THK'dan sivillere İHA kursu

THK'dan sivillere İHA kursu

Türk Hava Kurumu (THK), sivil alanda insansız hava araçlarının (İHA) kullanımının hızla artması üzerine sivillere de İHA eğitimi vermeye başladı.

THK'den yapılan açıklamada, amatör-sportif havacılık faaliyetlerinin  öncüsü olan kurumun, Uluslararası Havacılık Federasyonu (FAI) tarafından Milli  Hava Sporları Yetkilisi (NAC) olarak kabul edildiği anımsatıldı.

Açıklamaya göre, THK, sivil alanda İHA kullanımının hızla artması  üzerine ve gelen talepler doğrultusunda sivillere de İHA eğitimi vermeye başladı.  Bu kapsamda İnönü Havacılık ve Eğitim Merkezi'nde verilen kurslar, 22 Temmuz'da  sonra erecek. Kurs, 36 saat teorik ve 3 saat pratik eğitimden oluşuyor.

THK Başkanı Kürşat AtılganSivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM)  tarafından İHA kullanımı kurallarının belirlendiğini hatırlatarak, kurum  bünyesinde uçuş okulları ile THK Üniversitesinin bu konuda yetkili olduğunu  belirtti.

İlk olarak kolluk kuvvetlerine İHA eğitimi verdiklerini ifade eden  Atılgan, "Dört bölüme ayrılan eğitimlerde 500 gram-4 kilogram ile 4-25 kilogram  ağırlığındaki İHA'ları (İHA 0-1) kullanacak kişilere eğitim vereceğiz. Bu eğitim  sonunda SHGM onaylı ticari pilot ve Uluslararası Hava Sporları Federasyonu (FAI)  sportif lisansına sahip olunacak. Bu iki lisansı aynı anda veren tek kurum THK."  değerlendirmesinde bulundu.

Bursa'da tartıştığı annesini bıçaklayarak öldürdü Bursa'da tartıştığı annesini bıçaklayarak öldürdü

Bursa eski Milletvekili Demirel'den tren eylemi Bursa eski Milletvekili Demirel'den tren eylemi

SMA hastası minik Nehir, hayata tutunamadı! Bursa'ya gelen ailenin büyük acısı... SMA hastası minik Nehir, hayata tutunamadı! Bursa'ya gelen ailenin büyük acısı...

Bursa'da uyuşturucu tacirlerine operasyon: 11 gözaltı Bursa'da uyuşturucu tacirlerine operasyon: 11 gözaltı

Bursa'da Müşküle'nin suları 4 yıldır sarı akıyor Bursa'da Müşküle'nin suları 4 yıldır sarı akıyor

Kalder'de kıran kırana genel kurul Kalder'de kıran kırana genel kurul

Bursa Muradiye Kur'an ve El Yazmaları Müzesi açıldı Bursa Muradiye Kur'an ve El Yazmaları Müzesi açıldı

Çağatay Ulusoy, Gizem Karaca ve Cenk Eren için yeniden yargılama kararı Çağatay Ulusoy, Gizem Karaca ve Cenk Eren için yeniden yargılama kararı

Bursa'da karayolunda ters yönde giden at arabası paniği Bursa'da karayolunda ters yönde giden at arabası paniği

Bursa'da jandarmadan fuhuş operasyonu: 10 gözaltı Bursa'da jandarmadan fuhuş operasyonu: 10 gözaltı

Çalışanının banyo yapmamasına kızıp döven patrona ceza Çalışanının banyo yapmamasına kızıp döven patrona ceza