TIR'lar 500 metre yolu 5 günde alıyor

TIR'lar 500 metre yolu 5 günde alıyor

Ekim ayında ihracatta Cumhuriyet rekoru kıran ihracatçılar Kapıkule'den geçiş hızıyla ilgili çözüm istiyor. Fazladan 1 haftalık gecikmelerle karşı karşıya kalan ihracatçı bu sürenin 5 gününü 500 metrelik Bulgaristan-Türkiye sınırında geçiriyor.

Ekim ayında 15.7 milyar dolarlık ihracatla Cumhuriyet tarihinin rekoru kırıldı. İhracatçılar bir yandan bu rekora sevinirken bir yandan da sınırlardaki beklemem sürelerinin kısaltılmasını istiyor. 

Önceden karayoluyla 4 günde Almanya'ya giden bir TIR için bu süre şimdi 8 günü aşabiliyor. Fazladan bir haftalık gecikmelerle karşı karşıya kalan ihracatçı, bu sürenin 5 gününün 500 metrelik Bulgaristan-Türkiye sınırında geçiriyor. 

Akdeniz İhracatçılar Birlikleri Başkanı Bülent Aymen, yılın son aylarıdna artkan ihracatın, kurdaki yükselişle bu yıl daha da hızlanacağını ancak talepteki bu artışa karşın teslimat sürecinde büyük sıkıntılar yaşadıklarını dile getirdi. 

Aymen, "Yabancı müşterilerimizin Çin yerine bizi tercih etmelerinin sebeplerinden biri de teslimat sürelerimizdi. Ancak teslimat sürelerimiz 1 haftaya yakın uzadı. Teslimatta yaşanan bu gecikmeler rekabet gücümüzü zayıflatıyor. TİM'in bakanlıklara bu sıkıntıyı aktarması gerekiyor. Özellikle bu yüksek sezonda Kapıkule gibi yoğun geçiş yapılan kapılara memur takviyesi yapılması gerekiyor" dedi. 

Bursa Yüksek İhtisas Kavşağı nefes aldı Bursa Yüksek İhtisas Kavşağı nefes aldı

Bursa'da teşhis edilemeyen hastalık bu ailenin çocuklarını teker teker öldürüyor Bursa'da teşhis edilemeyen hastalık bu ailenin çocuklarını teker teker öldürüyor

Aysın Komitgan; <br /> Sarıbal için ilginç iddialar Aysın Komitgan;
Sarıbal için ilginç iddialar

İstanbul - Bursa - İzmir otoyolu Cumhuriyet Bayramı'nda açılacak! İstanbul - Bursa - İzmir otoyolu Cumhuriyet Bayramı'nda açılacak!

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, grup toplantısında konuştu İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, grup toplantısında konuştu

Hemşire Ayşegül Terzi davasında karar açıklandı Hemşire Ayşegül Terzi davasında karar açıklandı

Bursa'da akü fareleri işbaşında! Sürücüler şokta... (ÖZEL HABER) Bursa'da akü fareleri işbaşında! Sürücüler şokta... (ÖZEL HABER)

Eski kız arkadaşının sevgilisine dehşeti yaşattı! Eski kız arkadaşının sevgilisine dehşeti yaşattı!

Evlenme teklifi edecekti, ceza yedi! Evlenme teklifi edecekti, ceza yedi!

Bursa'da sıfır otomobiller 30 bin lira ucuzladı, ikinci el elde kaldı Bursa'da sıfır otomobiller 30 bin lira ucuzladı, ikinci el elde kaldı

Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (13 Kasım 2018 Salı) Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (13 Kasım 2018 Salı)

Dekolteli kıyafeti başına dert oldu Dekolteli kıyafeti başına dert oldu

Yargıtay'dan çalışanları ilgilendiren iki emsal karar Yargıtay'dan çalışanları ilgilendiren iki emsal karar

Bursa'da kontrolünü kaybedip 2 araca çarptı Bursa'da kontrolünü kaybedip 2 araca çarptı