Trump köşeye sıkıştı! Tartışmalar sürüyor

Trump köşeye sıkıştı! Tartışmalar sürüyor

ABD Başkanı Trump'ın bir aldatmaca olarak nitelendirdiği iklim değişikliği konusunda hararetli tartışmalar sürüyor. ABD'li bilim adamlarının hazırladığı federal bir taslak raporda insan faaliyetlerinin iklim değişikliğiyle bağlantıları olduğuna dair kanıtların "açık ve net" olduğu sonucuna varılıyor. Rapora göre insanlar atmosfere sera gazı salmayı durdursa dahi, dünya bugüne oranla bu yüzyılda en azından 0.30 derecelik bir sıcaklık farkı hissedecek.

PARİS İklim Anlaşma-sı'ndan "mümkün olan en kısa sürede" çekilmek istediğini Birleşmiş Milletler'e resmi olan ileten ABD'de iklim tartışmaları ısınıyor. Bir yandan iklim değişikliğinin "bir aldatmaca" olduğunu savunan ABD Başkanı Donald Trump yeni petrol boru hatları ve kömür madenlerini canlandırma sözleri verirken, diğer yandan federal bilim insanları, fosil yakıtların yakılmasının ABD'de sıcak hava dalgaları, kuraklık ve sel baskınlarında ciddi bir artışa neden olduğu uyarısı yapıyor. ABD'deki 13 federal dairenin uzmanları tarafından hazırlanan iklim değişikliği raporundaki bulgular, Trump yönetiminin iklim değişikliğindeki insan etkeninin belirsiz olduğu yönündeki iddiasıyla çelişiyor. The New York Times gazetesinin haberine göre taslak halindeki raporda, insan faaliyetlerinin iklim değişikliğiyle çok güçlü bağlantıları olduğu sonucuna varılıyor. 1951 ile 2010 yılları arasında küresel sıcaklığın 0.6 ila 0.7 artış gösterdiğine, bunda en büyük etkenin sera gazı emisyonu olduğuna da dikkat çekiliyor. Raporla, küresel ısınmanın nedeninin belirsiz olduğunu savunan Trump yönetiminin duruşları farklı. Raporda varılan sonuca göre, insanlar atmosfere sera gazı salmayı durdursa dahi, dünya bugüne oranla bu yüzyılda en azından 0.30 derecelik bir sıcaklık farkı hissedecek. Bilim adamları, tahmin edilen gerçek yükselişin, 2 derece kadar olacağını belirtiyor.

İNSAN ETKİSİ TARTIŞILIYOR

İklim değişikliği, başta ABD olmak üzere dünyanın birçok yerinde tartışma konusu. Son olarak Türkiye'de de sıcak hava dalgalarının arkasından gelen şiddetli yağışlar iklim değişikliğini gündeme taşımıştı. The New York Times gazetesi,  Trump yönetimi tarafından onay bekleyen federal bir iklim değişikliği raporunu yayınladı. Raporun çizdiği tablo ise dikkat çekici. 13 federal ajansın uzmanları tarafından hazırlanan taslak raporda, ABD'nin son 40 yıldaki sıcaklık dalgaları, şiddetli yağışlar ve diğer aşırı hava olaylarının sıklığında belirgin bir artışla, zaten iklim değişikliğinin etkilerini hissediyor olduğu sonucuna varılıyor. Raporda "Elde edilen birçok kanıt gösteriyor ki özellikle sera gazlarının salımından kaynaklanan etkiler, son 150 yıl içerisinde gerçekleşen iklim değişikliklerinin ana sorumluları arasında yer alıyor" gibi ifadeler var. Bu da Başkan Trump ve kabinesinin üyeleri tarafından iklim değişikliğine insan katkısının belirsiz olduğu ve etkilerin öngörülme yeteneğinin sınırlı olduğu iddialarıyla çelişiyor. Taslak raporda, 1951'den bu yana küresel ortalama sıcaklık artışının yarısından fazlasının insan etkisi ile bağlantılı olabileceği oldukça yüksek bir ihtimal olarak sunuluyor.

