Tortum HES özelleştirme ihalesi

Tortum HES özelleştirme ihalesi

EÜAŞ'a ait Tortum Hidroelektrik Santrali'nin özelleştirilmesi ihalesinde en yüksek teklif, 111 milyon lira ile Tayfurlar Enerji Elektrik Üretim AŞ'den geldi.

Elektrik Üretim AŞ'ye (EÜAŞ) ait Tortum Hidroelektrik Santrali (HES) ile bu santral tarafından kullanılan taşınmazların özelleştirilmesi ihalesinde en yüksek teklifi, 111 milyon lira ile Tayfurlar Enerji Elektrik Üretim AŞ verdi. 

Erzurum'daki 26,2 megavat kapasiteli Tortum HES ile bu santral tarafından kullanılan taşınmazların özelleştirilmesi ihalesi için 10 firma teklifte bulundu.

Komisyon başkanlığını Özelleştirme İdaresi Başkan Yardımcısı Bekir Emre Haykır'ın yaptığı ihalede, önce kapalı zarfla elemesiz tur teklifleri alındı. Elemesiz turda verilen 86 milyon 500 bin liralık en yüksek teklifin ardından, üç elemeli tur gerçekleştirildi.

Birinci elemeli turda en düşük teklif sahipleri İntes Grup İnşaat ve Ticaret AŞ ve Özbek İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. elendi. Bu turda verilen 90 milyon 100 bin liralık en yüksek teklifin ardından ikinci elemeli tura geçildi.

İkinci turda, FM Enerji İnşaat ve Ticaret AŞ ve İltek Enerji Yatırım Sanayi ve Ticaret AŞ elenirken, bu turda verilen en yüksek teklif 92 milyon 50 bin lira oldu.

Üçüncü turda ise en düşük teklif sahibi Metro Mühendislik Gıda Maddeleri Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. ve Mostar Grup Restorasyon Yapı Enerji Ticaret Sanayi Ltd. Şti. ihale dışı kaldı.

Bu tur sonrasında açık artırmaya geçildi. Açık artırma başlangıç tutarı 94 milyon 50 bin lira, artırım aralığı ise 500 bin lira olarak belirlendi.

Açık artırmanın üçüncü turunda Uludağ Buhar Enerji Sanayi ve Ticaret AŞ, beşinci turunda ise Metek Hidro Enerji Sanayi ve Ticaret AŞ ihaleden çekildi.

Açık artırma, As Enerji-Hidrosolar Ortak Girişim Grubu ve Tayfurlar Enerji Elektrik Üretim AŞ arasında devam etti.

As Enerji-Hidrosolar Ortak Girişim Grubu ise sekizinci turda ihaleden çekildi.

Böylece, Tortum HES'in özelleştirilmesi ihalesinde en yüksek teklifi 111 milyon lira ile Tayfurlar Enerji Elektrik Üretim AŞ verdi.

İlk iki ünitesi 1960'da, diğer iki ünitesi ise 1972'de devreye alınan Tortum HES, 2 adedi 5,6 megavatlık ve 2 adedi 7,5 megavatlık olmak üzere 4 üniteden oluşuyor.

Türkiye'den ABD'ye davet! Türkiye'den ABD'ye davet!

Otomobil ve minibüs çarpıştı: 17 yaralı Otomobil ve minibüs çarpıştı: 17 yaralı

Rusya'dan vize adımı: ''İş adamı ve resmi pasaport...'' Rusya'dan vize adımı: "İş adamı ve resmi pasaport..."

Türkiye ile ticaret anlaşmazlığı ABD'de kayıpları artırdı Türkiye ile ticaret anlaşmazlığı ABD'de kayıpları artırdı

Bakan Albayrak: Bir kez daha Türkiye-Katar dostluğunu dünya gördü Bakan Albayrak: Bir kez daha Türkiye-Katar dostluğunu dünya gördü

Beyaz Saray'dan Türkiye açıklaması Beyaz Saray'dan Türkiye açıklaması

TSK açıkladı: 'Mam Zeki Şengali' öldürüldü TSK açıkladı: 'Mam Zeki Şengali' öldürüldü

Uluslararası Finans Enstitüsü'nden 'Türk Lirası' raporu Uluslararası Finans Enstitüsü'nden 'Türk Lirası' raporu

Taciz iddiasıyla gözaltına alınan şahıs tutuklandı Taciz iddiasıyla gözaltına alınan şahıs tutuklandı

Emekli maaşları bayramdan önce yatacak Emekli maaşları bayramdan önce yatacak

SPK'dan son dakika düzenlemesi SPK'dan son dakika düzenlemesi

RTÜK Başkanı Yerlikaya'dan ABD ürünlerinin reklamlarına karşı hassasiyet çağrısı RTÜK Başkanı Yerlikaya'dan ABD ürünlerinin reklamlarına karşı hassasiyet çağrısı

Bursa Nilüfer'de su kesintisi Bursa Nilüfer'de su kesintisi

Katar'dan Türkiye'ye dev yatırım desteği Katar'dan Türkiye'ye dev yatırım desteği

CHP Bursa İl Başkanı Akkuş: Cargill derhal yıkılmalıdır! CHP Bursa İl Başkanı Akkuş: Cargill derhal yıkılmalıdır!

Bursa'da zabıtadan seyyara geçit yok Bursa'da zabıtadan seyyara geçit yok