'Turizmde istihdam edecek personel sıkıntısı yaşıyoruz'

'Turizmde istihdam edecek personel sıkıntısı yaşıyoruz'

Turizm sektöründeki canlanma ve açılan yeni oteller, sektörde kalifiye insan kaynağına ihtiyacı artırıyor. Hem kalifiye olan, hem çalışmayı isteyen personel bulmada sıkıntı yaşadıklarını anlatan turizmciler, "Turizmde iş imkânı var,ama çalışacak personel yok. Turizm okullarından mezun olanlar, sektörde çalışmak istemiyorlar" diyor.

Turizmde insan kaynağı sıkıntısının yaşanmakta olduğunu kaydeden Artaş Grubu Turizm Yatırımları Koordinatörü Recep Arifoğlu "Ülkemizde, turizm alanında çalışacak iş görenler bulmak oldukça zor bir hale geldi. Her alanda, ciddi istihdam edecek personel sıkıntısı yaşıyoruz. Hem kalifiye olan, hem çalışmak isteyecek personel bulmakta güçlük çekmekteyiz. Turizm okullarından mezun olan öğrenciler, bu sektörde çalışmak istemiyorlar. İstanbul'da şu an ağırlıklı olarak Orta Doğu ülkelerinden gelen turistleri ağırladığımız için,otellerimizde Arapça bilen personel sıkıntısı yaşıyoruz. Mevcut çalışanlarımız da Arapça öğrenmeye pek sıcak bakmıyorlar. Bu noktada, yabancıların çalışmasına izin verilmesi önem kazanıyor. Bu arada ülkemizdeki Suriyeliler Arapça biliyorlar. Ancak birçok sosyal imkana ücretsiz ulaşabildikleri için çalışmaya da pek sıcak bakmıyorlar" diye konuştu.

'HİZMET SEKTÖRÜNDEKİ PAYI YÜZDE 50'Yİ GEÇTİ'

Ülkemiz istihdamının içinde hizmet sektörünün payının yüzde 50'yi geçtiğini anlatan Recep Arifoğlu, istihdam yaratmada turizm sektörünün öneminin altını çizdi. Bu yıl içerisinde açılması planlanan yeni otellerle birlikte kalifiye insan kaynağına ihtiyacın daha da artacağına dikkat çeken Recep Arifoğlu, "Turizmde iş imkânı var, ama çalışacak personel yok" dedi.

'ODA FİYATLARINDA YÜZDE 40 ARTIŞ VAR'

Bu yıl turizm sektöründeki olumlu göstergelerin devam ettiğini ifade eden Recep Arifoğlu şunları kaydetti: "Geçen son iki yıla oranla bu yıl turizmde başarılı bir yıl geçiriyıruz. Henüz Avrupalı turist sayısında beklenen bir artış olmamasına rağmen başta Orta Doğu ve Asya ülkeleri olmak üzere diğer pazarlardan gelen turist sayısında artış gözlemleniyor.. Nitekim geçen yıla oranla bu yıl İstanbul genelindeki otellerin oda fiyatlarında yaklaşık yüzde 40'lık bir artış yaşanıyor. Gerek Bakanlığımız, gerek TÜROB'un aralarında bulunduğu sivil toplum örgütlerimiz ve gerekse özel sektör, Türk turizminin mevcut ve hedef pazarlara tanıtılması noktasında yoğun bir çaba harcamaya devam ediyor Buradan altını çizmeyi istediğim bir konu da şudur. Turizmdeki yoğun çabalarımızın meyvelerini eğer uzun yıllar almayı istiyorsak turizm sektöründe standartların oluşturulması gerekiyor. Özetle sürdürülebilir bir turizm için bakanlık ve yerel yönetimler, standartları yükselterek kontrol edilebilir bir hale getirmeli. Otellerde, restoranlarda, eğlence mekanlarında, kısaca turizm ile ilgili olan her noktada hijyen, hizmet kalitesi, fiyat politikası, müşteri memnuniyeti gibi tüm alanlarda belirli standartların oluşması ve uygulanması zaruridir."

F-35'lerde kritik açıklama! F-35'lerde kritik açıklama!

ABD'den peş peşe iki açıklama geldi ABD'den peş peşe iki açıklama geldi

PKK'lı terörist böyle vuruldu! PKK'lı terörist böyle vuruldu!

Üst üste darbe alan PKK panikte Üst üste darbe alan PKK panikte

Kılıçdaroğlu: Yerel seçime giderken tüzük kurultayı çağrısı yanlış Kılıçdaroğlu: Yerel seçime giderken tüzük kurultayı çağrısı yanlış

Bursa Muradiye Su Fabrikası'na Kızılay talip oldu Bursa Muradiye Su Fabrikası'na Kızılay talip oldu

Bursa Meclis'nde ''Büyükşehir battı'' tartışması Bursa Meclis'nde "Büyükşehir battı" tartışması

FETÖ sanığından şoke eden savunma! FETÖ sanığından şoke eden savunma!

 Sayıştay'tan Timsah Arena için Bursa Büyükşehir meclis üyelerine 35 milyonluk zimmet Sayıştay'tan Timsah Arena için Bursa Büyükşehir meclis üyelerine 35 milyonluk zimmet

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş: ''Yanan alanlar kesinlikle ağaçlandırılacak'' Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş: "Yanan alanlar kesinlikle ağaçlandırılacak"

Bursa'da motosiklet sürücüsü ölümden döndü Bursa'da motosiklet sürücüsü ölümden döndü

Bursa'da polisler çantalarını aldı, ruhları bile duymadı Bursa'da polisler çantalarını aldı, ruhları bile duymadı

Bursa'da otobüs kazasında ölen üniversiteli, son yolculuğuna uğurlandı Bursa'da otobüs kazasında ölen üniversiteli, son yolculuğuna uğurlandı

Bakan Albayrak: Bu dalgalanmalardan daha güçlü çıkacağız Bakan Albayrak: Bu dalgalanmalardan daha güçlü çıkacağız

Minik Ceylin'i vahşice öldürmüşlerdi! ''Bunların asılması lazım'' Minik Ceylin'i vahşice öldürmüşlerdi! "Bunların asılması lazım"

Bursa'da çocuğa istismar sanığının yargılanmasına başlandı Bursa'da çocuğa istismar sanığının yargılanmasına başlandı

17 Ağustos ve Bursa'nın depremselliği konuşuldu 17 Ağustos ve Bursa'nın depremselliği konuşuldu

Erzurum'da 1 yaşındaki bebek buzdolabında boğularak can verdi Erzurum'da 1 yaşındaki bebek buzdolabında boğularak can verdi