IŞİD'DEN SONRA EN BÜYÜK TEHDİT

DİĞER yandan Washington'da Pew Araştırma Merkezi tarafından 38 ülkede yapılan araştırmanın sonuçları da oldukça ilginç. Ağustos başında yayınlanan araştırmaya göre, dünya genelindeki insanlar ulusal güvenlik için en büyük tehdit olarak IŞİD ve iklim değişikliğini görüyor. Pew Araştırma Merkezinin 16 Şubat - 8 Mayıs 2017'de 38 ülkedeki 41 bin 953 kişiye yönelttiği 8 seçenek arasından ulusal güvenliklerine karşı algıladıkları en büyük tehdit sıralamaları esasına dayanan araştırması, dünyada bölgesel anlamda ilginç sonuçlar ortaya koydu. Araştırmanın gerçekleştirildiği 38 ülkeden ABD ile çoğunlukla Avrupa, Ortadoğu ve Asya bölgesinde bulunan 18 ülkedeki katılımcılar, IŞİD'i en büyük tehlike olarak gördükleri yönünde görüş bildirdi. Diğer taraftan Latin Amerika ve Afrika bölgesi başta olmak üzere 13 ülkedeki katılımcılar ise en büyük tehdidi iklim değişikliği olarak algıladıklarını kaydetti. Araştırmada böylece ulusal güvenlik açısından en büyük tehdit terör örgütü IŞİD olarak öne çıkarken, "iklim değişikliği ikinci büyük tehdit unsuru" şeklinde değerlendirildi.

Bursa'da engelli genç kızdan 5 gündür haber alınamıyor Bursa'da engelli genç kızdan 5 gündür haber alınamıyor

Endonezya'da 7.3 büyüklüğünde deprem Endonezya'da 7.3 büyüklüğünde deprem

Cenazesi 4.5 saat sokak ortasında kaldırılmayı bekledi Cenazesi 4.5 saat sokak ortasında kaldırılmayı bekledi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş açıklamalar! ''Türk milleti olarak...'' Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş açıklamalar! "Türk milleti olarak..."

Devlet sanatçısı 18 yaşındaki oğlu tarafından öldürüldü Devlet sanatçısı 18 yaşındaki oğlu tarafından öldürüldü

Zarrab'ın ifadesini çürütecek sürpriz tanık! Zarrab'ın ifadesini çürütecek sürpriz tanık!

Varan turizmin eski patronu sedyede eylem yaptı Varan turizmin eski patronu sedyede eylem yaptı

Tiyatroda dayakta flaş iddia! Mesajlar oraya çıktı Tiyatroda dayakta flaş iddia! Mesajlar oraya çıktı

İsrail, Kudüs'ün ana girişini kapattı İsrail, Kudüs'ün ana girişini kapattı

Bursa'da su kesintisi yapılacak	Bursa'da su kesintisi yapılacak

İki gündür kayıptı! Bu halde bulundu İki gündür kayıptı! Bu halde bulundu

Cezaevinden izinli çıktı, alkol alıp kız öğrenci pansiyonuna girdi! Cezaevinden izinli çıktı, alkol alıp kız öğrenci pansiyonuna girdi!

Bursa'da 22 ton eti çalabilmek için kendisine gasp süsü verdi Bursa'da 22 ton eti çalabilmek için kendisine gasp süsü verdi

''Yalnız olmadığımızı hissettik!'' "Yalnız olmadığımızı hissettik!"

Bursa'da 2 öğrencinin öldüğü kazanın davası başladı Bursa'da 2 öğrencinin öldüğü kazanın davası başladı

Meteoroloji'den Bursa için uyarı geldi Meteoroloji'den Bursa için uyarı geldi

Bursa'da büyük ödüller sahiplerini buldu! Gözyaşlarına hakim olamadılar Bursa'da büyük ödüller sahiplerini buldu! Gözyaşlarına hakim olamadılar

Bursa'da hem araç kullanıp hem de kitap okuyan sürücüye kötü haber! Bursa'da hem araç kullanıp hem de kitap okuyan sürücüye kötü haber!