TİKA'dan hasta yakınları için misafirhane

TİKA'dan hasta yakınları için misafirhane

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Afganistan'da hasta yakınları için 85 konaklama kapasiteli misafirhane inşa edildi.

Herat Devlet Hastanesine Herat'ın yanı sıra çevre illerden de çok sayıda hasta yakını geliyor.

Yılda yaklaşık 50 bin ameliyat, cerrahi müdahale ve doğumun yapıldığı hastanede, 80 bin hasta yataklı ve 250 bin hasta da ayakta tedavi görüyor. Herat'ta bir yakını olmayan veya konaklama yerinde barınmak için maddi gücü olmayan hasta yakınları zor şartlar altında dışarıda kalıyor ve zaman zaman hastaların enfeksiyon kapmasına sebep oluyordu. İnşa edilen misafirhane ile hem hastalar hem de hasta yakınları daha iyi şartlarda sağlık hizmetinden faydalanabilecek. 


TİKA tarafından Herat Devlet Hastanesine gelen hasta yakınları için inşa edilen misafirhane, Afganistan Sağlık Bakanı Firuziddin Firuz'un da katıldığı bir törenle açıldı. Bakan Firuz törende yaptığı konuşmada, TİKA'nın sağlık alanında Afganistan'da büyük ve önemli hizmetlerinin bulunduğunu ve çok sayıda kişinin bu hizmetlerden yararlandığını ifade etti.

Afganistan'ın içinde bulunduğu zorlukları dostlarının yardımı ile aşmaya çalıştığını kaydeden Firuz, Türkiye'nin eğitim, sağlık, inşaat ve restorasyon projeleri başta olmak üzere her alanda Afganistan'ın yanında olduğunu, Herat ve Batı Afganistan bölgesi içinde ayrı bir TİKA Program Koordinasyon ofisi açılmasını ise TİKA'nın faydalı ve verimli çalışmalarının daha da hız kazanacağının bir işareti olarak gördüklerini söyledi. Törende konuşan Program Koordinatörü Ali Ergun Çınar da TİKA'nın Herat'ta başta tarihi abidelerin restorasyonu olmak üzere sağlık, eğitim, kültür ve muhtelif kapasite geliştirme programları ve diğer alanlarda çok cepheli çalışmalar içinde olduğunu ve Herat ve Batı Afganistan bölgesi halkı tarafından çalışmalarının takdir edildiğini bilmenin kendilerine ayrıca güç kattığını söyledi. 


265 metrekarelik oturum alanında, iki kat ve 1 terası olan misafirhane 12 oda, 4 tuvalet ve 2 banyosuyla 85 kişinin konaklamasına imkân sağlıyor. 

Bursa'da kontrolden çıkan oyuncak yüklü tır devrildi: 1 ölü Bursa'da kontrolden çıkan oyuncak yüklü tır devrildi: 1 ölü

Resmi Gazete'de yayımlandı... Et fiyatlarına ilişkin önemli karar! Resmi Gazete'de yayımlandı... Et fiyatlarına ilişkin önemli karar!

Valilikten 2 kişinin ölmesi üzerine çok önemli uyarı! Valilikten 2 kişinin ölmesi üzerine çok önemli uyarı!

İstanbul'da halk cinsel istismara karşı yürüdü! İstanbul'da halk cinsel istismara karşı yürüdü!

 CHP Oğuzeli İlçe Başkanı öldürüldü CHP Oğuzeli İlçe Başkanı öldürüldü

Ailesiyle tartıştı evini yaktı! İçeriden çıkmayınca... Ailesiyle tartıştı evini yaktı! İçeriden çıkmayınca...

Serkan Yetişmişoğlu; <br /> En organik doping! Serkan Yetişmişoğlu;
En organik doping!

Sokak ortasında cinayet: 1 ölü Sokak ortasında cinayet: 1 ölü

Evinin kül oluşunu gözyaşları içinde izledi Evinin kül oluşunu gözyaşları içinde izledi

PKK yandaşlarından Londra'da provokasyon... TRT binasına zorla girdiler PKK yandaşlarından Londra'da provokasyon... TRT binasına zorla girdiler

''Nargile baronları'' tutuklandı "Nargile baronları" tutuklandı

Bursa'da borç kavgasında kan aktı! Bursa'da borç kavgasında kan aktı!

Milli Savunma Bakanlığında 'önemli' toplantı Milli Savunma Bakanlığında 'önemli' toplantı

İki genç kızın intihar girişiminde 'mavi balina' iddiası İki genç kızın intihar girişiminde 'mavi balina' iddiası

Bursa'da büyük panik! FSM Bulvarı'nda silahlı saldırı Bursa'da büyük panik! FSM Bulvarı'nda silahlı saldırı

Furkan'ın annesi: Allah rızası için çocuğumu getirsinler, yüreğim parçalanıyor Furkan'ın annesi: Allah rızası için çocuğumu getirsinler, yüreğim parçalanıyor