Teröristlerin yıktığı okulların yerine yenileri yapılıyor

Teröristlerin yıktığı okulların yerine yenileri yapılıyor

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde iki yıl önce PKK'lı teröristlerin saldırılarında kullanılamaz hale geldiği için yıkılan okulların yerine 9 yeni eğitim yuvası yapılıyor.

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde terör saldırıları sonucu yıkılan okulların yerine modern okullar yapılıyor.

Kentin yeni eğitim kurumlarına kavuşması, terörden zarar gören okulların onarılması ve yerine yenilerinin inşası için başlatılan çalışmalar hızla sürüyor.

İlçede 2015-2016'da çukur kazıp barikat kuran, yollara, çukurlara ve barikatlara patlayıcı tuzaklayan PKK'lı teröristlerin saldırıları sonucu kullanılamaz hale geldiği için yıkılan okulların yerine 9 yeni okul inşa ediliyor.

Modern şekilde projelendirilen eğitim yuvalarının kaba inşaat çalışmaları büyük ölçüde tamamlandı.

Yeni Mahalle'de yapımı süren okulun inşaatında incelemelerde bulunan Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Mahmut Kaşıkçı, gazetecilere yaptığı açıklamada, terör örgütü PKK'nın ilçedeki birçok okulu yakıp yıktığını anımsattı.

"206 derslikli 9 okul yaptırılıyor"

Terör örgütünün memleketin çocuklarının hiçbir zaman iyi eğitim almalarını ve devlet tarafından sunulan imkanlardan yararlanmalarını istemediğine vurgu yapan Kaşıkçı, "175 derslik, terör saldırılarında yıkılmıştı. Bu yıkılanların yerine daha güzelleri, daha mükemmelleri ve en iyilerinin startını verdik, inşaatlar tamamlanmak üzere. Birçok okulun kaba inşaatı tamamlandı. 175 derslik yıkıldı ama yerine bugün itibarı ile 206 derslikli 9 okulumuzun inşaatı en hızlı şekilde devam ediyor." dedi.

Gelecek yıl okulların inşaatını tamamlayarak tekli eğitime geçmek istediklerini aktaran Kaşıkçı, sınıf ortalamalarının 24-25 olacağını dile getirdi.

Hedeflerinin çocukların iyi ortamlarda iyi eğitim alması olduğunun altını çizen Kaşıkçı, şunları kaydetti:

"Bu hızımızı kesmeden birçoğunu yıl sonunda tamamlamak istiyoruz. Ama birçoğu da önümüzdeki haziran ayı itibarı ile tamamlanmış olacak. Teröristlerin memlekette yarattığı tahribatın izlerini silmek istiyoruz. Sadece bununla yetinmeyeceğiz. Konutlarımızın yapıldığı bölgede de ilk etapta 6 okulumuzun ihale süreci tamamlanacak. Belki Yüksekova tarihinde şu yapılan inşaatlar bir rekordur. İlk defa 9 okulun aynı anda inşaatı devam ediyor. 206 derslik bir anda eğitim öğretimin, çocuklarımızın hizmetine sunulacak. Bizim evlatlarımız daha iyi ortamlarda eğitim görecek."

Kaşıkçı, desteklerinden dolayı Milli Eğitim Bakanlığına, Valiliğe, İl ve İlçe Milli Eğitim müdürlüklerine ve emeği geçenlere teşekkür etti.

Kaşıkçı'ya incelemelerinde İlçe Milli Eğitim Müdürü Servet Canlı, İlçe Emniyet Müdürü Haluk Baş ve İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Volkan Gürler eşlik etti.

Bursa'da hayvansever kadın, kedileriyle birlikte yangında can verdi Bursa'da hayvansever kadın, kedileriyle birlikte yangında can verdi

Sedanur köyünde toprağa verildi Sedanur köyünde toprağa verildi

Avrupa'nın en büyük kitabevi Bursa'da açıldı Avrupa'nın en büyük kitabevi Bursa'da açıldı

Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (23 Eylül 2018 Pazar)	Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (23 Eylül 2018 Pazar)

Bursa'da takla atan otomobil demir korkuluklara oturdu Bursa'da takla atan otomobil demir korkuluklara oturdu

Fişek sandılar bomba çıktı! Fişek sandılar bomba çıktı!

Çalışanlara erken zam! Çalışanlara erken zam!

Trafikte pes dedirten görüntü Trafikte pes dedirten görüntü

Genç kadının etek altı fotoğrafını çekerken flaş patlayınca...
Genç kadının etek altı fotoğrafını çekerken flaş patlayınca...

İmar barışında fazla ödeme yapana iade! İmar barışında fazla ödeme yapana iade!

İş yerine pompalı tüfekle saldırı: 1 yaralı İş yerine pompalı tüfekle saldırı: 1 yaralı

Cehennemi yaşıyorlar! ''17 kez tecavüze uğradım'' Cehennemi yaşıyorlar! "17 kez tecavüze uğradım"

At ve eşek eti nasıl anlaşılır? At ve eşek eti nasıl anlaşılır?

Eski sevgilisinin dikkatini çekmek için bunu yaptı
Eski sevgilisinin dikkatini çekmek için bunu yaptı

Sahte pasaportla gittiği Almanya'da emekli oldu, 48 yıl sonra yakayı ele verdi Sahte pasaportla gittiği Almanya'da emekli oldu, 48 yıl sonra yakayı ele verdi

Yusuf Nazik 100 kişinin adını verdi Yusuf Nazik 100 kişinin adını verdi

Babası Bayburtlu çıkan Alman papaz cami yaptırdı Babası Bayburtlu çıkan Alman papaz cami yaptırdı

Kiralıklarda 'döviz' inadı Kiralıklarda 'döviz' inadı