Teknoloji bağımlılığı anne karnında mutasyona sebep oluyor

Teknoloji bağımlılığı anne karnında mutasyona sebep oluyor

Çocuk Sağlığı Uzmanı Dr. Alper Özkılıç, anne adaylarının hamilelik döneminde elektronik cihaz kullanımının, bebek üzerinde olumsuz etkilerine dikkat çekti. Radyasyon sonucu ilerleyen yıllarda ebeveynlere benzemeyen (mutasyona uğramış) çocukların dünyaya gelebileceğini belirten Dr. Alper Özkılıç, "Anne adayı sigarayı bıraktığı gibi bu dönemde teknolojik cihazlardan da uzak durmalı. Ev cihazları arasında en zararlı olanları da saç kurutma makineleri. Anne adaylarını saç kurutma makinelerini de kullanmamaları konusunda uyarıyoruz"" dedi

Gelişen teknoloji 7'den 70'e tüm insanları etkisi altına aldı. Konuşmayı öğrenmeden anne karnında teknolojiyle tanışan yeni nesil tehlike altında. Teknoloji bağımlılığına kadar giden bu tablonun temellerinin anne karnında atıldığına dikkat çeken Medicana Bahçelievler Hastanesi Çocuk Sağlığı Uzmanı Yrd.Doç. Dr. Alper Özkılıç, ebeveynlere önemli uyarılarda bulundu.

Elektronik cihazların özellikle hamileliğin ilk 3 ayında bebeğin organ gelişimini olumsuz etkilediğini belirten Yrd.Doç. Dr. Alper Özkılıç, "Teknolojik cihazların anne karnındaki bebekte yarattığı mutasyon, anne ve babaya benzemeyen nesillerin dünyaya gelmesine neden oluyor" diye konuştu.

YENİ GENLER ORTAYA ÇIKIYOR

Gelecek nesillerin tehlike altında olduğunu vurgulayan Yrd.Doç. Dr. Alper Özkılıç, "Embriyo anne karnında önce anne ve babanın genetiğine benzer kromozomlar taşıyor. Bu kromozomlar eğer bu tür teknolojik cihazlardan yayılan radyasyondan etkilenirse kromozomlarda birtakım genetik değişiklikler oluşuyor. Bu değişiklikler sonucunda anne ve babaya benzemeyen yeni genler ortaya çıkabiliyor. Çocuğun yapısında ileriye yönelik potansiyel risk oluşturan değişiklikler oluşuyor" dedi.

KATARAKTAN LÖSEMİYE BİRÇOK HASTALIĞIN NEDENİ

Teknolojik cihazların yaydığı radyasyonun deri hücreleri ile üreme, sinir ve beyin hücrelerini olumsuz etkilediğini ifade eden Yrd.Doç. Dr. Alper Özkılıç, çocukta görülebilecek hastalıkları şöyle sıraladı:

"Radyasyon çok hızlı çoğalan hücrelerin olduğu organlarda etkisini gösteriyor. Bunlar deri hücreleri, üreme hücreleri (kadınlarda yumurtalık, erkeklerde sperm hücreleri), göz, sinir kökenli hücrelerimiz, beyin hücrelerimiz bunlar en çok bu ışınlardan etkilenen hücreler. Bu zararlı ışınlarla etkileşim sonucu hızlı ve akut bir etkileşim olmasa bile uzun vadede çıkabilecek hastalıklar deride kanser, beyinde tümör, gözde katarakt, üreme hücrelerindeki etkileşime bağlı kısırlık, kemik iliğindeki hücreler nedeniyle anemi ve lösemiye rastlıyoruz. Teknolojik cihazlar bu hastalıklar açısından risk oluşturuyor."

'İLK 3 AY CEP TELEFONUNDAN UZAK DURUN'

Hamilelikte anne adayı için ilk 3 ayın öneminin altını çizen Yrd.Doç. Dr. Alper Özkılıç, saç kurutma makinesinden dahi uzak durulması gerektiği konusunda uyardı.

