Tortum HES özelleştirme ihalesi

Tortum HES özelleştirme ihalesi

EÜAŞ'a ait Tortum Hidroelektrik Santrali'nin özelleştirilmesi ihalesinde en yüksek teklif, 111 milyon lira ile Tayfurlar Enerji Elektrik Üretim AŞ'den geldi.

Elektrik Üretim AŞ'ye (EÜAŞ) ait Tortum Hidroelektrik Santrali (HES) ile bu santral tarafından kullanılan taşınmazların özelleştirilmesi ihalesinde en yüksek teklifi, 111 milyon lira ile Tayfurlar Enerji Elektrik Üretim AŞ verdi. 

Erzurum'daki 26,2 megavat kapasiteli Tortum HES ile bu santral tarafından kullanılan taşınmazların özelleştirilmesi ihalesi için 10 firma teklifte bulundu.

Komisyon başkanlığını Özelleştirme İdaresi Başkan Yardımcısı Bekir Emre Haykır'ın yaptığı ihalede, önce kapalı zarfla elemesiz tur teklifleri alındı. Elemesiz turda verilen 86 milyon 500 bin liralık en yüksek teklifin ardından, üç elemeli tur gerçekleştirildi.

Birinci elemeli turda en düşük teklif sahipleri İntes Grup İnşaat ve Ticaret AŞ ve Özbek İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. elendi. Bu turda verilen 90 milyon 100 bin liralık en yüksek teklifin ardından ikinci elemeli tura geçildi.

İkinci turda, FM Enerji İnşaat ve Ticaret AŞ ve İltek Enerji Yatırım Sanayi ve Ticaret AŞ elenirken, bu turda verilen en yüksek teklif 92 milyon 50 bin lira oldu.

Üçüncü turda ise en düşük teklif sahibi Metro Mühendislik Gıda Maddeleri Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. ve Mostar Grup Restorasyon Yapı Enerji Ticaret Sanayi Ltd. Şti. ihale dışı kaldı.

Bu tur sonrasında açık artırmaya geçildi. Açık artırma başlangıç tutarı 94 milyon 50 bin lira, artırım aralığı ise 500 bin lira olarak belirlendi.

Açık artırmanın üçüncü turunda Uludağ Buhar Enerji Sanayi ve Ticaret AŞ, beşinci turunda ise Metek Hidro Enerji Sanayi ve Ticaret AŞ ihaleden çekildi.

Açık artırma, As Enerji-Hidrosolar Ortak Girişim Grubu ve Tayfurlar Enerji Elektrik Üretim AŞ arasında devam etti.

As Enerji-Hidrosolar Ortak Girişim Grubu ise sekizinci turda ihaleden çekildi.

Böylece, Tortum HES'in özelleştirilmesi ihalesinde en yüksek teklifi 111 milyon lira ile Tayfurlar Enerji Elektrik Üretim AŞ verdi.

İlk iki ünitesi 1960'da, diğer iki ünitesi ise 1972'de devreye alınan Tortum HES, 2 adedi 5,6 megavatlık ve 2 adedi 7,5 megavatlık olmak üzere 4 üniteden oluşuyor.

Trump: Tarihte üzeri örtülen en kötü olay Trump: Tarihte üzeri örtülen en kötü olay

Drone'ların kayıt işlemleri artık e-devlet üzerinden yapılabilecek Drone'ların kayıt işlemleri artık e-devlet üzerinden yapılabilecek

Taksici merdivenlerden aşağı uçmaktan son anda kurtuldu Taksici merdivenlerden aşağı uçmaktan son anda kurtuldu

Eşini ellerini ve ayaklarını bağlayarak döven şahıs tutuklandı Eşini ellerini ve ayaklarını bağlayarak döven şahıs tutuklandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Trump, 11 Kasım'da buluşacak Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Trump, 11 Kasım'da buluşacak

Arazi kavgasında amca 2 yeğenini av tüfeğiyle öldürdü Arazi kavgasında amca 2 yeğenini av tüfeğiyle öldürdü

Ankara'da feci kaza: Bir aile yok oldu Ankara'da feci kaza: Bir aile yok oldu

Cemal Kaşıkçı soruşturmasında yeni görüntüler ortaya çıktı Cemal Kaşıkçı soruşturmasında yeni görüntüler ortaya çıktı

Yerel seçim ve 'ittifak' toplantısı yapıldı Yerel seçim ve 'ittifak' toplantısı yapıldı

İçişleri Bakanlığı duyurdu: Battal İlgezdi hakkında soruşturma başlatıldı İçişleri Bakanlığı duyurdu: Battal İlgezdi hakkında soruşturma başlatıldı

Terör örgütünün sözde İsveç yöneticisi Diyarbakır'da yakalandı Terör örgütünün sözde İsveç yöneticisi Diyarbakır'da yakalandı

ABD'den Konya'ya gelip eski eşinin kocasını öldürdü ABD'den Konya'ya gelip eski eşinin kocasını öldürdü

Mehmet Ali Erbil'in doktoru Jan Klod Kayuka'dan açıklama
Mehmet Ali Erbil'in doktoru Jan Klod Kayuka'dan açıklama

Jandarma kaçak kazı yapanlara nefes aldırmadı Jandarma kaçak kazı yapanlara nefes aldırmadı

BM: Türkiye'den talep gelirse değerlendiririz BM: Türkiye'den talep gelirse değerlendiririz

Kılıçdaroğlu'ndan 'Mansur Yavaş' sinyali Kılıçdaroğlu'ndan 'Mansur Yavaş' sinyali