TSK: 1 haftada 32 terörist etkisiz hale getirildi

TSK: 1 haftada 32 terörist etkisiz hale getirildi

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Teröristle Mücadele Harekatı kapsamında bir hafta içinde gerçekleştirilen operasyonlar kapsamında toplam 32 teröristin etkisiz hale getirildiğini, operasyonlarda 1 askerin şehit olduğunu 11 askerin yaralandığını açıkladı.

TSK, yurt içinde Teröristle Mücadele Harekatı, hudut hattında kaçakçılık ve yasa dışı geçişlerin önlenmesi ve Fırat Kalkanı harekat bölgesinde güvenliğin sağlanması amacıyla bir hafta içinde gerçekleştirilen faaliyetlere ilişkin bilgilendirmede bulundu.

Teröristle Mücadele Harekatı kapsamında; geçtiğimiz hafta içerisinde (03 Ağustos - 10 Ağustos 2017) bölücü terör örgütü PKK'nın sürekli barınma alanı ve yurt içine geçiş güzergahı olarak kullanması sebebiyle büyük önem taşıyan (özellikle Hakkari, Şırnak, ve Mardin) illerinde teröristlerden temizlemek maksadıyla yürütülen operasyonlara taarruz anlayışıyla aralıksız devam edildi, bu kapsamda; Şırnak Beytüşşebap (İncebel Kato Dağı) ile Şırnak Merkez (Budak ve Namaz Dağı), Hakkari Yüksekova ve Mardin Midyat, Nusaybin bölgelerinde orta çaplı operasyonlar icra edildi.

"BİR HAFTA İÇİNDE TOPLAM 32 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ"

Gerçekleştirilen operasyonlarda; toplam 32 terörist etkisiz hale getirilirken 10 adet piyade tüfeği, 2 adet av tüfeği, 7 adet tabanca olmak üzere toplam 19 adet silah ile 42 kilogram kalsiyum karbonat karışımı yanıcı madde, 25 kilogram tahrip kalıbı (TNT), 40 kilogram C-4 patlayıcı madde, 3 kilogram C-3 patlayıcı madde, 140 kilogram amonyum nitrat, 15 adet roketatar mermisi, 1 adet roketatar sevk fişeği, 12 adet el bombası, 1 adet bomba düzeneği, 1 adet bomba atar mermisi, 26 adet fünye, 5 bin 72 adet hafif silah mühimmatı, 4 adet tüp, 1 adet el dürbünü, 1 adet gece görüş dürbünü, 1 adet termal dürbün, 7 adet telsiz, 34 adet şarjör ve çok miktarda el yapımı patlayıcı (EYP) yapımında kullanılan kablo ele geçirildi.

"BOMBALI ARAÇ EYLEMLERİNDE KULLANILACAĞI İSTİHBARATI ALINAN 1 ADET PİKAP VE İÇERİSİNDEKİ 2 TERÖRİST TAARRUZ HELİKOPTER KOLU İLE VURULARAK İMHA EDİLDİ"

15 adet EYP'nin tespit edilerek imha edildiğinin vurgulandığı açıklamada, teröristler tarafından kullanılan 13 sığınak, barınak, mağara ve deponun bulunarak kullanılamaz hale getirildiği, Şırnak Merkez Namaz Dağı bölgesinde tespit edilen ve bombalı araç eylemlerinde kullanılacağı istihbaratı alınan 1 adet pikap ve içerisinde 2 teröristin taarruz helikopter kolu ile vurularak imha edildiği belirtildi.

Ayrıca, 10 Ağustos 2017 tarihinde akşam saatlerinde Şırnak Beytüşşebap'da icra edilen "Şehit Tümgeneral Aydoğan Aydın" operasyonu kapsamında Derimehola kapısı mevkiinde tespit edilen mağaranın girişinin patlatılarak tahrip edilmesi sonucu mağara içerisinde bulunduğu tespit edilen 5 teröristin etkisiz hale getirildiği açıklandı.

BTÖ'nün en önemli finansal kaynaklarından olan uyuşturucu ticareti ve kaçakçılık ile mücadeleye yönelik hudut hattında alınan tedbirler ve icra edilen operasyonlar neticesinde, 200 kök kenevir, 346 kilogram uyuşturucu, 6 milyon 726 bin 102 paket kaçak sigara ve 90 bin litre akaryakıt ele geçirildi ve etkili hudut denetim ve kontrolleri sonucunda sınırlardan yasa dışı yollardan geçmeye çalışan 18 bin 833 kişi yakalandı.

Teröristle Mücadele Harekatı kapsamında bir hafta içinde gerçekleştirilen operasyonlarda bir askerin şehit olduğu, 11 askerin de yaralandığı kaydedildi.

"AZAZ-CERABLUS ARASINDA BULUNAN TOPLAM 243 MESKUN MAHAL VE 2 BİN 15 KİLOMETREKARELİK ALAN KONTROL ALTINA ALINDI"

Suriye'nin kuzeyinde icra edilen harekat kapsamında; TSK tarafından desteklenen ÖSO'nun yoğun ve kararlı mücadelesi sayesinde Azaz-Cerablus arasında bulunan toplam 243 meskun mahal ve 2 bin 15 kilometrekarelik alan kontrol altına alındı.

Adana'da feci kaza: 16 yaralı Adana'da feci kaza: 16 yaralı

Bursa İznik Belediye Başkanı, kalp krizi geçirdi Bursa İznik Belediye Başkanı, kalp krizi geçirdi

Korkunç olay: Henüz 2 aylık Korkunç olay: Henüz 2 aylık

Mesut Yılmaz, oğlunun ölümü sonrası ABD'den döndü Mesut Yılmaz, oğlunun ölümü sonrası ABD'den döndü

Eski sevgilisi Ukraynalı mankene dehşeti yaşattı! Tecavüz edip... Eski sevgilisi Ukraynalı mankene dehşeti yaşattı! Tecavüz edip...

Türkiye'de ilk defa üretildi! Dünyanın en küçüğü... Türkiye'de ilk defa üretildi! Dünyanın en küçüğü...

3 çocuğun can verdiği faciada 'kapı üzerlerine kilitlenmiş' iddiası 3 çocuğun can verdiği faciada 'kapı üzerlerine kilitlenmiş' iddiası

Ünlü kuruyemişçi ve oğluna büyük şok! Ünlü kuruyemişçi ve oğluna büyük şok!

Antalya'da sokakta yürüyen kadını taciz eden adam serbest bırakıldı Antalya'da sokakta yürüyen kadını taciz eden adam serbest bırakıldı

Oyun oynarken dereye düşen çocuk hayatını kaybetti Oyun oynarken dereye düşen çocuk hayatını kaybetti

Otopside panik! Ekibe iğne yapıldı... Otopside panik! Ekibe iğne yapıldı...

İstanbul'un göbeğinde ölüm tuzağı! Çığlık sesine koştular... İstanbul'un göbeğinde ölüm tuzağı! Çığlık sesine koştular...

Bursa'da uyuşturucu tacirleri polise takıldı Bursa'da uyuşturucu tacirleri polise takıldı

Bursa'da takılarla kaçan Suriyeli sahte gelin Konya'da yakalandı Bursa'da takılarla kaçan Suriyeli sahte gelin Konya'da yakalandı

Bursa ve diğer 4 ilde dolandırıldılar! Mağdurlar kulübü kurdular Bursa ve diğer 4 ilde dolandırıldılar! Mağdurlar kulübü kurdular

Bursa'da lodos vatandaşlara zor anlar yaşattı Bursa'da lodos vatandaşlara zor anlar yaşattı