TİKA'nın Kırgızistan'da restore ettiği kültür merkezi tanıtıldı

TİKA'nın Kırgızistan'da restore ettiği kültür merkezi tanıtıldı

TİKA'nın, Bişkek'te 84 yıllık tarihi geçmişi olan Milli Kütüphane bünyesinde tadilat ve restorasyonunu yaptığı Cengiz Aytmatov Türkiye-Kırgızistan Kültür Merkezi tanıtıldı.

Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te 84 yıllık tarihi geçmişi olan Milli Kütüphane bünyesinde Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığınca (TİKA) tadilat ve restorasyonu yapılan Cengiz Aytmatov Türkiye-Kırgızistan Kültür Merkezi tanıtıldı.

Türkiye'nin Bişkek Büyükelçiliğinin eş güdümünde yapılan tadilat ve restorasyon kapsamında merkezin tanıtımı amacıyla "Kültür ve Sanat" isimli program düzenlendi.

Programa, Kırgız milletvekilleri, bürokratlar, diplomatlar, elçilik çalışanlarının aileleri, akademisyenler, Bişkek'teki Türk kurum ve kuruluşların yetkilileri, çeşitli dernek başkanları ve temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Türkiye'nin Bişkek Büyükelçisi Cengiz Kamil Fırat ve eşi Vasiliki Fırat tarafından karşılanan davetliler, merkezdeki yazar Aytmatov'un masası, daktilo, kalem, kişisel arşivinin yanı sıra Kırgızca ve Türkçe kitap ile eserleri görme fırsatı buldu.

Programda konuşan Büyükelçi Fırat, Türk ve Kırgız kardeşliğinin önemine vurgu yaparak, "Ata yurdumuzda Kırgızlara Türk tarihini ve kültürünü, Türklere de Kırgız tarihini ve kültürünü tanıtmayı amaçlıyoruz." dedi.

Cengiz Aytmatov Merkezi'nin gelişmesini amaçladıklarını kaydeden Fırat, "Merkezde konferans ve seminerler düzenleyebiliriz. Resim tanıtımlarını yapabiliriz. Kütüphaneden yararlanabiliriz." diye konuştu.

Kırgızistan'ın ünlü sinema yönetmeni ve Ata Meken Partisi Milletvekili Sadık Şer-Niyaz da merkezin Kırgız-Türk kardeşliğinin pekişmesine vesile olacağını söyledi.

Cengiz Aytmatov adını taşıyan merkeze destek veren Türkiye'ye teşekkür eden Şer-Niyaz, "Orta Asya dünyaya büyük isimler kazandırdı. Bunlara 'doğu yıldızları' diyoruz. Bunların bazıları İbn-i Sina, Ali Şir Nevai, Cusup Balasagın ve Ömer Hayyam. Ben gururla ifade etmek istiyorum ki dünyaca ünlü ağabeyimiz Cengiz Aytmatov da bu yıldızların arasında parlıyor. Bu merkez Kırgız-Türk kardeşliğinin pekişmesine vesile olacaktır. " ifadesini kullandı.

Milli Kütüphane Müdürü Cıldız Bakaşova ise Cengiz Aytmatov Türkiye-Kırgızistan Kültür Merkezi'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ile Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov'un eşi Aygül Ceenbekova tarafından törenle açıldığını hatırlattı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Kırgızistan Temsilcisi Atınç Keskin de ata yurdu Kırgızistan'a böyle bir değerli eserin kazandırılmasını fevkalade güzel karşıladığını söyledi.

Program kapsamında, Kırgız ressamların Türkiye ve Kırgızistan'daki tarihi, doğal ve kültürel güzelliklerini yansıttığı tablolar ile Cengiz Aytmatov portreleri tanıtıldı. 

Rehabilitasyon merkezinde 10 yaşındaki çocuğa 'darp' iddiası Rehabilitasyon merkezinde 10 yaşındaki çocuğa 'darp' iddiası

Karı-kocanın hışmına uğradı! Karı-kocanın hışmına uğradı!

Durakta bekleyen insanların üzerine ateş açıldı: 6 yaralı Durakta bekleyen insanların üzerine ateş açıldı: 6 yaralı

ABD'li önemli isim noktayı koydu: Selman... ABD'li önemli isim noktayı koydu: Selman...

Kamyonet, sebze yüklü kamyon ile çarpıştı: 1 ölü, 2 yaralı Kamyonet, sebze yüklü kamyon ile çarpıştı: 1 ölü, 2 yaralı

Eski güzellik kraliçesi, 13 yaşındaki kızının bekaretini satışa çıkardı Eski güzellik kraliçesi, 13 yaşındaki kızının bekaretini satışa çıkardı

Korkunç! Karısını ve 4 çocuğunu... Korkunç! Karısını ve 4 çocuğunu...

Bursa'da iki otomobil çarpıştı: 6 yaralı Bursa'da iki otomobil çarpıştı: 6 yaralı

MHP 152 belediye başkan adayını açıkladı MHP 152 belediye başkan adayını açıkladı

Bursa'da 80 yaşındaki adam karısının boğazını kesti Bursa'da 80 yaşındaki adam karısının boğazını kesti

Mehmet Ali Ekmekçi; <br /> Bursaspor'un ruhuna Mevlüt okundu... Mehmet Ali Ekmekçi;
Bursaspor'un ruhuna Mevlüt okundu...

Öldürdüğü eşine, mezar kazıp fotoğrafını göndermiş! Öldürdüğü eşine, mezar kazıp fotoğrafını göndermiş!

Doçent cinayetinde sır perdesi aralanıyor Doçent cinayetinde sır perdesi aralanıyor

Bursa'da kayakçıları tipi bile durduramadı Bursa'da kayakçıları tipi bile durduramadı