Tesla Model Y tanıtıldı! İşte detaylar

Tesla Model Y tanıtıldı! İşte detaylar

Tesla Model Y nihayet resmi olarak tanıtıldı. Şirketin ekonomik otomobili baz alınarak geliştirilen Model Y kompakt SUV olarak karşımıza çıkıyor. Bakalım Tesla Model Y özellikleri ve fiyatı ne kadar?

Tesla'nın tasarım stüdyosunda gerçekleştirdiği etkinlik ile resmiyet kazanan otomobil, ekonomik fiyat tarafında yer alan Model 3 ile büyük ölçüde benzerlik taşıyor. Şirketin dördüncü otomobili olan Model Y ile birlikte Elon Musk'ın sürekli dillendirdiği "S,3,X,Y" kombinasyonu da tamamlandı.

Model 3'ün platformu üzerine geliştirilen kompakt SUV Model Y, tasarım olarak da küçük kardeşiyle büyük oranda benzerlikler taşıyor. Hatta parçalarının yüzde 75'ini Model 3 ile paylaşıyor. Ayrıca otomobilin hava sürtünme katsayısı da 0.23 olarak açıklandı.

Model Y motor seçenekleri nasıl?

4 farklı şekilde satın alınabilecek olan kompakt SUV; Standart Range, Long Range, Dual Motor AWD ve Performans seçeneklerine sahip.

Standart Range modeliyle 230 mil (370 km) menzile sahip olan otomobil, 120 mph (194 km/s) maksimum hıza sahip. 0'dan 100'e 5.9 saniyede ulaşacak olan otomobil, 39 bin dolar ödenerek satın alınabilecek. Modelin ilk teslimatları ise 2021 baharda gerçekleştirilecek.

Long Range modeline baktığımızda ise 300 mil  menzile sahip olan otomobil maksimum 130 mph hıza ulaşabiliyor. Sıfırdan yüze 5.5 saniyede çıkan otomobil 47 bin dolardan başlayan fiyatlarla sahiplerini bekliyor.

Dual Motor AWD seçeneğindeyse Tesla, ön ve arka akslara yerleştirilen çift elektrik motoru sayesinde dört tekerlekten çekiş sunabiliyor. 280 mil menzil sunulan bu seçenekte sıfır yüz hızlanması 4.8 saniyede tamamlanabilecek ve maksimum 135 mph hıza ulaşılabilecek. Bu seçenek ise 51 bin dolar başlangıç fiyatıyla satışa sunuluyor.

Son olarak Performance seçeneğinde ise Tesla Model Y yine 280 mil menzile sahip olurken bu defa 150 mph üst hıza çıkabilen otomobil, sıfırdan yüze sadece 3.5 saniyede ulaşabiliyor. Performance seçeneğinin başlangıç fiyatı ise 60 bindolar olarak açıklandı.

Tesla, Standart Range sürümü hariç diğer üç seçeneğin 2020 Sonbahar danitibaren teslimatlarına başlayacak.

Yolcu minibüsü kamyona çarptı: 2 ölü, 10'dan fazla yaralı Yolcu minibüsü kamyona çarptı: 2 ölü, 10'dan fazla yaralı

İnşaatın en üst katına çıkıp intihara kalkıştı İnşaatın en üst katına çıkıp intihara kalkıştı

Düğün magandasını özel ekip yakaladı Düğün magandasını özel ekip yakaladı

Bursa'da devrilen kamyonun tankerindeki 20 ton süt tarlaya döküldü Bursa'da devrilen kamyonun tankerindeki 20 ton süt tarlaya döküldü

ABD Büyükelçiliğine ateş açılmasıyla ilgili davada FETÖ itirafı ABD Büyükelçiliğine ateş açılmasıyla ilgili davada FETÖ itirafı

Otomobilde kanlı infaz! Otomobilde kanlı infaz!

Kreşte 'çimdikli işkence' iddiası Kreşte 'çimdikli işkence' iddiası

Üniversiteli Berfin'in ölümüyle ilgili korkunç ifadeler Üniversiteli Berfin'in ölümüyle ilgili korkunç ifadeler

ABD'den Türkiye açıklaması ABD'den Türkiye açıklaması

Bursa'da ticari araca çarpan motosiklet sürücüsü hastanede öldü Bursa'da ticari araca çarpan motosiklet sürücüsü hastanede öldü