"Anne adayları bu dönemde cep telefonundan da uzak durmalılar" diyen Yrd.Doç. Dr. Alper Özkılıç, "Onun dışında evde radyoaktif ışın yayan kablosuz modem veya WiFi cihazlarının kapalı tutulması gerekiyor. Evdeki diğer bireyler de cep telefonu kullanıyorsa annenin uyuduğu yatak odasında bu telefonları bırakmamalılar. Annenin etkilenmemesi adına gece yatarken telefonları kapatmalı çünkü bu durum annenin karnında gelişmekte olan bebeğin yeni yapılanan organlarına yönelik hastalık oluşumuna neden olabilir.

SAÇ KURUTMA MAKİNESİ DE ZARAR VERİYOR

Anne adayları hamilelik dönemlerinde nasıl ki sigarayı bırakıyorsa tablet, bilgisayar gibi radyasyon yayan elektronik cihazlardan bu dönemde uzak durmalılar. Ev cihazları arasında en zararlı olanları da saç kurutma makineleri. Anne adaylarını saç kurutma makinelerini de kullanmamaları konusunda uyarıyoruz" ifadelerini kullandı.

HANGİ YAŞTA KAÇ SAAT KULLANILMALI?

Yrd.Doç. Dr. Alper Özkılıç, çocuğun ise dünyaya geldikten sonra ilk 3 ay boyunca bu cihazlardan uzak durmasını söyledi. Yrd.Doç. Dr. Alper Özkılıç, ailelerin 4-7 yaş arasındaki çocuklarına günde bir saat, 7-12 yaş arasına 2 saat, 12 yaş ve üzerindeki çocuğa ise günde 3 saati geçmemek şartıyla izin vermeleri gerektiğini belirtti.

'ÇOCUKLARINIZA MASAL OKUYUN'

Çocukların teknolojik cihazlardan uzak durması için ailelerin onlarla birlikte yapabileceği aktiviteler konusunda önerilerde bulunan Yrd.Doç.Dr. AlperÖzkılıç, "Ebeveyn ile çocuğun birebir iletişim halinde olacağı görsel ve işitsel oyunlar, masal kitapları çocuğun gelişimini olumlu etkileyecektir. Çünkü çocuk anne ve baba ile devamlı iletişim halinde olduğu zaman çocuğun ebeveyne olan güveni nedeniyle olayları algılama yeteneği daha çok artar" dedi.

Bursa'da öğretmen ve öğrencilere teleferik müjdesi! Bursa'da öğretmen ve öğrencilere teleferik müjdesi!

Bursa'da genç çiftçiler hibe edilen hayvanları almadı Bursa'da genç çiftçiler hibe edilen hayvanları almadı

Bursa'da sabah babayı, akşam oğlunu vuran 2 kişi adliyeye sevk edildi Bursa'da sabah babayı, akşam oğlunu vuran 2 kişi adliyeye sevk edildi

Bozüyük'te ekmeğin içinden fare kuyruğu çıktı Bozüyük'te ekmeğin içinden fare kuyruğu çıktı

Bursa Orhangazi'de uyuşturucu operasyonu: 7 gözaltı Bursa Orhangazi'de uyuşturucu operasyonu: 7 gözaltı

Bursa'da yağmur altında hamam keyfi! Bursa'da yağmur altında hamam keyfi!

Bursa Uludağ'da erken gelen kar sevindirdi Bursa Uludağ'da erken gelen kar sevindirdi

Bursa'nın o mahallelerinde konut fiyatları uçtu! Bursa'nın o mahallelerinde konut fiyatları uçtu!

Bursa'da kaçak içkileri satamadan yakalandı Bursa'da kaçak içkileri satamadan yakalandı

Rusya'dan Bursalı firmaya ihracat yasağı Rusya'dan Bursalı firmaya ihracat yasağı

Cipteki kadınlar kadın otobüs şoförüne dehşeti yaşattı! Cipteki kadınlar kadın otobüs şoförüne dehşeti yaşattı!

Raporla ortaya çıktı! 15 yaşındaki kızı zorla aracına bindirip sahile götürdü Raporla ortaya çıktı! 15 yaşındaki kızı zorla aracına bindirip sahile götürdü

Milyonlarca üniversiteliyi ilgilendiriyor! Sigorta ve cep harçlığı... Milyonlarca üniversiteliyi ilgilendiriyor! Sigorta ve cep harçlığı...

12 milyon dolarlık tuzak 12 milyon dolarlık tuzak