'Turizmde istihdam edecek personel sıkıntısı yaşıyoruz'

'Turizmde istihdam edecek personel sıkıntısı yaşıyoruz'

Turizm sektöründeki canlanma ve açılan yeni oteller, sektörde kalifiye insan kaynağına ihtiyacı artırıyor. Hem kalifiye olan, hem çalışmayı isteyen personel bulmada sıkıntı yaşadıklarını anlatan turizmciler, "Turizmde iş imkânı var,ama çalışacak personel yok. Turizm okullarından mezun olanlar, sektörde çalışmak istemiyorlar" diyor.

Turizmde insan kaynağı sıkıntısının yaşanmakta olduğunu kaydeden Artaş Grubu Turizm Yatırımları Koordinatörü Recep Arifoğlu "Ülkemizde, turizm alanında çalışacak iş görenler bulmak oldukça zor bir hale geldi. Her alanda, ciddi istihdam edecek personel sıkıntısı yaşıyoruz. Hem kalifiye olan, hem çalışmak isteyecek personel bulmakta güçlük çekmekteyiz. Turizm okullarından mezun olan öğrenciler, bu sektörde çalışmak istemiyorlar. İstanbul'da şu an ağırlıklı olarak Orta Doğu ülkelerinden gelen turistleri ağırladığımız için,otellerimizde Arapça bilen personel sıkıntısı yaşıyoruz. Mevcut çalışanlarımız da Arapça öğrenmeye pek sıcak bakmıyorlar. Bu noktada, yabancıların çalışmasına izin verilmesi önem kazanıyor. Bu arada ülkemizdeki Suriyeliler Arapça biliyorlar. Ancak birçok sosyal imkana ücretsiz ulaşabildikleri için çalışmaya da pek sıcak bakmıyorlar" diye konuştu.

'HİZMET SEKTÖRÜNDEKİ PAYI YÜZDE 50'Yİ GEÇTİ'

Ülkemiz istihdamının içinde hizmet sektörünün payının yüzde 50'yi geçtiğini anlatan Recep Arifoğlu, istihdam yaratmada turizm sektörünün öneminin altını çizdi. Bu yıl içerisinde açılması planlanan yeni otellerle birlikte kalifiye insan kaynağına ihtiyacın daha da artacağına dikkat çeken Recep Arifoğlu, "Turizmde iş imkânı var, ama çalışacak personel yok" dedi.

'ODA FİYATLARINDA YÜZDE 40 ARTIŞ VAR'

Bu yıl turizm sektöründeki olumlu göstergelerin devam ettiğini ifade eden Recep Arifoğlu şunları kaydetti: "Geçen son iki yıla oranla bu yıl turizmde başarılı bir yıl geçiriyıruz. Henüz Avrupalı turist sayısında beklenen bir artış olmamasına rağmen başta Orta Doğu ve Asya ülkeleri olmak üzere diğer pazarlardan gelen turist sayısında artış gözlemleniyor.. Nitekim geçen yıla oranla bu yıl İstanbul genelindeki otellerin oda fiyatlarında yaklaşık yüzde 40'lık bir artış yaşanıyor. Gerek Bakanlığımız, gerek TÜROB'un aralarında bulunduğu sivil toplum örgütlerimiz ve gerekse özel sektör, Türk turizminin mevcut ve hedef pazarlara tanıtılması noktasında yoğun bir çaba harcamaya devam ediyor Buradan altını çizmeyi istediğim bir konu da şudur. Turizmdeki yoğun çabalarımızın meyvelerini eğer uzun yıllar almayı istiyorsak turizm sektöründe standartların oluşturulması gerekiyor. Özetle sürdürülebilir bir turizm için bakanlık ve yerel yönetimler, standartları yükselterek kontrol edilebilir bir hale getirmeli. Otellerde, restoranlarda, eğlence mekanlarında, kısaca turizm ile ilgili olan her noktada hijyen, hizmet kalitesi, fiyat politikası, müşteri memnuniyeti gibi tüm alanlarda belirli standartların oluşması ve uygulanması zaruridir."

Otomobil nehre düştü: 3 yaralı Otomobil nehre düştü: 3 yaralı

Suudi Arabistan'dan bir Kaşıkçı açıklaması daha! Suudi Arabistan'dan bir Kaşıkçı açıklaması daha!

Yurdun 4. katından atlayan öğrenci can verdi Yurdun 4. katından atlayan öğrenci can verdi

Cemal Kaşıkçı'nın nişanlısına koruma kararı Cemal Kaşıkçı'nın nişanlısına koruma kararı

Erdoğan'dan ''Cemal Kaşıkçı'' ve ''af'' açıklaması Erdoğan'dan "Cemal Kaşıkçı" ve "af" açıklaması

Türk hackerdan Apple'a tehdit: Talepleri karşılanmazsa, 300 milyon kullanıcının bilgilerini... Türk hackerdan Apple'a tehdit: Talepleri karşılanmazsa, 300 milyon kullanıcının bilgilerini...

Bursa'da sokağı lağım suyu bastı Bursa'da sokağı lağım suyu bastı

Bursa İnegöl'ün ilk fabrikası böyle yıkıldı Bursa İnegöl'ün ilk fabrikası böyle yıkıldı

Bursa'da yunus timleri kaza yaptı: 3 yaralı Bursa'da yunus timleri kaza yaptı: 3 yaralı

Markette genç kızı dövdü, herkes izledi! Markette genç kızı dövdü, herkes izledi!

İMSİAD'dan Bursa Büyükşehir Belediyesi'ne çağrı İMSİAD'dan Bursa Büyükşehir Belediyesi'ne çağrı

Bursa Yıldırım'da hırsızlık ve uyuşturucu çetesi çökertildi Bursa Yıldırım'da hırsızlık ve uyuşturucu çetesi çökertildi

Adana'da 3 çocuğunu boğazını keserek katletti Adana'da 3 çocuğunu boğazını keserek katletti

Bankacı kardeşler milyonları böyle götürdü! Bankacı kardeşler milyonları böyle götürdü!

Bursa'da apartman bahçesine düştü: 1 yaralı Bursa'da apartman bahçesine düştü: 1 yaralı

20 yaşındaki Faslı kadının sır ölümü 20 yaşındaki Faslı kadının sır ölümü

Feci kaza! Otomobil ikiye bölündü Feci kaza! Otomobil ikiye bölündü

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş'tan minibüs zammına tepki Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş'tan minibüs zammına tepki