Trump'tan Netanyahu'ya Çin uyarısı

Trump'tan Netanyahu'ya Çin uyarısı

Kanal 13 televizyonu, ABD Başkanı'nın İsrail Başbakanı'nı Tel Aviv-Pekin hattındaki ilişkilerin iki ülkenin güvenlik iş birliğine zarar verebileceği konusunda uyardığını aktardı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın, Tel Aviv ile Pekin  arasındaki ilişkilerden dolayı İsrailBaşbakanı Binyamin Netanyahu'yu uyardığı  belirtildi. 

İsrail'in Kanal 13 televizyonunun haberine göre, 25 Mart'ta Beyaz  Saray'da Netanyahu'yla gerçekleştirdiği görüşmede Trump, İsrail'in Çin ile olan  ilişkilerinin Washington-Tel Aviv güvenlik iş birliğine zarar verebileceği  uyarısında bulundu.

İsrailli üst düzey bir yetkiliye dayandırılan haberde, Trump'ın  Netanyahu'yu "tehdit etmediği" ancak Tel Aviv-Pekin hattında yaşanan  gelişmelerden haberdar olmak istediğini dile getirdiği ifade edildi.

Netanyahu cephesinden ise henüz habere ilişkin herhangi bir açıklama  yapılmadı.

İsrail'e benzer bir uyarının da ocak ayı başında Batı Kudüs'ü ziyaret  eden ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'dan geldiği dile getirilmişti.

ABD basını, ziyaret sırasında Bolton'un İsrailli yetkililere, "İsrail  ordusu ve teknoloji endüstrisindeki artan Çin nüfuzundan dolayı ABD'nin duyduğu  endişeyi gündeme getireceğini" yazmıştı.

İsrail-Çin ilişkileri

İsrail ile Çin arasındaki ilişkiler uzun bir aradan sonra karşılıklı  ziyaretlerle yeniden ivme kazanmıştı.

Netanyahu, 2017'de Pekin'e gerçekleştirdiği ziyarette Çin Devlet  Başkanı Şi Cinping ile bir araya gelmiş, Çin Devlet Başkan Yardımcısı Vang Çişan  da geçen ekim ayında İsrail'i ziyaret ederek Netanyahu ile görüşmüştü.

Başbakan Netanyahu, ocak ayında yaptığı açıklamada, İsrail'in 2018'de  Çin'e yaptığı ihracatın bir önceki yıla göre yüzde 56 arttığını belirtmişti.

Hong Kong merkezli Shanghai International Shanghai International Port  isimli bir şirket, 2015'te İsrail'in en büyük ikinci limanı olan ve ABD ordusuna  ait savaş gemilerinin de zaman zaman demirlediği Hayfa Limanı'nında ticari  gemiler için yeni bir tesis inşa etme ihalesi kazanmıştı.

İhale kapmasında Çinli firma, inşası 2021'de tamamlanması öngörülen  tesislerin 25 yıllığına işletme hakkına sahip olacak.

Buna ek olarak ABD yönetiminin, Çin'in özellikle Huawei ve ZTE gibi  telekomünikasyon firmaları başta olmak üzere, teknoloji firmalarının İsrail'deki  faaliyetlerinden rahatsız olduğu ifade ediliyor.

Bursa'daki defineciler uslanmamışlar! Biri daha önce... Bursa'daki defineciler uslanmamışlar! Biri daha önce...

Önce öldürüldü sonra elleri ve ayakları kesilerek yakıldı Önce öldürüldü sonra elleri ve ayakları kesilerek yakıldı

Bursa'da intihar eden polis memuru İnegöl'de toprağa verildi Bursa'da intihar eden polis memuru İnegöl'de toprağa verildi

Eşini 'bakışlarından' şüphelendiği için öldürmüş Eşini 'bakışlarından' şüphelendiği için öldürmüş

Ortalığı karıştıran iddia! Tuba Babuna kaçırıldı mı? Ortalığı karıştıran iddia! Tuba Babuna kaçırıldı mı?

İBB'deki veri kopyalama işlemine 'yürütmeyi durdurma' kararı İBB'deki veri kopyalama işlemine 'yürütmeyi durdurma' kararı

AK Partili Akbaşoğlu'ndan Kemal Kılıçdaroğlu'na: Tayyip Erdoğan'dan örnek al AK Partili Akbaşoğlu'ndan Kemal Kılıçdaroğlu'na: Tayyip Erdoğan'dan örnek al

Bursa Osmangazi Belediye Başkanı Dündar'dan özel sektöre kentsel dönüşüm çağrısı Bursa Osmangazi Belediye Başkanı Dündar'dan özel sektöre kentsel dönüşüm çağrısı

Okul müdürü hakkında taciz şikayetinde bulunan kız ateşe verildi! Okul müdürü hakkında taciz şikayetinde bulunan kız ateşe verildi!

Kendi öz kızını 12 yıl boyunca karanlık bir odaya hapsetti! Kendi öz kızını 12 yıl boyunca karanlık bir odaya hapsetti!

Yıldırım, İmamoğlu'nu tebrik etti Yıldırım, İmamoğlu'nu tebrik etti

Sokak ortasında komşu kavgası! Bu hale getirdi Sokak ortasında komşu kavgası! Bu hale getirdi

3 araç birbirine girdi! Beton mikseri ağaçlara çarparak durabildi 3 araç birbirine girdi! Beton mikseri ağaçlara çarparak durabildi

Rising City'de 'OPUS by Evke' rüzgarı esiyor (ÖZEL HABER) Rising City'de 'OPUS by Evke' rüzgarı esiyor (ÖZEL HABER)

Eski İTO Başkanı Atalay Şahinoğlu'na veda Eski İTO Başkanı Atalay Şahinoğlu'na veda

Bursa'daki balık tezgahları güneşi bekliyor (ÖZEL HABER) Bursa'daki balık tezgahları güneşi bekliyor (ÖZEL HABER)

Bursa Uludağ Üniversitesi'nde Prof. Dr. Kılavuz görevi devraldı Bursa Uludağ Üniversitesi'nde Prof. Dr. Kılavuz görevi devraldı