Türkçe Öğretimi Yüksek Lisans Programı'na başvuru için yarın son gün

Türkçe Öğretimi Yüksek Lisans Programı'na başvuru için yarın son gün

Yurt dışında yaşayan Türk çocuklarına, ana dilleri Türkçeyi öğretmek üzere Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığının (YTB) "Yurt Dışındaki Türk Çocuklarına Türkçe Öğretimi Yüksek Lisans Programı" için başvuru süresi yarın doluyor.

YTB'den yapılan açıklamada, Sakarya, Akdeniz, Hacettepe, Necmettin  Erbakan ve Yıldız Teknik üniversiteleri iş birliğiyle geliştirilen, yurt  dışındaki Türk çocuklarına Türkçe öğretecek nitelikli ve donanımlı eğitimcilerin  yetiştirilmesini amaçlayan programa başvuru için son günün yarın olduğu  hatırlatıldı.

Program kapsamında yurt dışında yaşayan çocuklara ana dillerinde  okuma, yazma ve konuşma gibi temel dil becerilerinin kazandırılmasının yanı sıra  Türk kültürünü, yurt dışında yaşayan yeni nesillere tanıtacak eğitimcilerin  yetiştirilmesinin hedeflendiği vurgulandı.

Kimler başvurabilir?

YTB'nin açıklamasında, Türkçe Öğretimi Yüksek Lisans Programı'nın,  üniversite eğitimini Türkiye'de veya yurt dışındaki bir ülkede tamamlamış, halen  oturum veya vatandaşlık hakkına sahip olarak yurt dışında yaşayan Türk vatandaşı,  çifte vatandaş veya mavi kartlıların başvurusuna açık olduğu belirtildi.

Programa kabul edilecek adaylardan, bulundukları ülkelerdeki Türk  çocuklarına ana dillerini öğretme konusunda rol üstlenmesinin beklendiği ifade  edildi.

Program, iki yarıyıl ders dönemi ve adayın kendi ülkesindeki bir  eğitim kurumunda tamamlayacağı iki yarıyıldan oluşan staj ve tez dönemini  kapsayacak şekilde iki yıldan oluşuyor.

Aylık burs ve ücretsiz konaklama imkanı

Programa kabul edilen öğrencilerin üniversite eğitim harçları YTB  tarafından karşılanacak. Ayrıca, öğrencilere aylık burs ve ücretsiz konaklama  imkanı sunuluyor.

YTB'nin açıklamasında adayların, mezuniyetleri sonrasında yaşadıkları  ülkelere dönerek, bulundukları ülkelerdeki Türk çocuklarına ana dillerini öğretme  konusunda roller üstlenmeleri beklendiğinin altı çizildi.

Adayların programla ilgili detaylı bilgilere ulaşmak ve başvuru yapmak  için https://www.ytb.gov.tr/turkceylp/ adresini ziyaret edebileceği kaydedildi.

Türk Telekom TTNET çöktü mü? Türk Telekom TTNET çöktü mü?

Araçta sıkışan sürücüyü hayatta tutmak için uzun süre uğraştılar Araçta sıkışan sürücüyü hayatta tutmak için uzun süre uğraştılar

Erdoğan'dan canlı yayında önemli açıklamalar Erdoğan'dan canlı yayında önemli açıklamalar

Kar yağdı, kazalar ve mahsur kalmalar peş peşe geldi Kar yağdı, kazalar ve mahsur kalmalar peş peşe geldi

Kocasıyla yasak aşk yaşayan kadına dakikalarca işkence etti! Ölmediğini görünce... Kocasıyla yasak aşk yaşayan kadına dakikalarca işkence etti! Ölmediğini görünce...

Av tüfeğiyle şakalaşırken kuzenini vurdu Av tüfeğiyle şakalaşırken kuzenini vurdu

Bursa'da yasak bölgede avlanan 7 kişiye suçüstü Bursa'da yasak bölgede avlanan 7 kişiye suçüstü

Komşu aileler arasında 'taşlı-sopalı-bıçaklı' kavga! Komşu aileler arasında 'taşlı-sopalı-bıçaklı' kavga!

Samet Aybaba'dan hakemlere gönderme! Samet Aybaba'dan hakemlere gönderme!

Bahçeli'den Mustafa Şentop açıklaması: MHP eksiksiz destekleyecektir Bahçeli'den Mustafa Şentop açıklaması: MHP eksiksiz destekleyecektir

Bursa'da sazlık alev alev yandı! Bursa'da sazlık alev alev yandı!

Bursa'da feci kazada ''Tabelalar şaşırtıyor'' iddiası Bursa'da feci kazada "Tabelalar şaşırtıyor" iddiası

Bursaspor'a kar engeli Bursaspor'a kar engeli

Hastanede skandal! Hemşirelere taciz iddiası Hastanede skandal! Hemşirelere taciz iddiası