Taşköprü Kültür ve Sarımsak Festivali başladı

Taşköprü Kültür ve Sarımsak Festivali başladı

Taşköprü Belediyesi tarafından bu yıl 32.'si düzenlenen Uluslararası Taşköprü Kültür ve Sarımsak Festivali coşkuyla başladı.

İlk olarak tarihi köprünün restore işleminin devam etmesi nedeniyle Cuma Pazarı alanında festival kurdelesi kesildi. Daha sonra protokol, halk dansları ekipleri ve içinde sarımsak öbekleri olan 2 adet kağnı arabasının katılımı ile kortej yürüyüşü yapıldı. Köprübaşı alanında bulunan yöresel ürünlerin sergilendiği stantların gezilmesinin ardından kortej, Cumhuriyet Meydanı'na geldi. 

Kastamonu 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında TÜRKSOY'un yanı sıra Kırgızistan ve Türkmenistan ülkeleri de festivalde stant açtı. Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleşen festival açılışı saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından başlayan programın açılış konuşmasını Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan yaptı. 

Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan, "Her yıl yeni bir heyecan ve büyük bir özveriyle hazırlandığımız, benzerleri arasında farklılığıyla dikkat çeken Uluslararası Taşköprü Kültür ve Sarımsak Festivalimizin 32.'sini gerçekleştirmenin onurunu ve gururunu yaşıyoruz" dedi. 

Festivale katılan Uluslararası Festivaller Birliği Başkanı Atilla İpek, Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Demokratik Kongo Büyükelçisi Francis Gborglah, Taşköprü Kaymakamı Ahmet Nuri Demir, CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik ve Kastamonu Vali Yardımcısı Vedat Yılmaz da programda birer konuşma yaptı.
Konuşmaların ardından Azerbaycan, Gürcistan, Peru, Kolombiya, Kırgızistan, Grup Marmara Üniversitesi Folklor Kulübü ile Taşköprü Halk Eğitim Merkezi Halk Oyunu ekipleri sahne aldı. 

Çeşitli etkinlik ve konserlerin yapılacağı Sarımsak Festivali pazar gününe kadar devam edecek. 

Ayrıca Pompeiopolis Tarım Gıda ve Hayvancılık Fuarı da, festival süresince ziyaretçileriyle buluşacak. 

Açılışın ardından Belediye Başkanı Arslan, Afrika cumhuriyetleri büyükelçileri ile protokol üyelerine plaket takdim etti. 

BDDK Başkanı'ndan çok kritik 'kredi' açıklaması! BDDK Başkanı'ndan çok kritik 'kredi' açıklaması!

Cumhurbaşkanı Erdoğan: ''Bay Kemal bizim kuyruklarımız yokluk değil, varlık kuyrukları'' Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Bay Kemal bizim kuyruklarımız yokluk değil, varlık kuyrukları"

Bursa'da DEAŞ'lı 2 kadın terörist tutuklandı Bursa'da DEAŞ'lı 2 kadın terörist tutuklandı

Çalıştığı inşaatta intihar etti Çalıştığı inşaatta intihar etti

Sosyal medya dolandırıcısı tutuklandı Sosyal medya dolandırıcısı tutuklandı

Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Bozbey: Kelesli yerinde mutlu ve huzurlu olacak Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Bozbey: Kelesli yerinde mutlu ve huzurlu olacak

Kadın sürücü dehşet saçtı! Kadın sürücü dehşet saçtı!

Akıl almaz kaza: 1 yaralı Akıl almaz kaza: 1 yaralı

Kurum: Plastik poşet kullanımı yüzde 70 azaldı Kurum: Plastik poşet kullanımı yüzde 70 azaldı

Bursa Valiliği'nden kuvvetli fırtına uyarısı! Bursa Valiliği'nden kuvvetli fırtına uyarısı!

Bursa'da balıkçı kendini bıçakladı Bursa'da balıkçı kendini bıçakladı

Bursa'da Kalaşnikoflu cinayette keşif yapıldı  Bursa'da Kalaşnikoflu cinayette keşif yapıldı