Tatil demeyip bağış yaptılar

Tatil demeyip bağış yaptılar

İZMİR'de tedavi gören lösemi ve kanser hastası çocuklar için tatil demeden hastaneye koşan gönüllüler, kan ve trombosit bağışı yaparak minik kalplere umut oldu.

Kurban Bayramı'nın son gününde Ege Üniversitesi Hastanesi Kan Merkezi'nde düzenlenen kan bağışı kampanyasına gösterilen ilgi, yüzleri güldürdü. Kan Ordusu Kanser Derneği aracılığıyla hastanede tedavileri devam eden ve belirli aralıklarla kana ihtiyacı olan 50 çocuk için gönüllüler, tatillerini yarıda kesip kan bağışında bulundu. 24 Ağustos Cuma günü 6 trombosit, 21 ünite ise kan bağışı yapıldı.

Günler öncesinden Facebook sayfasında duyuru yaptıklarını belirten Kan Ordusu Kanser Derneği Başkanı Serhat Aytan, deniz kenarında olmayan veya 'hastanede tedavi gören çocuklar için deniz kenarında bile olsa gelirim' diyenlerin kan ve trombosit bağışı yaptığını dile getirdi. 3 A (+), 3 B (+), 2 AB (+) ve 1 de 0 (+) trombosit bağışçısı aradıklarını söyleyen Aytan, "O kahraman benim' diyenler saat 09.00'dan 18.45'e kadar bizi yalnız bırakmadı ve tatilini yarıda kesip hastaneye geldi. Bir gün içinde 6 trombosit, 21 ünite ise kan bağışı yapıldı" dedi.

HER GÜN 30 KAN BAĞIŞINA İHTİYAÇ VAR

Ege Üniversitesi Hastanesi'nde yatarak tedavi gören çocuklar için stok durumuna göre belirli aralıklarla kan bağışı etkinlikleri düzenlendiğini anlatan Serhat Aytan, her gün 30 kan bağışçısına ihtiyaç duyulduğunu söyleyerek şöyle konuştu:

"Ege Üniversitesi Hastanesi Hemotoloji Bölümü'nde 20, kemik iliği nakil biriminde 10, çocuk onkolojide ise 20 çocuk kalıyor. Bu 50 lösemi veya kanser hastası çocukların yanı sıra gastroenteroloji ve genel pediatri bölümlerinde yatan çocuklara da kan lazım oluyor. Sonuç olarak her gün ortalama 30 kan bağışına ihtiyaç var. Bayram tatilinde olunmasına karşın kampanyamıza ilgi fazla oldu. Bayramda insanlar günübirlik de olsa tatil beldelerine gitmeyi tercih ediyor. Şehir merkezi boşalıyor. Buna karşın birçok gönüllü zaman ayırıp hastaneye geldi. Değerleri düşük olduğu için bağış yapamadan gidenler de oldu. Ama yine de tatil günü bu bağış miktarı bizi sevindirdi."

AYDA İKİ KEZ TROMBOSİT BAĞIŞI

Sağlıklı bir insanın ayda iki kez trombosit verebileceğini belirten Kan Ordusu Kanser Derneği Başkanı Serhat Aytan, yılda 24 kez trombosit bağışının çok sayıda hasta çocuk için umut olduğunu dile getirdi. Trombosit bağışının 40 ile 80 dakika arasında tamamlandığını belirten Aytan, "Bizim 150 gönüllüden oluşan bir WhatsApp grubumuz var. Kan ihtiyacı olduğunda orada duyuru yapıyoruz. Toplu bağış duyurularımızı ise bazen Facebook sayfamızda paylaşıyoruz. Canı gönülden koşup geliyorlar. Bayramda yapılan kan bağışlarının hepsi belli çocuklar için kullanılacak" diye konuştu.

Bursa'da mobilya imalathanesindeki cinayette flaş gelişme! Bursa'da mobilya imalathanesindeki cinayette flaş gelişme!

Erdoğan'dan o ziyarete ilişkin açıklama: Siyasi malzeme yapılmasın Erdoğan'dan o ziyarete ilişkin açıklama: Siyasi malzeme yapılmasın

Bunu hiç beklemiyorlardı... Ceza yağdı Bunu hiç beklemiyorlardı... Ceza yağdı

Bursa'da aday adayları AK Parti'ye koştu Bursa'da aday adayları AK Parti'ye koştu

MİT ve Emniyet harekete geçti! O isim yakalandı MİT ve Emniyet harekete geçti! O isim yakalandı

İzmir'den kalkan uçakta büyük şok! Hostes yolcudan o sözleri duyunca... İzmir'den kalkan uçakta büyük şok! Hostes yolcudan o sözleri duyunca...

Kitap fuarı izdihamı....Üst geçit yetmedi,  polis yolu kesti Kitap fuarı izdihamı....Üst geçit yetmedi, polis yolu kesti

Erdoğan, 5 millet bahçesini hizmete açtı Erdoğan, 5 millet bahçesini hizmete açtı

Kom Mayo'nun sahibine oğlundan flaş dava Kom Mayo'nun sahibine oğlundan flaş dava

Trump'tan Fetullah Gülen'in iadesiyle ilgili açıklama Trump'tan Fetullah Gülen'in iadesiyle ilgili açıklama

Sokak sakinleri buldu, kimse yanına yaklaşamadı! Sokak sakinleri buldu, kimse yanına yaklaşamadı!

En yakın arkadaşını öldürdü! ''Annesi annemdi, pişmanım'' En yakın arkadaşını öldürdü! "Annesi annemdi, pişmanım"

9 yaşındaki öğrenciyi taciz eden kantinci tutuklandı 9 yaşındaki öğrenciyi taciz eden kantinci tutuklandı

Korkunç kaza! Önden girip arkadan çıktı Korkunç kaza! Önden girip arkadan çıktı