Turistlik alanlara 'Atlı Jandarma Birliği'

Turistlik alanlara 'Atlı Jandarma Birliği'

Cumhuriyet'in ilk yıllarında aktif görev alan, ardından ihtiyaç kalmadığı gerekçesiyle vazgeçilen 'Atlı Jandarma Birliği' yeniden göreve döndü. Bodrum, Çeşme, Kapadokya, Konyaaltı gibi turistlerin yoğun olduğu gözde turistik bölgelerde görev alan birliğin Nevşehir'de konuşlu bölük komutanlığı kapılarını Hürriyet'e açtı. Özel kabiliyetlerine göre jandarma subay astsubaylar ile uzman jandarmaların görev aldığı 'Atlı Jandarma Birliği'nin bir de özel görev alanı var. Polis bölgesinde olmasına rağmen özel statüsü nedeniyle Topkapı Sarayı'nda 'Atlı Jandarma Timi' görev alıyor.

Jandarma Genel Komutanlığı'na bağlı Jandarma At ve Köpek Eğitim Merkezi (JAKEM) içinde kapalı ve açık eğitim alanı, çim padok, engelli atlama sahası bulunuyor.

Burada eğitime alınan atlar ile binicileri subay-astsubay ve uzman jandarmalar, yaz aylarında başta İstanbul, İzmir, Muğla, Antalya olmak üzere Türkiye'nin en çok turist çeken bölgelerinde görev alıyor. Bünyesinde 54 at bulunan Atlı Jandarma Bölük Komutanlığı'na bağlı timler, 2'şer veya 4'er gruplar halinde turistik bölgelerde devriye görevi yapıyor.

SOSYAL SORUMLULUK GÖREVİ

Atlı Jandarma Bölük Komutanı Jandarma Üsteğmen Anıl Sözeyataroğlu, görevleri, atlarının eğitimleri ve nasıl hazırlandıklarıyla ilgili de şunları söyledi: "Birliğimizin amacı toplumsal olaylar ile suç ve suçluyla mücadelede caydırıcılık esas teşkil etmektir. Toplumsal olayların yanı sıra araç trafiğine kapalı sahil bölgelerinde (plajlarda), törenlerde, mesire (piknik) alanlarında önleyici görev alıyoruz. Jandarmanın sivil, gülen yüzü, halkla ilişkiler görevini de görüyoruz. Tatil bölgelerine gelen yerli-yabancı turistler, çocuklar gelip atımızı seviyor, fotoğraflar çektiriyor. Asayişi sağlamakla birlikte sosyal sorumluluk görevi de görüyoruz.

Bursa'da BUDO'dan sefer iptalleri Bursa'da BUDO'dan sefer iptalleri

Estetiği beğenmeyen kocası hayatı zindan etti! Estetiği beğenmeyen kocası hayatı zindan etti!

Çocukların kavgasına aileler karıştı Çocukların kavgasına aileler karıştı

Meteoroloji bir kez daha uyardı: Bu gece başlıyor Meteoroloji bir kez daha uyardı: Bu gece başlıyor

ABD Adalet Bakan Yardımcısı Rosenstien istifa etti mi? ABD Adalet Bakan Yardımcısı Rosenstien istifa etti mi?

Hurdaya dönen araçtan burnu kanamadan çıktı Hurdaya dönen araçtan burnu kanamadan çıktı

Miss Turkey 2018 birincisi belli oldu Miss Turkey 2018 birincisi belli oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Guterres ile görüştü Cumhurbaşkanı Erdoğan, Guterres ile görüştü

Bursa Balkan Festivali'nde neler oldu neler? Bursa Balkan Festivali'nde neler oldu neler?

Otomobiliyle trafiğe kapalı sokağa giren sürücü dehşet saçtı Otomobiliyle trafiğe kapalı sokağa giren sürücü dehşet saçtı

Yıkılma tehlikesi olan 2 apartman tahliye edildi Yıkılma tehlikesi olan 2 apartman tahliye edildi

Belçika elektriksiz kalabilir Belçika elektriksiz kalabilir

Bursa'da kedi kurtaran itfaiye ekiplerine sağlıkçılardan sürpriz ziyaret Bursa'da kedi kurtaran itfaiye ekiplerine sağlıkçılardan sürpriz ziyaret

Fuhuş operasyonundan kaçarken düştüler Fuhuş operasyonundan kaçarken düştüler

Bursa'da deprem oldu! Bursa'da deprem oldu!