay! Kaçırıp cinsel istismarda bulundular iddiası

300 koyunla kaybolan çoban çadırda bulundu 300 koyunla kaybolan çoban çadırda bulundu

Pet shop'ta yangın... Üzücü görüntüler Pet shop'ta yangın... Üzücü görüntüler

Suudi Velihat Prensin etkili iki danışmanı tartışılıyor Suudi Velihat Prensin etkili iki danışmanı tartışılıyor

Bursa'da eli silahlı şahıs polisi alarma geçirdi Bursa'da eli silahlı şahıs polisi alarma geçirdi

Bursa kumaşından üretilen tasarımlar dünyaya tanıtılacak Bursa kumaşından üretilen tasarımlar dünyaya tanıtılacak

Ünlü iş adamı Ali Rıza Gültekin silahlı saldırı sonucu öldürüldü Ünlü iş adamı Ali Rıza Gültekin silahlı saldırı sonucu öldürüldü

Bursa'da gümrük kaçakçılarına darbe! Bursa'da gümrük kaçakçılarına darbe!